Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

На конференцији за медије у Палати Србија чланови Кризног штаба епидемиолог др Предраг Кон и Др Дарија Кисић Тепавчевић су коментарисали актуелну сутуацију пандемије корона вируса у Србији, после саопштених резултата ширења вируса у протекла 24 сата.

Др Кисић Тепавчевић је указала да, иако су подаци у вези са вирусом корона обећавајући, да наша земља још није близу укидања мера, уз оцену да су мере које су спроведене дале резултате и да су сачувани многи животи старијих суграђана.

Према њеним речима, враћање у нормалне животне токове група људи које су биле у самоизолацији треба да буду постепене и у условима када колективни имунитет јача, а вирус слаби.

Кисић Тепавчевић је такође нагласила да редовна вакцинација становништва мора бити настављена, упркос појави вируса корона, како не бисмо имали епидемије других болести.

Вакцинацију организационо не треба спроводити у оним деловима где су COVID амбуланте да би се смањио ризик, али морамо да наставимо имунизацију јер бисмо, у супротном, имали епидемију других болести које могу да се спрече вакцинама.

   Епидемиолог Предраг Кон је упозорио да се ипак налазимо у максимуму епидемије коронавируса у Србији и да нема говора о укидању мера, оценивши да ће максимум трајати још осам до 10 дана, односно да мора да прође шеста недеља од појаве вируса.

Кон је поручио да је, према његовом мишљењу, потребна апсолутна забрана контаката, а не само забрана кретања, и потврдио да је Кризни штаб на данашњој седници подржао увођење полицијског часа од петка од 17 часова, до понедељка у пет часова ујутру.

Кон је, истичући да бисмо сада имали огромне проблеме да није уведено ванредно стање, пренео да не може да каже до када ће трајати мере и забране, јер то зависи од броја заражених и преминулих од коронавируса, уз напомену да ће се тек сада видети стање због контаката претходног викенда, пошто инкубација траје у просеку седам дана.

Имамо огроман број новотестираних са благим симптомима, тако да је јуче у Београду у COVID амбулантама тестирано 205 особа, указао је Кон и истовремено саопштио да постоји проблем са брзином издавања резултата вирусолошких прегледа.

Према његовим речима, то је административно логистичка ствар и не ради се о тестовима и способности кадра, већ о томе да нема капацитета оних који су спремни да убацују податке јер је за тај рад потребно одређено медицинско образовање.

Он је пренео да је на данашњој седници Кризног штаба донета одлука да ће у Нишу војна болница бити обезбеђена за грађанство, а Клинички центар потпуно претворен у COVID болницу, тако да ће инфектолози из војне болнице прећи у Клинички центар.

У Београду, како је указао, и даље има капацитета, а размишља се и о ослобађању простора пребацивањем позитивних на коронавирус и лакших пацијената на Сајам.

Такође, на седници Кризног штаба је разговарано и о томе да се за болницу на Бежанијској коси, где је било случајева да су пацијенти негативни, али су имали јасне сумњиве клиничке знаке, обезбеди заштитна опрема.

Кон је рекао да за болницу на Бањици нема информацију да ће посебно да се третира, наводећи да је на седници разматрано и ангажовање здавствених радника за COVID болнице, што је озбиљан посао јер их однекуд треба повући.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here