- 12. 2021.
СЗО: Иако прве информације показују да Омикрон даје блажу форму болести прерано је о томе говорити
Технички руководилац СЗО за корона вирус Марија Ван Керкове изјавила је за CBS Њуз да је потребно време да заражени прођу потпун процес инфекције и да може проћи неколико недеља пре него што заиста постане јасно колико ће људи од оних који су заражени омикрон сојем развити тешку форму болести.
Упозорила је, међутим, да је, чак и ако је реч о блажој форми болести, важно да се брзо делује како би биле предузете мере за контролу њеног ширења.
Објаснила је да ће чак и ако имамо велики број лакших случајева, некима од тих особа бити потребна хоспитализација.
“Више случајева може значити више хоспитализација, а више хоспитализација могло би значити више смртних случајева. Не желимо да се то догоди поред ионако тешке ситуације са делта сојем”, истакла је Ван Керкове.
На Тајланду и у Непалу потврђени случајеви омикрон соја
У Тајланду и Непалу регистровани су први случајеви новог Омикрон соја корона вируса, саопштили су данас здравствени званичници ове две земље.
У Тајланду је нови Омикрон сој корона вируса регистрован код једног америчког држављанина који је допутовао у земљу из Шпаније крајем прошлог месеца, преноси агенција Ројтерс.
“Први потврђени случај Омикрон соја је регистрован код 35-годишњег мушкарца који је држављанин САД, а који је годину дана живео у Шпанији”, рекао је званичник и додао да је пацијент имао благе симптоме.
Тајланд је, забринутост због Омикрон соја, почетком децембра забранио долазак путника из осам афричких земаља, укључујући Боцвану, Есватини, Лесото, Малави, Мозамбик, Намибију, Јужну Африку и Зимбабве.
У саопштењу Министарства здравља Непала наводи се да је 66-годишњи страни држављанин који је стигао авионом 19. новембра био позитиван на омикрон сој корона вируса, заједно са још једном 71-годишњом особом која је била у контакту са туристом.
Обојица се налазе у изолацији под надзором лекарске екипе, преноси агенција AP.
Власти Непала су саопштиле да је 66 других људи који су били у контакту са ове две особе негативни на корона вирус.
Нигерија: Британија увела “путнички апартхејд”
Нигерија је данас назвала “путничким апартхејдом” одлуку Велике Британије да уведе ограничења за путовања из Јужне Африке због страха од ширења омикрона.
“Оно што се очекује је глобални приступ, не селективни”, изјавио је високи дипломата Нигерије у Британији за Би-Би-Си.
Нова правила ступила су данас на снагу, што значи да ће сви који долазе из Нигерије морати да буду у хотелском карантину о свом трошку 10 дана.
“Забрана путовања је апартхејд у смислу да немамо посла са ендемијом. Имамо посла са пандемијом. Кад год смо пред изазовом мора постојати сарадња”, додао је Исола.
Представник британске владе Кит Малтхаус рекао је да је израз путнички апартхејд врло незгодан речник.
“Разумемо потешкоће настале овим рестриктивним мерама, али покушавамо да купимо време тако да наши научници могу да раде на новом соју и да процене колико ће опасан да буде”, рекао је Малтхаус.
САД: Без преминулих од миокардитиса након друге дозе вакцине
Тинејџери и деца који су добили упалу срчаног мишића (миокардитис) након добијања РНК вакцине у САД имали су благе симптоме, нико није преминуо и већина се брзо опоравила, објавили су истраживачи у часопису “Сиркјулејшен”.
Анализом 139 случајева миокардитиса који су пријављени до 4. јула ове године утврђено је да је до упале дошло искључиво након примљене друге дозе РНК вакцине (Фајзер, Модерна), пренео је ЦНН.
“Фактори ризика и механизими за развијање миокардитиса након вакцинације су непознати”, навели су истраживачи.
Већина младих су белци, а бол у грудима је најчешћи симптом миокардитиса, иако је, додаје се, трећина имала грозницу, четвртина кратак дах, а мање од 20 одсто је морало да се лечи на интензивној нези.
Хонг Конг: Заразили се омикроном, а били одвојени и реакцинисани
Корона сој омикрон проширио се међу двојицом ревакцинисаних путника док су били у хотелу-карантину у Хонгконгу, јавља Блумберг.
Надзорна камера показала је да ниједна од две заражене особе нису излазиле из соба, нити су имале икакав контакт, па је једини начин за трансмисију било ваздушним путем и то у тренуцима када им је послуга доносила храну или када су их медицинари тестирали на ковид, саопштили су истраживачи са Универзитета Хонг Конг.
Они су своје наводе објавили у журналу “Емерџинг инфектус дизизес”.
Омикрон је означен као сој за забринутост због бројних мутација, па су истраживачи навели да инфекција две потпуно одвојене особе показује да постоји разлог за забринутост, јер постоји страх да би омикрон могао да заобилази заштиту од вакцина и да је врло заразан.
“Откриће заразе омикроном међу две потпуно вакцинисане, одвојене особе у хотелу-карантину је доказ ове забринутости”, заједнички су закључили Хаогао Гу, Лео Пун и остали истраживачи који су испратили ова два случаја заразе.
У Њујорку oбавезна вакцинација за раднике у приватном сектору
Сви послодавци приватног сектора у Њујорку мораће да наложе обавезну вакцинацију против коронавируса својим радницима према новим правилима која је објавио градоначелник Бил де Блазио.
Одлука ће почети да се примењује 27. децембра и има за циљ да спречи нагли пораст инфекција коронавируса током сезоне празника и хладнијих месеци, рекао је градоначелник де Блазио.
Вакцина против ковида-19 је већ обавезна за наставнике, полицајце и ватрогасце у Њујорку, а прошле недеље је најављено да ће бити обавезна и за запослене у приватним и верским школама.
„Српска стварност“