03.05. 2020.
Новинарска удружења Србије, Синдикати новинара и новинари, на свој дан истичу да годину између два Светска дана слободе медија, ће поново памтити по хапшењима: новинарке портала Нова Ане Лалић, уреднице Коссева Тање Лазаревић, екипе КТВ Данијела Радића и Роберта Бајтаија, али и узбуњивача из Крушика Александра Обрадовића и захтевају слободу медија. Износе и низ конкретних захтева упућених држави Србије. Данас у 11.55 новинари су позвани да искључе тон и затамне екран и да се на тај начин придруже акцији „Пет минута громогласне тишине“.
У порукама јавности новинарске организације и новинари указују да ће се минуле године сећати и по конференцијама за штампу у време пандемије без присуства новинара с објашњењем да је то последица бриге за њихово здравље. Годину је обележило и повећање броја физичких и вербалних напада, притисака, увреда и кампања вређања новинара које не долазе само од центара моћи него и од самих колега. Толико међусобних оптужби и увреда међу новинарима није било, како се истиче, од деведесетих година прошлог века.
Новинари и њихови синдикати указују и да су у Србији мале и нередовне зараде новинара, да раде без или са лако раскидивим уговорима, да им је забрањено синдикало организовање… Додаје се и да медијски радници трпе притиске власти и власника медија да се извештава у њховом, а не у јавном интересу, као и да се новинари хапсе и да им се прети.
Министарство културе и информисања честитало је Светски дан слободе медија свим новинарима и медијским радницима у Србији и позвало их да више пажње усмере на веродостојност информација и да се понашају професионално и одговорно.
„Српска стварност“