- 01. 2021.
Број заражених коронавирусом у свету од почетка пандемије премашио је 92 милиона, а од последица заразе преминуло је 1.970.096 људи. Опоравило се више од 64,4 милиона особа. Највише заражених и преминулих има у САД, а велики број заражених свакодневно се бележи и у Индији, Бразилу, Русији и Великој Британији.
У свету је тренутно 24,19 милиона активних случајева, од чега је 99.5 одсто пацијената у лакшем стању, док је 0.5 одсто у критичном стању.
Водећа земља по броју оболелих је САД, у којој има више од 23 милиона забележених случајева од почетка пандемије, следи Индија са 10,4 милиона, Бразил 8,1, Русија 3,4 и Велика Британија 3,1 милиона заражених.
СЗО: Колективни имунитет неће бити постигнут у 2021. години
Светска здравствена организација (СЗО) упозорава да масовна вакцинација против новог корона вируса неће ове године довести до колективног имунитета у свету.
Водећи научник СЗО Сумја Сваминатан рекла је новинарима да треба времена да се произведе и дистрибуира довољно доза вакцине да се коначно заустави ширење ковида-19.
Докторка Сваминатан нагласила је потребу да земље наставе са мерама за сузбијање ширења вируса, као што су ношење маски, друштвено дистанцирање и прање руку, пише Глас Америке.
Истовремено, фармацеутска компанија Модерна саопштила је да би њена вакцина против ковид-19 требало да пружи имунитет бар на годину дана.
Према наводима новинске агенције Ројтерс, Модерна је то објавила на годишњој конференцији Џеј Пи Морган Хелткера тврдећи да је уверена да је технологија коју је користила, а у којој се употребљава рибонуклеинска киселина (РНК), погодна да би се развила вакцина заснована на новом облику корона вируса, који се појавио у неколико земаља.
Брус Ајлворд, високи саветник СЗО, рекао је да се агенција нада да ће у фебруару почети да снабдева најсиромашније земље света вакцинама против ковида-19, али је нагласио “ми то не можемо да урадимо сами”, позивајући произвођаче вакцина да приоритетизују испоруке Установи за глобални приступ вакцинама против ковида-19 .
У свету је од почетка пандемије заражено скоро 92 милиона људи, а преминуло је скоро два милиона оболелих.
Активних случајева је више од 24 милиона, а иако је вакцинација почела у многим земљама, на снази су и даље епидемиолошке мере које укључују ограничавање броја људи приликом окупљања, ношење маски, обавезан негативан тест на границама.
У Русији 22.850 новозаражених, 566 преминулих
У Русији је у последња 24 сата потрвђено 22.850 нових случајева корона вируса, а преминуло је 566 особа, саопштио је кризни штаб те земље.
Највише новозаражених је у Москви, 4.320, преноси Тас.
Од почетка епидемије у Русији су забележена 3.471.053 случаја, а преминуло је 63.370 особа.
Аустрија у најтежој фази пандемије
Министар здравља Аустрије Рудолф Аншобер поводом открића новог британског соја корона вируса у Аустрији, оценио је да се земља налази у најтежој фази пандемије.
Аншобер је, за јавни сервис ОРФ, казао да ће влада још ове недеље одлучити о могућем продужењу мере закључавања, која је планирана да буде на снази до 24. јануара.
Према његовим речима, даље деловање зависиће од “веома прецизне анализе” актуелне ситуације у вези појаве британског соја Б.1.1.7.
“Ми имамо стварни проблем”, казао је Аншобер додајући да сада Аустрија има ситуацију да се у целој Европи, на алармирајући начин британски сој драстично шири.
Указао је на Ирску, која је до Божића била најбоља земља у Европи по броју оболелих, а само три недеље касније је “рекордер”у целој Европи.
Исто тако, наводи Аншобер, је и у Словачкој.
“Мислим да је ово најтежа фаза ове пандемије која ће трајати наредних недеља до Ускрса”, објаснио је он.
Због актуелне ситуације, након појаве соја у Бечу и сумњи на нови сој у покрајинама Тирол и Бургенланд, Аншобер је казао да би било неодговорно инсистирати на ранијим плановима.
“Наша одговорност је да заштитимо грађане Аустрије и то је највиши приоритет”, нагласио је Аншобер.
У Француској скоро 20.00 новозаражених, преминуле 362 особе
У Француској је забележнео 19.753 нова случаја корона вируса, саопштено је у Паризу у уторак.
