01.03.2022.
Западне земље апеловале су на специјалној седници Генералне скупштине УН на међународну заједницу да подржи нацрт резолуције ГС УН којом се осуђује руска инвазија на Украјину и позива на моментални прекид ватре.
“Ово је историјски моменат. Много пута у прошлости је међународна заједница била слепа или споро реаговала на трагедије које су у току. Цену тога су плаћале генерације. Не смемо поново да направимо исту грешку и морамо нешто да предузмемо”, изјавио је амбасадор ЕУ при УН Олоф Ског, а преноси “Глас Америке”.
Запад и Украјина тврде да рат прети принципима УН и међународном поретку.
“Ако Украјина не преживи, неће ни међународни мир, ни УН, немојте имати илузије. Ако Украјина не преживи, немојте се чудити да следећа падне демократија”, поручио је украјински представник у УН Серги Кислитја.
Руски изасланик у УН Василиј Небензја изјавио је да Москва делује у самоодбрани, а за инвазију је рекао да представља одбрану принципа Повеље УН.
“Штитимо себе од националистичке претње, али Русија жели и да заштити принципе Повеље УН на тлу Донбаса и Украјине, и осигура да наредне генерације не носе терет рата”, изјавио је Небензја, негирајући истовремено да руске снаге гађају цивиле.
Кинески изасланик Жанг Џун поручио је да је “ситуација отишла до тачке коју Кина не жели”.
“Хладни рат је одавно завршен. Треба напустити менталитет Хладног рата базиран на блоковској конфронтацији. Ништа се не може добити од новог Хладног рата, а сви су на губитку. Наша је позиција да треба поштовати суверенитет и територијални интегритет свих земаља, као и принципе Повеље УН”.
Представник Кине је позвао све стране у украјинском сукобу на уздржаност и истакао да сукоб може бити решен дијалогом.
Он је истакао да светска заједница треба да допринесе стварању повољних спољних услова за политичко решење и да избегне заоштравање тензија.
Представница САД у УН ће се обратити на крају дебате Генералне скупштине.
Очекује се да ће се око 100 земаља обратити Генералној скупштини, која би, како се очекује, сутра требало да гласа о нацрту резолуције о руској агресији на Украјину.
Да би се усвојила резолуција потребно је да за њу гласа две трећине чланица УН.
Савет безбедности сазвао је за јуче ретку хитну седницу 193 чланице Генералне скупштине УН о нападу Русије на Украјину.
Гласање 15 чланица Савета безбедности било је процедурално, тако да Русија није могла да уложи вето.
Резолуција о сазивању седница Генералне скупштине УН усвојена је са 11 гласова “за”. Русија је гласала против, а Кина, Индија и Уједињени Арапски Емирати били су уздржани.
Русија је у петак уложила вето на нацрт резолуције, у којој је Савет безбедности УН позвао на хитно обустављање, како је наведено, “офанзиве у Украјини”.
Резолуције Генералне скупштине УН нису обавезујуће, али имају одређену политичку тежину.
Од 1950. године до данас хитне специјалне седнице Генералне скупштине сазиване су само 10 пута.
„Српска стварност“