- 01. 2022.
У Аустрији је од поноћи престао да важи локдаун за невакцинисане, тако да они поново могу да се крећу слободно ван куће без да страхују од казни.
Наиме, локдаун је невакцинисанима, више недеља, ограничио слободу кретања.
Невакцинисани су могли само да иду у продавнице намирница и средстава за хигијену, апотеку, пошту, банку, код лекара, на посао или у школу, те и у шетњу, али само са особама из истог домаћинства.
Међутим, укидање локдауна невакцинисанима не враћа све слободе.
Наиме, у продавницама, које не продају намирнице или средстава за хигијену, важи “2Г” правило, што значи да су оне “отворене” само за вакцинисане и лица која су прележала ковид19.
Исто правило важи и у угоститељству, хотелијерству, на културним и спортским манифестацијама, као и на многим другим местима.
Оно што могу невакцинисани сада поново јесте да се крећу слободно ван куће, као и да посећују пријатеље.
Иначе аустријска влада у суботу донела је одлуку о даљем попуштању епидемиолошких мера, према којим се од 5. фебруара продужава рад угоститељским објектима до 24 сата.
Следећи корак предвиђа укидање “2Г” правила и прелазак на “3Г” и у угоститељству.
Све ове мере, како је указала влада, су могуће због новог омикрон соја, који је променио правила игре, то јест више људи заражава, али остаје стабилна ситуација у болницама.
Пред обавезну вакцинацију у Аустрији 17 одсто није вакцинисано
Непосредно пред ступање на снагу Закона о обавезној вакцинацији против коронавируса у Аустрији, око 17 одсто становништва није вакцинисано.
Према подацима Министарства здравља, 83 одсто пунолетних грађана у Аустрији добило је, у међувремену, барем једну дозу вакцине, а 80 одсто је у потпуности имунизовано.
Само у протекле две недеље око 85.000 грађана примило је прву дозу вакцине.
Закон о обавезној вакцинацији, који треба да ступи на снагу идућег месеца, у четвртак мора да прође кроз покрајински дом парламента, а потом мора да га потпише и председник Аустрије Александер ван дер Белен.
Међутим, ради се само о формалним корацима, те се не очекује одбијање закона, који је довео до подела у аустријском друштву, колико и све досадашње епидемиолошке мере.
Што се вакцинације тиче “најгоре” стоје покрајине Корушка у Салцбург.
Тако је стопа потпуне вакцинисаности одраслих у Корушкој испод 78 одсто, а у Салцбургу нешто изнад 78 одсто.
У Форарлбергу потпуно је вакцинисано 79 одсто становништва, а у Бечу и Тиролу 80 процената.
Изнад аустријског просека су Штајерска где је 81 одсто одраслих потпуно вакцинисано, у Доњој Аустрији 83 процената, а у Бургелнанду 86 одсто.
Када је реч о општинама у Андлерсдорфу у Доњој Аустрији вакцинисано је 97 одсто одраслог становништва, а најмању стопу има Јунгхолц у Тиролу са свега 45 процената.
Грчка: Невакцинисаним медицинарима од 31. марта прети отказ
Невакцинисани здравствени радници у Грчкој који до 31. марта не приме вакцину против корона вируса биће отпуштени, упозорио је данас грчки министар здравља Танос Плеврис.
Он је за Скаи ТВ рекао да ће се у Грчкој од 7. фебруара потпуно вакцинисанима сматрати само они који су примили бустер дозу, преноси Катимарини.
Грчки здравствени радници су већ организовали неколико протеста против обавезне вакцинације за њихову струку.
У тој земљи су од данас ублажене мере против ширења корона вируса, тако да је у ресторанима и баровима дозвољена жива музика, а њихово радно време је продужено.
Финска у року од месец дана укида све мере
Финска ће од сутра почети да ублажава ограничења уведена због корона вируса, а у року од месец дана биће укинуте све мере, изјавила је данас премијерка Сана Марин.
Како је наведено на сајту премијерке, од почетка фебруара биће укинуте граничне контроле за оне који у Финску долазе из земаља шенгенске зоне.
Тренутно је потребно да се на граници покаже сертификат о вакцинацији на граници, заједно са негативним резултатом теста на корона вирус.
Од сутра ће у Финску моћи да се уђе или са ковид сертификатом или потврдом о прележаној болести, или са потврдом о негативном резултату теста не старијег од 72 сата, преноси Интерфакс.
Тај услов важиће за све рођене пре 2006. године.
Мере ће бити ублажене и за ресторане и догађаје где се ризик од ширења корона вируса сматра малим.
Регионалним и локалним властима издата су упутства да од 1. фебруара престану да затварају нискоризична места, укључујући позоришта и теретане, као и да обуставе отказивање догађаја.
Од почетка фебруара ресторани ће моћи да раде до 21 час уместо до садашњих 18 часова.
Послуживање алкохола мораће да престане најкасније до 20, уместо у 17 сати, као до сада.
Барови и пијаце ће наставити да се затварају у 18 часова.
„Српска стварност“