- 05. 2020.
Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас да се ситуација са коронавирусом у Србији смирује и да је под контролом, те да се нада да ћемо ускоро моћи да прогласимо победу. Грађани Србије непожељни у Црној Гори, а разлоге сви знамо и Хрватској, јер Хрвати рачунају на туристе из ЕУ.
Брнабић је у емисији Фокус на ТВ Б92 рекла да у овом тренутку не можемо да прогласимо победу над коронавирусом, али да је данас од око 4.500 тестираних, 25 потврђених случајева, што је 0,55 одсто.
Смирује се ситуација и надам се да ћемо ускоро моћи да прогласимо победу, истакла је Брнабић.
Председница Владе Ана Брнабић истакла је да је њој потпуно јасна порука Подгорице, а то је да су у Црној Гори непожељни грађани Србије. Што се Хрватске тиче, каже да јој је та одлука јаснија, јер очигледно не рачунају претерано на туристе из Србије, већ из ЕУ.
Ана Брнабић је рекла и да не види да постоје било какви неспоразуми и да нема разлога да позове црногорског премијера Душка Марковића како би јој, како је рекао, објаснио одлуку, јер јој је све јасно. Одлука је погрешна, јер се ради о класичном случају када “политика и политикантство замагле гледиште и економски интерес”.
„Мислим да су туристи из Србије јако добри туристи на Црногорском приморју. Њихова одлука је базирана на потпуно политичким мотивима“ – истакла је Ана Брнабић.
Премијерка је поручила да је фокус у Србији сада на економији и привреди и додала да је задовољна како је радио њен тим, али је пре свега задовољна земљом и свим грађанима који су се придржавали препорука.
Препоносна сам на здравствени систем и здравствене раднике и колико смо озбиљно, одговорно радили и колико смо заједништво показали током кризе, рекла је премијерка и поновила да криза није завршена, али да су испуњени сви услови за повратак у нормалан живот.
Брнабић је напоменула и да је веома емотивно доживела ситуацију са уласком коронавируса у Геронтолошки центар у Нишу.
Тешко ми је због сваког изгубљеног живота. Имамо једну од најмањих стопа смртности у свету – 2,13 одсто, али опет говоримо о нечијим родитељима, члановима породица, пријатељима. Не може се тако говорити о људским животима. Много је 241 жртва, али како је било у другим земљама, напреднијим и богатијим, заиста смо јуначки храбро изгурали ово, нагласила је Брнабић.
Премијерка је захвалила свим грађанима, здравственим радницима, људима из војске и полиције, запосленима у супермаркетима и замолила све да се сада настави борба у привредном смислу.
Сада је борба за нашу економију, за туризам, хотеле, угоститеље, малопродајне објекте, за произвођаче, да купујемо домаће, да сви заједно подигнемо економију. Верујем да можемо, поручила је премијерка.
Брнабић је упитана за нереаговање ЕУ на актуелне догађаје у региону, рекла да би волела да не расте евроскептицизам у Србији, јер је ЕУ за нас важна.
ЕУ је наш стратешки пут, тамо где желимо да будемо, а то је пуноправно чланство из много разлога. Разумем да наши грађани често размишљају да ли је то прави пут. Међутим, нама је више од 65 одсто страних директних инвестиција из ЕУ и наше главно тржиште за извоз је у сличном проценту Унија, рекла је она.
Премијерка је указала на то да је Србија у сваком смислу усмерена на ЕУ – географски, културолошки, економски, у вредностима и у сваком другом смислу.
Према њеним речима, пуноправно чланство у ЕУ ће нам донети много тога доброг.
Брнабић је подсетила да би Србија као пуноправна чланица ЕУ имала на располагању неупоредиво више финансија и фондова, додавши да је за нас ЕУ мировни пројекат који је донео најдужи период мира на континенту.
Желимо за генерације које долазе за нама да осигурамо тај дуготрајни мир, поручила је Брнабић.
Она је што се тиче недостатка реакције ЕУ на дешавања у Црној Гори и региону, навела да је то за њу исто реакција.
Мислим да су институције као што је Венецијанска комисија биле јасне. Ја бих често волела да ЕУ гласније, ефикасније и јасније реагује, али она је таква каква јесте, закључила је она.
„Српска стварност“