- 04. 2020.
Задатак Кризног штаба који је формиран у Нишу јесте сагледавање актуелне епидемиолошке ситуације и предузимање неопходних мера, рекла је епидемиолог Др Дарија Кисић Тепавчевић на Kонференцији за новинаре. Њен колега Проф др Бранислав Тиодоровић напомиње да Штаб располаже свим неопходним подацима.
Епидемиолог Др Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да се данашња конференција одржава у Нишу јер је примећено да је у том делу земље долазило до веће учесталости оболевања.
Подсећа да је формиран и посебни кризни штаб да би се интензивирале све активности ради сагледавања актуелне епидемиошке ситуације и предузимања мера.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић нагласио је да постоји потпуна контрола над епидемиолошком ситуацијом у Нишу, и подсећа на инцидент у Геронтолошком центру у том граду који је пореметио ситуацију. Наводи да Кризни штаб располаже свим подацима. Истакао је да су капацитети на југу Србије спремни да приме све грађане којима је дијагностикован ковид 19. Указао је и да ће Клинички центар примати тешке и средње тешке пацијенте. Они са лаком или лакшом клиничком сликом смештају се у привремене болнице које могу да приме све пацијенте.
Проф. Тиодоровић је рекао и да није било притужби да неко није примљен, као и да Клинички центар располаже довољним капацитетима да и даље може да прима најтеже случајеве.
На питање о институцији у Трбуњу (општина Блаце) која се брине о особама са посебним потребама, Тиодоровић је рекао да је реч о тешким пацијентима и без ковида 19.
Каже да се ситуација тамо стално прати и да у тој институцији има 27 радника позитивних на вирус, али да ће бити поновљена тестирања. Додаје да се то дешава свуда где постоји сумња да није поштована процедура.
Како каже, најважнија чињеница је да до овог тренутка нема пацијената, односно штићеника у том дому који показују неке озбиљне знаке обољења и то је мало изненађујуће за лекаре.
“Понављањем тестова проверићемо да ли је та ситуација потпуно под контролом”, рекао је Тиодоровић.
Када је реч о гужвама у продавницама пред Васкрс, Тиодоровић је рекао да постоји интерес људи да се снабдеју, али да је утисак да се огроман број грађана понаша сасвим одговорно и у складу са препорукама.
“Потребна нам је гвоздена дисциплина у набавци. Потребно је држати одстојање и користити сву заштитну опрему”, рекао је Тиодоровић.
Наводи да он иде у набавку кад и његова генерација, односно у терминима који су одређени за особе старије од 65 година.
“Поштујем то. Морам бити пример у томе. Могу вам рећи да пензионери представљају најдисциплинованији део нашег грађанства и да сви носе заштитну опрему и стоје на одстојању од два метра”, рекао је.
Када је реч о могућностима да се затворе и изолоју поједини градови, Др Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да се највећи број грађана у том смислу понаша одговорно и да се ретко путује из града у град. Наводи да су по правилу жаришта настајала након импортованих случајева и ширења међу блиским контактима.
Кисић Тепавчевић истиче и да је очигледно да је у Нишу генерално стабилна епидемиолошка ситуација, осим ширења вируса у појединим установама.
“Иако смо стално разматрали и овакву врсту мера, ипак, гледајући понашање људи и њихову одговорност, у овом смислу смо сматрали да то није неопходно, макар у овом моменту”, навела је Дарија Кисић Тепавчевић.
Када је реч о тестирању, Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да се гледа најповољнији период да се узму узорци за брисеве и када је најмања вероватноћа да се добију лажни негативни и позитивни резултати. Додаје да било који тестови који су бржи долазе у обзир као допунска метода, али да су се определили за приступ који је највалиднији. Подсећа да је више пута истакнуто да постоје одређени застоји у добијању резултата и времену узимања узорака. Напомиње да су редефинисани периоди и индикације.
Др Дарија Кисић Тепавчевић је истакла и да је данас први пут има више од 3.000 тестираних и да то показује колико су нам ојачали капацитети.
“У наредним данима биће још јачи. Спремни смо за већи број тестирања, што ћемо видети у наредном периоду”, истакла је.
Проф. Тиодоровић је закључио да тренутна ситуација отвара доста добру и оптимистичну прогнозу и да се очекује у наредна два до три дана отуштање скоро 200 људи из Клиничког центра и привремених болница.
“То се досад није дешавало. Сада имамо да је истекао период њиховог надзора и ако се све тако настави, под условом да у другим институцијама одговорност буде на највишем нивоу, имаћемо бољу ситуацију и у овом делу Србије”, рекао је Проф. Тиодоровић.
„Српска стварност“