- 03. 2020.
Наредна седмица је најбитнија јер се тада може очекивати најјаче убрзање ширења коронавируса, док ће у петој недељи епидемија полако доћи до врха, изјавио је епидемиолог Предраг Кон на веб-конферецији “Ту смо”. Каже и да је за сада ситуација “солидна”, јер смо захваљујући мерама успели да за 6-7 дана успоримо вирус, али и да нам је у наредне две недеље потребна гвоздена дисциплина.
“Чекају нас две тешке и важне недеље, можда и трећа где ће стално бити повећавања бројапацијената, то нису пријатне вести, али много зависи од нас и важно је да издржимо тих пар седмица које су најважније”, рекао је Кон.
Епидемиолог је навео да су стручни тимови до сада могли да прате ситуацију, односно тачно да знају ко се од кога заразио. Додао је да у наредних 14 дана може очекивати повећање броја оболелих, али и смртних случајева.
“Нажалост, ситуација је очекивана и таква каква јесте. Претња и даље постоји. Веома је важно да посебно у наредне две недеље имамо гвоздену дисциплину”, рекао је Кон.
Спречити заразу здравствених радника и продирање вируса у геронтолошке центре
Упитан о броју заражених одговорио је да се ће се после спроведене анализе знати прецизнији број.
“Од кључне је важности да не дође до заразе која би се масовније пренела на здравствене раднике. Такође, колико је то важно, толико је битно да коронавирус не уђе у геронтолошке центре, јер би онда велики број старих људи завршио на респираторима.”
Једно од питања било је и да ли се оваква ситуација може упоредити са оном из 2009. године, када смо имали пандемијски вирус грипа, а одговор је да је та пандемија дочекана спремно.
“Већ смо били упознали вирус, била је Универзијада, било га је током лета и знали смо да је благ. Коронавирус није благ ако 20 одсто даје клиничку слику која захтева болничко лечење, а шест одсто је на респираторима. Код пандемијског грипа, видели смо да је био благ, али смо прошли школу.”
Говорећи о збрињавању на Сајму, Кон је објаснио да ће на сајам ићи само они који већ имају дијагнозу или су раније лежали негде, па су у завршној фази инфекције и имају лакше симтоме.
“На Сајму је све спремно, али немам информацију да су пацијенти почели тамо да одлазе.”
Ирационално понашање и неконтролисани страх
Када је у питању смештај у овој “монтажној болници”, људи нису најспремнији да пристану да се тамо лече.
“У свим великим епидемијама увек је било избегавања и ирационалног понашања, чак и претњи, напада, неконтролисаног страха. Нема ништа лоше бити у изолацији на Сајму. Тамо ће сви имати одговарајуће услове и медицински надзор.
Др Кон је казао да је важно масовно тестирање, а говорећи о разлици између карантина и изолације, објаснио је да је карантин намењен искључиво за здраве људе, првенствено оне који долазе из иностранства.
“У њему су потпуно здрави људи, али постоји могућност да ће у наредних 14 дана испољити неке симптоме. Изолација је нешто сасвим другачије. Ми морамо да имамо изолацију која је болница за најлакше болеснике, за оне који евентулано имају врло лаке симптоме, па ако им се стање погорша, да могу да буде пребачени у болницу”, објаснио је др Кон.
Епидемиолог др Предраг Кон апеловао је и на хроничне болеснике да узимају терапију и поштују савете и не излажу се ризицима, пошто је то од изузетне важности у оваквој ситуацији. Он је додао да је у заштити до коронавируса битно јачање имунитета, што подразумева најпре довољно сна, правилну исхрану, избегавање дувана…
„Српска стварност“