Mesto za reklamu
  1. 11. 2021.

Италијанске власти су након пораста броја заражених ковидом пооштриле прописане епидемиолошке мере у таксијима, возовима и аутобусима …

Само два путника смеју од сада да седе у задњем делу аутомобила, ако нису из исте породице, док место напред мора бити празно, одлучили су министарство инфраструктуре и министарство здравља, пренели су данас италијански медији.

Железничка полиција добила је овлашћење да заустави путничке возове ако постоји сумња да је у возу особа заражена ковидом-19.

У том случају мора се дезинфиковати део воза у којем је био заражени да би воз наставио путовање.

У аутобусима ће између путника и возача постојати заштитни зид, а ношење маски остаје обавезно, наводи Хина.

Украјина: Највише преминулих од почетка пандемије

У Украјини је од последњег пресека регистровано рекордних 838 смртних случајева од корона вируса, саопштило је данас Министарство здравља у Кијеву.

Претходно је највише смртних случајева – 833 било потврђено 9. новембра, преноси Ројтерс.

Регистровано је 16.308 нових случајева корона вируса, а од почетка пандемије пријављено је 3,24 милиона инфицираних.

У Немачкој 32.048 новозаражених

У Немачкој дневни број новозаражених корона вирусом остаје на високом нивоу и у последња 24 сата регистровано је 32.048 нова случаја, саопштио је Роберт Кох институт (РКИ).

Такође је седмодневна инциденција, која показује број новозаражених по 100.000 становника, порасла на 312,4.

Поређења ради још јуче је инциденција била на 303, а пре недељу дана на 213,7. Протеклог четвртка је број новозаражених са 50.196 достигао рекордну вредност, највећу од почетка пандемије.

У последња 24 сата регистровано је и 265 смртна случаја особа заражених корона вирусом. Пре недељу дана број умрлих је био на 169.

Будућа власт планира оштре мере против короне

Партнери у будућој влади Немачке – СПД, Зелени и ФДП – јединствени су у ставу да неће бити новог закључавања у целој земљи, али сматрају да су потребне оштре мере, па ће, због експоненционалног раста броја новозаражених, наредних дана у Бундестагу поднети захтев за усвајање нових мера.

План будућих коалиционих партнера је да, још пре формирања владе, усвоје закон којим би се увеле строге мере.

Према писању дневника “Билд” те мере предвиђају строга правила ко може са ким, када и где да се сретне.

Даље је планирано увођење обавезе поседовања “3Г” доказа – сертификат о вакцинацији, потврду о прележаном ковиду-19 или негативан тест – за коришћење јавног превоза, небитно да ли се ради о локалном, регионалном, или било којем другом превозу, што исто тако треба да важи и за такси.

Такође, у јавном превозу и даље ће бити потребна маска.

Исто тако, немачка “семафор коалиција” планира увођење “3Г” на радном месту, и форсира рад од куће.

До сада су сви планови у вези са пандемијом били орочени до 19. марта, али због актуелне епидемиолошке ситуације они се продужавају на још три месеца.

Мере подстакле вакцинацију у Аустрији

Епидемиолошке мере и сама њихова најава прошле недеље су подстакле значајно вакцинацију против корона вируса у Аустрији.

Током прошле недеље дато је 462.534 вакцина, што је највише од јула, а од тог броја 272.371 су бустер дозе.

Међутим било је и 128.813 првих доза, што је, такође, рекорд, последњи пут забележен у другој недељи јула.

Досадашњи рекорд код првих доза, забележен је почетком маја, када се у једној недељи вакцинисало 333.324 особе.

Само у недељу вакцину је примило 36.839 особа, од чега 10.697 прву дозу.

Стопа вакцинације у Аустрији је актуелно на 65 одсто, а најгора у вакцинацинији је и главно жариште инфекције покрајина Горња Аустрија са стопом од свега 60,5 процената.

На самом врху је покрајина Бургенланд где је стопа вакцинације достигла 72 одсто.

Пооштрене мере и у школама у Аустрији

У школама широм Аустрије пооштрене су епидемиолошке мере, које не дозвољавају екскурзије и ваншколске активности у периоду од наредне две недеље.

Поред тога, привремено се укида могућност коришћења школских просторија за екстерна удружења, произилази из обавештења Министарства образовања.

Такође уведена је обавеза ношења маски вишег заштитног нивоа типа ФФП2 не само у вишим разредима, већ и у основној школи.

За разлику од виших разреда, међутим, основци, који су до сада могли да носе “обичне заштитне маске”, своје ФФП2 маске могу скинути у својој клупи.

Министарство образовања наложило је школама да конференције наставника, али и разговоре са родитељима или одложе или одрже дигитално.

У наредне две недеље сви ђаци ће се тестирати три пута недељно, од којих најмање један мора бити ПЦР тест.

Чешка: Пети пут у 7 дана више од 10.000 новозаражених

У Чешкој Републици је у последња 24 сата пријављено 11.514 нових случајева ковида-19 што је пети пут у последњих седам дана да је број дневних инфекција премашио 10.000, показују данас објављени подаци министарства здравља.