Од последњег пресека преминуле су још 362 особе од последица инфекције корона вирусом, преноси Гардијан и истиче да је Француска седма земља на свету по броју преминулих од почетка пандемије.
У Француској је укупно заражено више од 2,8 милина људи, а преминуле су 68.802 особе.
Током последњих седам дана хоспитализовано је 8.805 особа од којих је 1.350 на интензивној нези.
Хрватска има највећи двонедељни пад новозаражених у ЕУ
Хрватска има највећи двонедељни пад новозаражених у Европској унији, објавио је на Твитеру хрватски министар здравља Вили Берош и додао да захваљује грађанима што поштују епидемиолошке мере.
На Твитеру је објавио и таблицу која приказује кретање броја новозаражених корона вирусом у Европској унији која је објављена у извештају Униветитета Џон Хопкинс, преноси Хина.
Из таблице је видљиво да је Хрватска јуче забележила највећи пад броја новозаражених од 46,3 одсто уназад две седмице у Европској унији, а иза ње је Луксембург са 44,8 одсто.
Бразил:Више од 62 хиљаде новозаражених, преминуло 1.100
У Бразилу је данас регистровано више од 62.000 новозаражзених, чиме је укупан број оболелих достигао скоро 8,2 милиона, саопштилоје министарство здравља.
Од последње пресека, забележено је 1.100 нових смртних слуцајева повезаних са инфекцијом корона вируса, преноси агенција Тас.
Тренутно се на медицинском посматрању налази 717.240 оболелих.
У Бразилу, који је први случај ковид-19 потврдио 26. фебруара, на 100.000 становника 3.900 је позитивно на корона вирус, а 97 изгуби битку с том болешћу.
Укупно је до сада преминуло скоро 205.000 људи.
Бразил је на трећем месту у свету по броју оболелих, а на другом по броју жртава коронавируса.
У Немачкој 19.600 новозаражених, 1.060 преминулих
У Немачкој је у последња 24 сата пријављено 19.600 нових случајева корона вируса, а преминуло је 1.060 особа, саопштио је Институт Роберт Кох.
Број заражених од почетка епидемије тиме је порастао на 1.953.426, а преминуло је укупно 42.637 особа, преноси Ројтерс.
Аргентина развила антиковид серум
Аргентина је успешно завршила клиничка испитивања за хиперимуни серум против ковид-19 развијен из антитела узетих од коња, а његова дистрибуција почеће наредних дана, саопштила је компанија укључена у студију серума.
Серум, који ће преписивати лекари у болницама и другим медицинским установама, производи аргентинска компанија за биотехнологију Имунова.
“Ове недеље серум ће бити спреман за дистрибуцију,” рекла је портпаролка Имунове за агенцију Ројтерс.
Антиковид серум је већ прошао последњу фазу клиничких испитивања, рекла је она.
“Тренутно у фабрици производимо око 60.000 бочица серума месечно, што подразумева између 12 и 15.000 третмана, јер третман зависи од тежине пацијента, па варира између 4, 5 или 6 бочица по пацијенту,” саопштено је из Имунове.
Након што Аргентина буде снабдевена овим серумом, Имунова је у контакту са неколико латиноамеричких земаља и размишља о даљем повећању капацитета проуводње.
“Верујемо да ћемо у марту производити 1.000.000 бочица месечно,” саопштила је Имунова.
За летове у САД потребан негативан тест
САД ће ускоро тражити од путника који долазе у земљу авионом негативан тест на ковид-19, саопштили су данас Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Ова мера, чији је циљ сузбијање ширења болести, долази са рекордним повећањем броја случајева, преноси ЦНБЦ.
Почевши од 26. јануара, путници у доласку мораће да имају негативан тест на ковид-19 стар највише три дана пре лета за САД, саопштио је ЦДЦ.
У Британији успостављају привремене мртвачнице за умрле од ковида
Британске власти су морали да успоставе привремене мртвачнице у неким областима након што је у локалним болницама понестало простора због наглог броја смртних случајева изазваних пандемијом ковид-19.
У Сарију, јужно од Лондона, болничке мртвачнице у округу достигле су својих 600 капацитета, па су локалне власти морале да почну да користе привремену мртвачницу.
“Да би избегли да пацијенти који су нажалост умрли буду остављени на одељењима или као што смо видели у иностранству, остављени у ходницима, када мртвачнице достигну свој капацитет, они контактирају привремену мртвачницу како би отишли и покупили тела”, кажу из локалне управе.
„Српска стварност“ / Агенције /