- 10. 2021.
У Србији је од почетка пандемије регистровано 1.017.798 случајева заразе коронавирусом, од тестораних 5.898.089 узорака. Од последица ковида 19 преминуло је 8.841 особа, а проценат смртности износи 0,87 одсто. На лечењу је 6.591 пацијент, а на респириторима је 269 особа, наводи се на сајту covid19.rs.
Према последњим информацијама, од последица инфекције коронавирусом у Србији су преминуле 53 особе. Коронавирус је потврђен код још 6.930 људи, од 23.660 тестираних узорака.
Последњих дана из ковид болница поручују да је мањи број пријема него отпуста пацијената или је тај број изједначен. Ипак, из Клиничко-болничког центра Звездара упозоравају – капацитети су попуњени, хоспитализована су 402 пацијената.
Директор Клиничко-болничког центра Звездара Петар Сворцан каже за РТС да су у тој болници смештене и породице, мајка, син и снаја који су рођени 1975. годиште.
“Ситуација је доста тешка, онолико пацијената колико отпустимо толико и примимо. Ми смо 19. септембра ушли у ковид систем и кроз нашу болницу је до сада прошло преко 1.000 пацијената”, истиче Сворцан.
Иако се број новозаражених дневно смањује, у ковид болницама Здравственог центра у Врању и даље је већи број пријема него отпуста. Др Слађан Станковић рекао је за РТС да је ванредна и тешка епидемијска ситуација у већем делу Пчињског округа.
Сваки бол који дуго траје и не зависи само од покрета, него је присутан и у мировању, који је праћен осећајем јутарње укочености и присутан у малим зглобовима, првенствено шака и стопала треба да побуди на сумњу од реуматоидног артритиса, упозорио је доктор Горан Радуновић, в.д. директора Института за реуматологију Србије. Поводом Дана борбе против реуматоидног артритиса и запаљенских болести Радуновић је указао да је вакцинација тих пацијената против коронавируса главни циљ.
Лесковац: У болници 90 одсто невакцинисаних, преовлађује тежа клиничка слика
Директор Опште болнице Лесковац Небојша Димитријевић каже за РТС да је у тој здравственој установи деведесет одсто невакцинисаних пацијената.
Старосна структура хоспитализованих је шаренолика – од тинејџера 2005. годиште до дведесетогодишњака, међу којима преовлађује тежа клиничка слика, истиче Димитријевић.
Наводи да је тренутно хоспитлаизвоано 216 пацијената оболелих од ковида, додајући да су капацитети су проширен за још педесетак места.
“Недостак кисеоника је проблем, попуњена су нам сва кисеоничка места”, истиче Димитријевић.
Указује да је и одељење урологије отворено за ковид пацијенте и да је петоро оболелих прикључено на кисеоник.
“Ту више и нема места, јер мора да се остави простора и за нековид пацијенте којих има много”, каже Димитријевић.
Према његовим речима, ситуација је тешка, али лекари се труде да се посвете пуну пажњу пацијентима.
Кажу да су оболели који захтевају већу кисеоничку потпору шаљу се у крушевачку ковид болницу.
Прем подацима лесковачког Завода за јавно здравље, рекордан број је тестираних на ковид – 750 од којих је 170 позитивно. Проценат новозаражених од 22,7 одсто најнижи је у последњих месец дана.
„Српска стварност“