Mesto za reklamu
  1. 16. 2021.

О значајном леку против Ковида 19. „Паксловид“ /који је у фази регистрације/, једне од водећих америчких и светских фармацеутских кућа „Фајзерсмо писали захваљујући нашим сарадницима лекарима из света, пре свега др Ненада Јанићијевића. Тај лек у скоро 90 одсто случајева смањује смртност или болничко лечење код почетних, блажих или средње озбиљних случајева обољења од ковида 19. Сада смо у прилици да пренесемо да је договорена и генеричка верзија овога лека, што је за многе људе света веома значајно.

„Фајзер“ је потписао уговор са глобалном групом за јавно здравље, коју подржавају Уједињене нације, којим се произвођачима генеричких лекова дозвољава да праве експерименталну пилулу ове компаније против Ковида 19, за 95 земаља. Потписан је уговор са женевским Фондом патената за лекове (МПП) да се пилула производи за земље са нижим и средњим примањима, које чине око 53 одсто светске популације.

„Фајзер“ је затражио од америчких регулатора дозволу за хитну употребу своје пилуле против Ковида, назване “паксловид”. Договор је постигнут и пре него што је пилула добила дозволу регулатора, што је подстакло наде да ће помоћи да се брже оконча пандемија коронавируса. „Фајзер“ је доставио сву потребну документацију и резултате клиничких истраживања. Очекује с позитиван исход Управе за храну и лекове САД.

Овим Уговором и сагласношћу више од 4 милијарде људи имаће могучност да користи лек који је по свему судећи ефикасан, и који је тек развијен и који ће бити по приступачним ценама. Тим пре, јер се зна да ће лек који се буде производио у САД имати знатно вишу цену. Нажалост, осим 95 земаља у којима ће се производити лек под генеричним називом, биће скуп, па самим тим и недоступан за многе.

„Фајзер“ неће имати профит од продаје у земљама са ниским приходима, где је до сада достављено мање од један одсто Фајзерове вакцине против ковида, и одрећи ће се процента зараде у свим земљама које су покривене договором, све док ковид буде био глобална криза јавног здравља.

Треба рећи и да је фармацеутска кућа „Мерк“, која такође очекује регистрацију свог лека, са сличним својствима, је већ пристала да дозволи другим компанијама да праве његову пилулу против ковида-19 за 105 сиромашнијих земаља.

Раније овог месеца, Меркова пилула је дозвољена у Британији, док чека дозволу регулатора у другим земљама.

Нажалост, после добре воље коју су ове две фармацеутске куће показале за своје нове лекове против ковида 19. ови, а и други произвођачи вакцина одбили су да дозволе другим компанијама да производе вакцине против ковида 19. како би се повћала њихова производња, чак и за сиромашне земље света.

„Српска стварност“ / Ј. С. /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here