- 04. 2020.
На редовној Конференцији за медије, у Палати Србија, најновије податке о последицама корона вируса изнели су и одговарали на питања новинара др Дарија Кисић Тепавчевић и др Зоран Стевановић. Они су између осталог указали да је мишљење струке да још није време да се вратимо свакодневним активностима, као пре увођења ванредног стања. Апеловали су да се стрпимо и издржимо још мало, јер је извесно да се види крај епидемије и да је важно да сачувамо што бољи имунитет за будуће време.
Др Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да је у последња 24 часа проценат позитивних на коронавирус нешто већи – 6,4 одсто. Она је истакла и да се укупан број преминулих одржава као и претходних дана и да је од шесторо преминулих у последња 24 сата, њих четворо било из Геријатријског центра у Нишу.
Др Кисић Тепавчевић каже да је полицијски час за време првомајских празника препорука струке заснована на медицинским доказима и искуствима других земаља.
“Каква год била одлука државног врха о дужини полицијског часа за викенд апелујем да будемо стрпљиви”, истакла је замница директора Института “Батут”.
“Без обзира каква ће бити одлука државног врха, апелујем да се стрпимо још мало и да се понашамо као и претходних дана, јер извесно је да видимо крај овог епидемиолошког тока”, рекла је Кисић Тепавчевић.
Каже да нам је таква дисциплина потребна како бисмо стекли колективни имунитет и како бисмо ушли спремнији у неке будуће дане.
“Знам да смо доста били затворени у кућама у претходном периоду, пожелили смо се дружења, излазака и лепог времена и знам да ником од нас није пријатно нити са великим одушевљењем прихвата затварање у кућама, али, апелујем, стрпимо се још мало”, рекла је Кисић Тепавчевић.
Упитана да ли је одлука о забрани кретања за 1. мај коначна, каже да то не зна, али понавља апел да, каква год одлука била, чак и ако се тренутна промени, сви буду стрпљиви још мало.
“Да будемо стрпљиви, да пронађемо снаге у себи да издржимо још мало јер је сигурно да излазимо полако и да је ово почетак краја”, рекла је Кисић.
И када буде укинут полицијски час, у неком блиском временском периоду, и када све буде доступно, треба сви да се понашамо одговорно и смањимо сопствени ризик за настанак инфекције, рекла је она.
“Колико год да је епидемилошки ток повољан, морамо да будемо свесни чињенице да вирус циркулише и може да пронађе пут до осетљивих особа”, рекла је Кисић Тепавчевић.
Говорећи о домовима за старе, каже да постоје два сценарија уноса вируса, или је била нека посета која је била недозвољена или се ради о особама које су запослене у тој институцији.
Откривена су нова жаришта у Власотинцу. Епидемија јењава у готово свим деловима, мали скокови побуђују пажњу, рекла је Кисић Тепавчевић.
Директор Инфективне клинике у Београду Горан Стевановић каже да је већина мера била за борбу за очување старије полулације и потребно је да се и даље поведе рачуна о геријатриским установама.
“Можемо очекивати да ће се појављивати мања жаришта или се враћати у градове, ово је можда почетак краја, не треба журити са попуштањем пажње”, рекао је Стевановић.
Др Дарија Кисић Тепавчевић рекла је и да не зна да објасни како је унет вирус у геронтолошке центре које чува војска. Неко је за то одговоран и мораће и да одговара.
„Српска стварност“