- 11. 2021.
Европска агенција за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ) препоручила је данас да одмах крене паралелан рад на кампањи појачање вакцинације, хитном давању бустера и увођењу локалних рестриктивних мера, како би се у наредна два месеца избегло преоптерећење здравственх система у Европи.
У ЕЦДЦ наводе да се у децембру и јануару и даље очекује “висок ризик” од инфекције Делта сојем корона вируса и констатују да 81 проценат вакцинисане одрасле популације у ЕУ није довољно да би се зауставила пандемија.
“Нисмо у ситуацији да бирамо између вакцинације или нефармацеутских мера. Морамо да да спроводимо обе мере”, препоручила је директорка ЕЦДЦ, Андрре Амонд.
У својој последњој процени епидемилолошке ситуације у Европи, у ЕЦДЦ наводе да је проценат вакцинисане укупне популације у ЕУ око 65 одсто, од чега је вакцинисано око 81 проценат одраслих, што је “недовољно да би се затворио имунолошки процеп” у Европи.
“Заражавање у срединама које имају више од 80 процената вакцинисаних је у оквирима ‘средењег ризика’, док је свуда где је вакцинација испод 80 процената ризк од заразе веома висок”, каже директорка ЕЦДЦ, Андреа Амонд.
Из ЕЦДЦ упутили су и позив за “хитно” давање бустер доза онима који су старији од 40 година, али и осталој популацији изнад 18 година.
Наглашава се и да додатне рестриктивне тзв нефармацеутске мере, које се односе на физичку дистанцу, ризичне контакте, рестрикције путовања и опремање болница, ”већ сада морају бити размотрене” како не би дошло до тренутка у којем би број новозаражених био ”толико висок да мора да се посезати за драстичним мерама” попут потпуног затаврања.
“Ако кренмо раније можемо да имамо мање рестрикције које се могу дуже одржати, а све ово треба урадити одмах како би избегли преплаваљност здравствених система у наредна два месеца”, каже Амонд.
У ЕЦДЦ закључују да је скок броја новозаражених на дневном нивоу достигао бројке са почетка пандемије, али да је број смртних случајева “значајно низи”, што се приписује ефикасности вакцина.
„Српска стварност“