Mesto za reklamu
  1. 04. 2021.

У Србији је до сада коронавирус потврђен код 664.972 особе, а од последица заразе преминуло је 6.026 оболелих. На болничком лечењу се налази 6.701 пацијент, од којих је 217 на респиратору, показују подаци са сајта covid19.rs.

Према последњем пресеку, битку са ковидом изгубило је 35 људи, а зараженe су још 2.604 особe. Преминула је и беба од 9 дана, рођена са коронавирусом, која је у веома тешком стању пребачена из Клиничког центра Крагујевац у Универзитетску дечју клинику Тиршова у Београду.

Епидемијска ситуација је боља него пре десет дана, али је и даље неповољна јер су нам болнице и даље пуне, а с друге стране имамо и велики број новозаражених. Вакцинација је апсолутно најзначајнија специфична мера која директно утиче на ток ове епидемије – поручују епидемиолози.

Директор Светске здравствене организације за Европу Ханс Клуге рекао је за РТС да је Србија вакцину прихватила као производ који спасава живот.

“Вакцине делују и против постојећих мутација. Посебно у смислу што смањују смртност, хоспитализацију и тешке случајеве болести, али морамо развити истраживање и сваког дана све више учимо”, истакао је Клуге.

У ковид болницама у Врању хоспитализовано 107 пацијената

Према најновијим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању од 377 узорака из Пчињског округа, 87 је позитивних на коронавирус. Од тог броја 37 је из Врања, 11 из Владичиног Хана, 1 из Сурдулице, 9 из Босилеграда, 24 из Бујановца и 5 из Прешева.

У ковид амбуланти АТД у Врању током јучерашњег дана обављена су 252 прегледа, 89 првих. Узоркована је крв код 121 пацијента и сачињено 98 РТГ плућа. Дијагностикована је бронхопнеумонија код 11 пацијената.

У ковид болницама Здравственог центра Врање хоспитализовано је 107 пацијената. Од тог броја 99 је позитивно на коронавирус и исто толико има бронхопнеумонију. На кисеонику је 75 пацијената.

На болничко лечење примљена су четири пацијента, отпуштен 31, од тога један је пребачен у Крушевац. Тренутно је у ковид болницама у Врању 87 слободних постеља.

Више отпуста него пријема у болницама Моравичког округа

У Моравичком округу епидемијска ситуација је нешто повољнија, опада број првих прегледа, а више je и отпуста него пријема у болницама.

Вакцинација се наставља утврђеном динамиком. Од јануара дато је више од 83.000 доза, а само у Чачку више од 48.000 доза, каже Аксентије Тошић, директор Завода за јавно здравље.

Наводи да има свих врста вакцина и да се оне како стижу тако и дистрибуирају.

Вакцинација се наставља и данас на неколико градских и сеоских пунктова. Стижу и одређене количине Фајзерове вакцине, а моћи ће да се васкинишу и они који се нису пријавили преко сервиса е-Управе.

Иначе, на свим одељењима у оквиру Опште болнице Чачак, која су претворена у ковид одељења, хоспитализовано је 126 пацијената. У респираторном центру смештено је 16 пацијената, три пацијента су на респиратору.

Преминуло је 5 пацијената – С. С. (1967) из Чачка (позитивна), И. Л. (1955) из Чачка (позитивна), Т. Д. (1953) из Чачка (позитиван), А. С. (1934) из Лучана (позитивна) и Б. М. (1933) из Чачка (негативан).

Од 261 узорка из Чачка позитивних је 69, из Горњег Милановца од 77 узорака позитивних је 25, из Лучана од 40 узорака позитивних је 24 и из Ивањице од 65 узорака позитивних је 18. Укупно 136 позитивних од 443 узорка у Моравичком округу.

У Београду се наставља вакцинација

У Београду је, закључно са јучерашњим даном, вакцинисано 559.246 особа, што износи 39,7 одсто пунолетног становништва.

Другу дозу примиле су 388.152 особе, односно 27,6 одсто пунолетног становништва.

До сада је у Београду дато 947.398 доза. Да данашњим даном, у главном граду биће дато више од 950.000 доза вакцина.

У Београду је, од почетка масовне имунизације, дато 633.893 доза вакцина произвођача Синофарм, 150.033 доза вакцине Фајзер, 124.997 доза вакцине спутњник и 60.780 доза вакцине Астра-Зенеке.

За седам дана у Јабланичком округу дато 4.500 доза вакцина

Вакцинација без заказивања наишла је на велико интересовање у Јабланичком округу, посебно међу старијом популацијом на сеоском подручју.

За само седам дана дато је 4.500 доза, до је у последња три месеца вакцину примило више од 70.000 грађана.

Докторка Зорана Кулић, епидемиолог Завода за јавно здравље Лесковац, рекла је за РТС да су у Јабланички округ стигле нове количине Фајзерове вакцине и да ће данас грађани примити другу дозу те и Синофармове вакцине.

Према њеним речима, епидемијска ситуација је и даље неповољна, али је дошло до стабилизације.

Оно што брине, каже, јесте велики број хоситализованих у лесковачкој болници и понавља да је веома важно да се придржавамо мера.

Сада имамо већи број оболеле деце, али је највише оболелих са више од 60 година, каже докторка.

“Имамо по петнаестак породичних епидемија, деца су у лакшем стању али се чешће заражавају и то указује на повећање броја оболеле деце”, навела је докторка.

Кон: Мислим да сутра неће бити попуштања мера у угоститељским објектима

Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон изјавио је да је у току фаза попуштања мера и да то не може да се избегне, али и изнео мишљење да на сутрашњој седници Кризног штаба мере које се односе на рад угоститељских објеката у затвореном неће бити попуштене.

Када је реч о мерама за предстојеће празнике, Кон је на ТВ Прва рекао да сматра да не треба уводити нове мере, већ да је потребно поштовати мере које су на снази. Истовремено је истакао да је још далеко од тога да се потпуно опуштено славе предстојећи празници.

Кон је указао да је епидемијска ситуација и даље неповољна јер су болнице пуне, а више од 200 пацијената је на респиратору.

Указао је да Србија има пораст обухвата вакцинацијом и пад броја новооболелих, да је заиста у самом врху када је реч о вакцинацији, а то значи да се убрзано повећава колективни имунитет.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here