- 11. 2021.
Смирује се епидемијска ситуација, последњих дана мање је новооболелих, хоспитализованих… У ковид систему има слободних места. Сада забринутост изазива нови сој вируса који се из Јужне Африке већ проширио и на европски континент.
Према последњем пресеку, у Србији је коронавирус потврђен код још 2.211 особа, од тестираних 13.817 узорака. Од последица заразе преминуле су 53 особе. На респиратору је 212 пацијената.
Епидемиолог и члан Кризног штаба, др Предраг Кон, упозорава да појава нове варијанте коронавируса не сме да се игнорише.
Наводећи да је из ове ситуације излаз вакцинација чак и ако нема потпуно деловање, Кон каже и да све мере треба да се подигну не један, већ два степена.
Произвођачи вакцина уверени су да ће моћи брзо да прилагоде своје вакцине ако се варијанта под називом омикрон прошири.
Нови сој – раније познат као Б.1.1.529 – карактеришу неке мутације које сугеришу да доноси повећан ризик од поновне инфекције.
У Пчињском округу 57 новозаражених особа
Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације, на ковид 19 тестирано је 328 особа са територије Пчињског округа.
Анализе су показале да је 57 заражено коронавирусом – 40 њих је из Врања, осам из Владичиног Хана, шест из Сурдулице, два из Бујановца и један из Трговишта.
У ковид болницама Здравственог центра у Врању, хоспитализована су 72 пацијента, сви су позитивни на коронавирус и са упалом плућа, док је на кисеонику 50 пацијената. На болничко лечење примљено је три пацијента, док су два отпуштена. Један болесник превезен је за Крушевац.
У ковид амбуланти АТД, током јучерашњег дана, обављено је 188 прегледа, од чега су 74 прва. Урађен је 81 антигенски тест. Од тога су 32 позитивна на коронавирус.
Поповић за РТС: Спутњик лајт ускоро у Србији, назална вакцина следеће године
Србија ће веома брзо добити “Спутњик лајт” вакцину, за неколико недеља, а наша земља биће прва која ће регистровати ту вакцину, изјавио је за РТС министар без портфеља Ненад Поповић.
“Говоримо о првих милион вакцина које ће грађани Србије моћи да користе као најефикаснију вакцину, као трећу, бустер вакцину и тиме ћемо подићи здравствени потенцијал”, каже Поповић.
Додаје да смо са руским партнерима на Институту Торлак произвели 1,5 милион вакцина Спутњик В.
“До краја године произвешћемо четири милиона вакцина”, наводи Поповић.
Каже да се надају да ће назална вакцина против коронавируса, у Србији почети да се производи у другој половини следеће године.
“Руси крећу у производњу негде у мају, јуну. То је обичан спреј, који се даје као код прехладе. Тако ће се давати и Спутњик В вакцина. Сигуран сам да ћемо успети до јула, августа следеће године да започнемо и ту производњу на Институту Торлак”, закључује Ненад Поповић.
„Српска стварност“