- 12. 2019.
Овогодишњи српски представник у трци за Оскара, „Краљ Петар Први“, проглашен је за најбољи филм на фестивалу српског филма у Чикагу.
Фестивал „Ка светлости без међа“, одржава се сваке године, траје три дана, а награде су ове године додељиване први пут.
Жири, који су чинили Џес Карбонијер, оснивач Првог фестивала интернационалног филма на Флориди, Џошуа Чикоин, оснивач и директор Чикашког међународног фестивала музике и филма, Стефанија Ђокић, политиколог и Мила Филиповић, новинар, доделили су награду и редитељу Петру Ристовском, али и младом Момчилу Гаврићу за изузетно одиграну улогу најмлађег каплара.
Редитељ Петар Ристовски је преузимајући награду рекао да му је изузетна част што је део фестивала.
„Изузетна ми је част што сте омогућили учешће нашег филма на Фестивалу и што сте угостили моју породицу, која је део филмске екипе. У Чикагу је снимљено много великих и добрих филмова, па ми се чини као да сам већ био овде. Јер ја сам растао уз домаћу кинематографију, али сам једним оком увек био и уз стари и уз нови Холивуд“, истакао је редитељ Петар Ристовски.
Према његовој оцени, овакви историјски филмови су вечни културолошки споменици, који нам помажу да се присетимо ко су наши преци који су се борили за слободу.
„То сам имао на уму и током рада на овом филму, те приче о нашим прецима који су нам омогућили да се данас боримо на неким другачијим пољима. Име Петар значи камен, стена, а то је на неки начин и суштина лика Краља Петра, коју сам желео да прикажем“, објаснио је Ристовски.
Осврћући се на долазеће такмичење за престижну награду Оскар, Ристовски је указао да је чињеница да је филм Краљ Петар Први српски представник веома важна за читаву продукцију која је радила на реализицаји овог филма, а за њега лично велика част да представља своју земљу у Америци.
Осим редитеља, фестивал је угостио и глумице Теодору и Даницу Ристовски, које су заједно са глумцима Милошем Биковићем и Миодрагом Радоњићем присуствовале пројекцијама и конференцији за медије.
Фестивал је ове године био посвећен 20. годишњици НАТО бомбардовања Србије.
„Српска стварност“