Број хоспитализованих је порастао на 4.296, а међу њима је 635 особа у тешком стању, преноси Ројтерс.

Одлазећа влада премијера Андреја Бабиша расправљала је о увођењу строжијих рестрикција, укључујући и предлог за неки облик затварања за невакцинисане.

Министри синоћ нису постигли договор али вратиће се том питању у четвртак, потврдили су чешки званичници.

Русија: Одобрени клинички тестови за антиковид пилуле Фајзер

Русија је одобрила компанији Фајзер Инц. да спроведе клиничка испитивања своје експерименталне антивирусне пилуле за лечење ковида-19, објављено је данас у државном регистру лекова.

Испитивања спроведена у кућним условима на 90 добовољаца смештених са особом која има симптоматски ковид-19 почела су 12. новембра и трајаће до марта 2023. године, наводи се на сајту регистра, преноси Ројтерс.

Компанија Фајзер је раније овог месеца саопштила да експериментална антивирусна пилула смањује за 89 одсто шансе за хоспитализацију или смрт код одраслих који спадају у ризичну групу, изражавајући наду да ће нова пилула, која је названа Паxловид, постати глобално доступна што је пре могуће.

Нагли раст броја заражених у Италији

Епидемиослошка ситуација у Италији се нагло погоршава, упозоравају из Удружења епидемиолога.

Према писању италијанског листа “Фанпејџ” тренутно је регистровано више од 120.000 заражених, а уколико се настави овај тренд ширења заразе у неким регијама Италије анти-ковид мере се могу пооштрити већ наредних дана.

Најгора ситуација је у северној регији Фриули Венеција Дзулија (ФВГ) где је такозвана инциденца, то јест број заражених на 100.000 становника већ премашио критичну тачку (250) и износи 272 заражена по броју становника.
Тежа ситуација је у административном центру регије Трсту где је дневни број заражених неколико пута већи од националног просека.

Председнк регије Масимилиано Фредрига је упозорио да је “регион само један корак од увођења оштријих мера ограничења”, то јест да буде проглашена “жутом зоном”.

Према градацији епидемиолошке ситуације “жута зона” значи обавезу ношења заштитних маски и на отвореном и ограничавање броја особа које истовремено могу бити у затвореном простору.

Нагли пораст заражених у ФВГ доводи се у директну везу са масовним протестима против обавезе поседовања потврде о вакцинацији “зелене пропуснице”, који се одржавају од половине октобра.

У Аустрији рекордан број умрлих

У Аустрији је број новозаражених благо опао, али зато је број умрлих заражених корона вирусом достигао рекордан ниво.

У протекла 24 сата преминула је 61 особа, што је највећи број у последњих девет месеци.

Од тог броја 22 инфицираних преминуло је у покрајини Горња Аустрија, која је већ дуже време жариште инфекције.

Већи број умрлих регистрован је последњи пут 2.фебруара са 69.

Током прошле недеље у Аустрији је умрло 253 заражених короном.

У протекла 24 сата регистровано је 10.363 новозаражених.

Пре недељу дана број новозаражених био је 7.712.

Гледано по покрајинама Горња Аустрија предводи листу са 2.559 нова случаја, а затим следи Доња Аустрија са 1.882, Тирол 1.589, Беч 1.230, док су остале покрајине троцифрене.

Истовремено расте и број ковид пацијената у болницама.

Белгија: Медицинари који одбију вакцину могу да изгубе посао

Здравствени радници у Белгији који не желе да се вакцинишу суочавају се са потенцијалним губитком посла, пренео је данас АП.

Услед пораста нових ковид случајева, због чега су болнице резервисале половину кревета на интензивним негама за ковид пацијенте, белгијска влада је завршила нацрт закона касно у понедељак, како би начинила вакцинацију здравствених радника обавезном.

Почев од 1. јануара, они ће имати рок од три месеца да добију две дозе, а током тог периода они који остану невакцинисани биће обавештени о суспензији њихових уговора, осим уколико не покажу да су негативни на тесту или да су прележали ковид.

Од априла, радници без одговарајућег оправдања за одбијање вакцинације могу да добију отказ.

Према разним проценама, око 60.000 здравствених радника у земљи од 11,5 милиона становника није вакцинисано.

Нацрт закона мора да прође законодавна тела пре него што ступи на снагу.

Овај потез би могао да отвори пут ка обавезној вакцинацији у бројним пословним секторима, јер је подршка политичара све већа, иако је премијер Александер де Кро рекао у септембру да није поборник таквих мера.

У претходној недељи, дневно је регистровано око 10.000 новооболелих, а број болничких пријема се за исти период повећао за 27 одсто, према подацима белгијског здравственог института.

Повећао се и број преминулих за 27 одсто за недељу дана, па у Белгији је у том периоду умирало просечно 26,7 људи, а укупно је 26.400 пацијената досад преминуло од ковида.

Тако је у протекла 24 сата примљено 96 нових ковид пацијената, чиме је број хоспитализованих достигао 2.568, а на интензивној нези број је порастао за 17 на укупно 458.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here