- 04. 2020.
Лазарева субота обележава дан када је Христ васкрсао свог четири дана мртвог пријатеља Лазара. Наставља се обичајем названим Врбица. Ове године, због пандемије и здравствених мера, уместо у храмовима, обележиће се у домовима.
Лазареву суботу или Врбицу, празник победе живота над смрћу, данас ће хришћани обележити у својим домовима, уместо у храмовима, због пандемије и примене здравствених мера.
У хришћанству се Лазарева субота обележава као дан када је Христ васкрсао свог мртвог пријатеља Лазара.То ускрснуће сматра се гаранцијом васкрснућа свих верника.,као основе новозаветне вере.
На Лазареву суботу обичај је да се носе гранчице врбе што симболично представља свечани Исусов улазак у Јерусалим, када су га дочекали поштоваоци и следбеници. У Српској православној цркви, Врбица је дечји празник. Гранчице врбице обично у цркву носе деца у суботу по подне да би је оставили у цркви да се на Цвети, на јутрењу, окади и очита молитва.
Данашњи празник најављује сутрашњи – Цвети, када је Исус Христ свечано ушао у Јерусалим. Ове године, због епидемије, света богослужења прате се путем телевизијског и радио-преноса.
На Лазареву суботу обичај је да се носе гранчице врбе и тиме симболично представља свечани Исусов улазак у Јерусалим, када су га дочекали поштоваоци и следбеници.
У Српској православној цркви, Врбица је дечји празник, јер је Христос, према Јеванђељу, улазећи у Јерусалим рекао: “Пустите децу мени, јер таквих је Царство небеско”.
Врбицу обично у цркву носе деца у суботу по подне да би је оставили у цркви да се на Цвети, на јутрењу, окади и очита молитва, а гранчице се после деле народу.
На тај празник се обично бере цвеће, али се не уноси у кућу, већ се држи у дворишту у посуди са водом. Цвећем се рано ујутро кити кућа, а водом у којој је стајало, умивају се укућани.
Обичај је да се тог дана млади међусобно дарују цвећем.
С обзиром на то да је овај празник у време ускршњег поста, црквено правило је да није добро на тај дан играти и певати.
Ове године, због епидемије, света богослужења прате се путем телевизијског и радио-преноса и црквених интернет-странице.
Верници могу са својим парохом да се договоре о термину причешћа у свом дому.
„Српска стварност“