Mesto za reklamu
  1. 06. 2021.

Женска кошаркашка репрезентација Србије пласирала се у полуфинале Европског првенства великом победом над екипом Шпаније резултатом 71:64, после изузетно драматичног дуела решеног у продужетку и обележеног скандалозном судијском одлуком у финишу регуларног дела утакмице.

Србија је била на корак од победе и на крају четврте четвртине, али је судијска тројка доделила слободна бацања екипи Шпаније, иако је наш тим имао могућност да направи један прекршај без казне.

Ипак, судије су протумачиле да је фаул направљен при шуту, на резултату 62:61, али је кошаркашица Шпаније Кристина Увиња промашила један пенал и одвела је меч у продужетак.

У додатних пет минута српске кошаркашице су одиграле веома организовано, зрело и стабилно, пронашле су довољно енергије да издрже нове напоре и на крају су уписале велику победу, коју је запечатила сјајна Невена Јовановић својом трећом тројком, а вреди истаћи и улоге Соње Васић и Ивон Андерсон.

​Најефикаснија у тиму Србије била је Васићева са 19 поена, седам скокова и четири асистенције, сјајна Андерсон је убацила 17 поена, док је Јовановићева, уз три злата вредне тројке имала 15 поена и десет скокова.

Јелена Брукс је имала солидну ролу са по седам поена и скокова, Тина Крајишник је уз пет поена имала седам ухваћених лопти, док је Ана Дабовић остала на два поена за нешто више од десет минута проведених на терену.

Утакмицу је обележила одлична одбрана српског тима, изабранице селекторке Марине Маљковић су биле веома активне под својим обручем, али је било великих проблема у нападу, као и у шуту.

Српски тим је за 20 минута игре у првом полувремену убацио свега 23 поена, а само захваљујући одбрани разлика у корист Шпаније није била већа од пет поена пред одлазак на велики одмор.

Са паузе се екипа Србије вратила у другачијем издању, лопта је коначно пронашла пут кроз напад Србије, ређале су се акције, одбрана јесте мало попустила, али је било добро видети да се у офанзивном делу појавила идеја.

У том периоду се стигло и до првих тројки, Јовановићева је прекинула серију од девет промашаја и дала додатни импулс тиму, који је константно био у заостатку, али разлика се није повећавала, напротив – смањивала се како је време одмицало.

​Последња деоница је имала нерешену увертиру, Србија је одлично играла у кључним моментима, налазила је решења и против зонске одбране Шпаније, попут тројке Андерсонове, после чега је преузела вођство и стигла на корак од победе.

Ипак, тај корак су спречиле судије, већ описаном егзибицијом у финишу последње четвртине, али је зато продужетак доказао да је Србија бољи, стабилнији и талентованији тим, за крајњу велику победу, елиминацију домаћина, прекид серије од шест узастопних пораза од Шпаније и пласман у полуфинале.

​Српске кошаркашице ће се у борби за финале састати са екипом Белгије, која је победила Русију са 85:83, а тај дуел је заказан за суботу од 18.00.