09.09. 2019.
Извршни директор Фондације за отворено друштво Милан Антонијевић рекао је данас, после састанка власти и опозиције на ФПН, на којем се разговарало о бирачком списку и изборној администрацији, да око тога постоји сагласност свих присутних. Јесте техничка тема, али је било жустре расправе, рекао је Антонијевић новинарима и додао да су се учесници поново вратили на тему медија.
“Мислим да постоји спремност да се организује јавно слушање о функционисању и раду РЕМ-а које може имати и делове измене закона као резултат тог јавног слушања. Знамо да то може захтевати одређени период, али јесте један од путева које видимо као излаз из ситуације која је у овом тренутку у медијима”, рекао је Антонијевић.
Oн је додао да су у делу расправе били повишени тонови, међутим, каже да се може рећи и да се на састанку дошло до конкретних и конструктивних закључака.
“Постоји спремност и да се разговара о ефектима дијалога на ФПН са радном групом која је формирана при Влади Србије, коју води Небојша Стефановић, да видимо на који начин може да се преточи оно што су теме на ФПН пред радном групом”, рекао је Антонијевић.
Он је навео да ће последња тема бити бирачко право, а састанак је заказан за 19. септембар.
Факултет политичких наука у Београду и Фондација за отворено друштво организују серију округлих столова поводом парламентарних и локалних избора који би требало да се одрже на пролеће 2020. године.
Претходном састанку који је одржан прошле седмице нису присуствовали представници Савеза за Србију и ДСС.
ПСГ за обавезујући документ о изборним условима
Покрет слободних грађана саопштио је данас да убудуће неће учестовати у разговорима власти и опозиције уколико се не испуне два захтева – да се састави писани документ, којим се власт обавезује да ће усвојити и спровести препоруке стручних организација, као и да тај документ потпишу, и тиме се обавежу, министри чији су ресори надлежни за та питања.
Ако ови захтеви не буду усвојени, ПСГ неће учествовати у даљим разговорима у оквиру овог дијалога, као и ниједног другог без, како кажу, активног и непосредног учешћа међународне заједнице.
У ПСГ-у траже да се у року од 10 дана, састави документ којим ће се власт обавезати да ће усвојити препоруке које су поднеле стручне организације, у складу са препорукама ОСЦЕ и ОДИХР, а које се односе на медијску заступљеност опозиције на РТС и телевизијама са националном фреквенцијом, финансирање кампање, спречавање функционерске кампање, рад РЕМ-а и РИК-а и сређивање бирачког списка.
Такође, траже да се на следећи састанак власти и опозиције позову министри чији су ресори надлежни за спровођење усвојених препорука, а који би се потписом обавезали да ће то испоштовати.
Тако у ПСГ-у траже да министар за државну управу и локалну самоуправу Бранко Ружић и министар културе и информисања Владан Вукосављевић потписима преузму политичку одговорност за испуњење препорука.
«Српска стварност»