- 12. 2021.
Министар спољних послова у Влади Републике Србије Никола Селаковић положио је данас у Паризу венац на Споменик краљу Петру и краљу Александру Карађорђевићу, истакавши том приликом да је за Србију и Србе Француска увек имала посебно место и значај.
Селаковић је додао да о томе сведочи, не само историјско савезништво, већ и савремени односи наших држава.
Он је подсетио на то да је сећање на краљеве Петра и Александра у другој половини 20. века чувао управо овај споменик у Француској, јер су пре тога идеолошки неистомишљеници и окупатори све споменике нашим краљевима у Србији уништили.
Сваки Србин, када долази у Париз, поред тога што ће посетити Лувр и Тријумфалну капију, треба да дође овде у 16. арондисман и да посети овај споменик на којем су приказани велики витешки краљеви Петар и Александар Карађорђевић и њихов велики саборац, пети српски војвода и велики добротвор српских војника и народа, маршал Франше д’Епере, поручио је Селаковић.
Шеф српске дипломатије истакао је да Београд сећање на савезништво из Првог светског рата чува предивним Спомеником захвалности Француској, који је обновљен пре неколико година и чијем је поновном откривању присуствовао председник Француске Емануел Макрон заједно са нашим председником Александром Вучићем.
Нема много народа који у Паризу на оваквим местима имају овакве споменике. Данас не треба да се сећамо само овог тешког и славног периода наше историје, наших великана тога времена, већ и да пред тим великанима сведочимо оно што су данашњи односи Француске и Србије, а то су односи у полету и повоју. То је озбиљна економска и војно-техничка сарадња, то је сарадња коју ћемо тек развијати на културном плану и плану образовања, рекао је Селаковић.
Венац на споменик данас је положио и градоначелник 16. париског арондисмана Франсис Шпинер, којем је министар Селаковић исказао захвалност на бризи и поштовању за овај споменик, и позвао га да посети Београд.
Селаковић је на крају дводневне званичне посете Француској разговарао и са представницима српске дијаспоре о положају Срба у тој земљи и потреби да се удружења окупе у заједничком деловању на неговању свог идентитета, али и промоцији Србије и српске културе.
Он је указао на значај продубљивања веза Србије и Француске и улогу коју дијаспора може да има у том процесу, уколико делује конкретније и кохерентије.
За Министарство спољних послова, али и нашу дијаспору у Француској, веома је значајно то што ћемо до краја ове године имати на функцији новог директора Културног центра у Паризу, где ћемо у будућности, кроз богатије и садржајније програме, промовисати Србију и њену културу, објаснио је министар.
Процењује се да у Француској живи приближно 200.000 припадника српске дијаспоре, која је настањена у различитим крајевима, углавном у Паризу, али и на југу Француске у области Лиона.
Данашњем састанку у Паризу присуствовали су, између осталих, представници Савеза Срба у Француској, Скупштине дијаспоре Срба јужне Француске, удружења „Шумадија-Санс“ и многих других културно-уметничких и исељеничких удружења.
„Српска стварност“