Mesto za reklamu
  1. 01. 2022.

Завршена друга фаза међустраначког дијалога са Народном скупштином уочи предстојећих локалних, парламентарних и председничких избора. Кофасилитатори процеса посланици ЕП Владимир Билчик и Тања Фајон, бивши посланици ЕП Кнут Флекенштајн и Едуард Кукан и председник НСРС Ивица Дачић коментарисали су досадашњи рад и изгледе будуће сарадње, наводи се у саопштењу.

Процес Међустраначког дијалога започет 2019. обезбедио је ефикасну платформу за размену и изградњу консензуса међу различитим политичким снагама о питањима кључним за будућност српске демократије. У току процеса договорено је 16 конкретних мера, у складу са међународним препорукама, за побољшање изборних услова и медијског простора. На жалост, из различитих разлога нису сви учесници дијалога били у позицији да пристану на ове мере.

“Кључно је да се ове мере у потпуности имплементирају. Било каква непотребна одлагања имплементације угрожавају ефикасност договорених мера уочи предстојећих избора”, истакли су кофасилитатори из Европског парламента. “Забрињава чињеница да ванпарламентарна опозиција остаје критична према спровођењу мера.”

“Закључујући ову рунду Међустраначког дијалога желимо да истакнемо конструктивну, отворену и конкретну размену коју смо имали са свим саговорницима и позитиван став према дијалогу и изградњи консензуса. Међутим, потребна је даља реформа да би се консолидовала парламентарна демократија Србије и спремни смо да подржимо ове напоре после избора”, истакли су кофасилитатори Међустраначког дијалога из Европског парламента.

“Међустраначки дијалог је био важно искуство за све учеснике. Он је показао да смо у стању да радимо преко страначких линија на постизању напретка у општем интересу српске демократије. Ово је такође био веома позитиван пример сарадње Народне скупштине Републике Србије и Европског парламента који је добар за будућност. Народна скупштина Републике Србије ће наставити да улаже све напоре да усвоји неопходне законске измене за спровођење мера које су заједнички договорене у Међустраначком дијалогу”, истакао је Ивица Дачић, председник Народне скупштине Републике Србије.

Сви кофасилитатори Међустраначког дијалога сагласили су се да добра сарадња и посредништво у дијалогу треба да се наставе и након избора, у циљу јачања парламентарне демократије и унапређења политичке културе. Радују се и међународној посматрачкој мисији која ће изблиза пратити ток и исход предстојећих избора, која је такође приоритетна мисија за Европски парламент.

Завршен састанак Контролног тела за међустраначки дијалог

У Скупштини Србије завршен је састанак Контролног тела за међустраначки дијалог којем је председавао председник парламента Ивица Дачић, а присуствовали су и представници опозиције.

На састанку поред Дачића и представника владајуће коалиције били су и лидер Двери Бошко Обрадовић, заменик председника СРС Александар Шешељ, представник ДСС Урош Јанковић, представник Доста је било Војин Биљић и други.

   Бошко Обрадовић је новинарима рекао да се нада да су представници опозиције успели да “спрече” одређене законске измене које, како каже, нису биле предмет споразума између власти и опозиције и да ће остати жребање за листу председничких кандидата, да неће бити дозвољена могућност да један бирач може да подржи више изборних листи, као и да ће сви учесници добити више средстава на почетку кампање.

“Ако смо то успели, а то ће показати и гласање у Народној скупштини онда смо испунили мисију у Контролном телу”, рекао је Обрадовић.

Обрадовић тврди да је опозиција добила уверавање власти да ће се то одређеним амандманима потврдити, а реч је о такозваним изборним законима који треба да се нађу на седници парламента у среду, 2.фебруара.

Лидер Двери каже да је договорено да листе на почетку кампање за парламентарне изборе добију 40 одсто од укупних средстава.

Део опозиције тражи да се одлуке о приговорима врате РИК-у

Део опозиције која се данас састала са европарламентарцима затражила је од посредника да помогну да Срби на КиМ могу да остваре своје бирачко право, а сматрају и да уместо локалних изборних комисија приговоре и одлуке о поништавању избора на појединим местима због неправилности треба да ради Републичка изборна комисија.

На састанак са европосланицима Тањом Фајон, Кнутом Флекенштајном, Едуардом Куканом и Владимиром Билчиком били су Нова странка, ГДФ и Социјалдемократска странка.

Изменама Закона о избору народних посланика о којем посланици ускоро треба да расправљају, предвиђено је да одлуке о приговорима, како је рекао функционер СДС Константин Самофалов, доносе локалне комисије, а они су, каже, предложили да се то врати РИК-у.

Замислите постизборни хаос где једна локална комисија у којој немате правника одлучује на један начин у Суботици, а потпуно другачије на пример у Сурдулици или Нишу. Тражимо да уместо тога да се то врати РИК-у као што је било до сада. РИК је довољно оснажен има 46 правника и пуну подршку стручне службе скупштине, рекао је Самофалов новинарима.

Он је указао и да је апсурдно да се скупља 10. 000 потписа за председничку кандидатуру, а поново још 10. 000 потписа за парламентарну листу.

Председник Нове странке Арис Мовсесијан рекао је да су они известили европосланике шта су биле аномалије референдума и како би све то могло да се исправи у бирачком процесу.

На њима је велика одговорност да се обезбеди да Срби на Косову могу да остваре своје бирачко право. То нису имали прилику на референдуму”, рекао је Мовсесијан. Што се тиче саме технике избора, она се значајно мења новим законима, рекао је Мовесијан, наводећи да је опозиција указала на могуће проблеме који ће бити у том процесу.

Дали смо решења за неке од тих проблема. Мислим да су прихватили и да ће до краја дана испреговарати са влашћу да се колико толико омогући да овај процес буде колико толико нормалан”, рекао је Мовсесијан.

Функционер ГДФ-а Раде Вељановски који је и члан Привременог надзорног тела за праћење медија рекао је новинарима да је европосланике замолио да упуте апел медијима да позивају све политичке странке у своје програме, а исто тако и политичарима да се одазивају.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here