- 10. 2019.
Вест да је аустријски писац, Петер Хандке, добитник овогодишње Нобелове награда за књижевност изазвала је бројна реаговања на друштвеним мрежама и у медијима, а посебно је разбеснела Албанце, који за њега кажу да је “познат по ставовима против НАТО бомбардовања, које је донело слободу Косову”. Највиши аустријски званичници и јавност поносни на свог новог Нобеловца, а највећу радост исказали Срби!
Аустрија слави свог нобеловца, којег је раније критиковала
У Аустрији је са великом радошћу примљена вест о Нобеловој награди за Петера Хандкеа, писца који се често у аустријској јавности налазио на мети критике због стајања у одбрану српског народа.
Председник Аустрије Александер ван дер Белен рекао је да је “ово срећан дан за аустријску литературу, али и књижевност уопште”.
“Много му дугујемо, надам се да он то зна”, истакао је он.
Аустријска канцеларка Бригите Бирлајн и шеф аустријске дипломатије, министар културе Александер Шаленберг нагласили су да је “Хандке заслужио награду и да је Нобелова награда достојно признање његовог књижевног извранредног талента”.
Добитница Нобелове награде 2004. Елфриде Јелинек, која је, када је Хандкеу оспорена награда Хајнрих Хајне због његових изјава везаних за улогу Срба у ратовима на простору бивше Југославије стала у његову одбрану, казала је да је сјајна вест из Шведске.
“Он је требало ову награду да добије пре мене. Било је крајње време”, поручила је аустријска књижевница.
Хандке је у немачкој и аустријској јавности због изјава везаних за Србе често претворен у политички “случај”.
Тако је, иако је независни жири од дванаест чланова средином 2006. одлучио да му додели престижну Хајнеову награду, коју финансира Градски сенат Диселдорфа, дошло до жестоке реакције јавности и политичара, због чега је жири повукао своју одлуку.
Градски сенат саопштио је да је поништавање само незавнично, јер није донета коначна одлука.
На ово је Хандке реаговао писмом у којем је јавно одбио да прими Хајнеову награду.
У Немачкој велики број интелектуалаца и политичара био је против оделе награде Хандкеу, а у Аустрији је бивши вицеканцелар Ерхард Бусек стао на страну противника писца.
Тада је Јелинек истакла да је понашање политичара скандалозно и да представља пример цензуре.
И шеф Социјалдемократске партије Аустрије (СПО) у Швехату Давид Штокингер је истакао да је Хандке један од великана књижевности последњих деценија.
“То није само због својих дела, већ и изјава везано за збивања у Југославији. За разлику од многих његових критичара ја сам прочитао његова дела која се тичу сукоба на простору бивше Југославије. Он је био један од малобројних који је писао против империјалног “мејнстрима” и који је стао на страну нападнутих када је то било политички некоректно “, подвукао је Штокингер.
“Због тога му је приписано да је србофил. Постоји много горе у животу! Он свој став никада није променио. Због тога су му одузете И неке награде, а неки позоришни комади скинути из позоришта, те је био агресивно нападан од стране либералних новинара. Дубоко у души он је остао увек Југословен”, нагласио је он.
Штокингер истиче да се Нобеловом наградом одаје признање читавом његовом животном делу, чиме се рехабилитује Хандке.
Хандке се замерио западњацима што је написао есеј “Права за Србију”, али његовим мишљењем о Слободану Милошевићу, за којег је говорио да није националиста и да је желео да сачува Југославију, те је негирао да је био “балкански диктатор и касапин”, како су Милошевића називали западни медији.
Додик честитао Хандкеу: Правда није потпуно изгубљена
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик честитао је Хандкеу, истичући да је признање које је добио доказ да правда није у потпуности изгубљена.
“Ви и Ваше свеукупно утицајно књижевно дело сте ту награду и заслужили”, оценио је Додик наводећи да су сви грађани Републике Српске са одушевљењем примили ту вест.
“Посебна осећања и поштовање према Вама, поред књижевног дела, гајимо као великом праведнику данашњице и великом пријатељу Срба и Србије, који се, када су многи у свету ћутали, гласно успротивио НАТО бомбардовању Срба у БиХ и Србији”, нагласио је Додик у честитки, преноси Срна.
Српски члан Председништва БиХ захвалио је Хандкеу на бескомпромисним ставовима, као човеку који изнад свега поштује истину за коју се увијек борио, посебно када је реч о српском народу.
“Захваљујемо Вам још једном на разумевању које сте показали заступајући праведне српске интересе и хвала на Вашој дивној литератури. Нобелова награда коју сте добили доказ је да правда није у потпуности изгубљена. Примите још једном моје и честитке свих грађана Републике Српске”, навео је Додик у честитки.
Вукосављевић: Хандке је Нобела требало да добије и раније
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић сматра да је Петер Хандке Нобелову награду добио заслужено, али са закашњењем.
“Његово књижевно дело обележило је глобално и крај 20. и почетак 21. века. Нобелова награда је према мишљењу многих релавантних стручњака из те области, морала одавно да му припадне, али је политика умешала своје прсте. Њему награда долази релативно касно, али ипак апсолутно залужено”, истакао је министар културе.
Вукосављевић, који је Петеру Хандкеу прошле године, приликом његове последње посте Србији, уручио међународну књижевну награду “Милован Видаковић” у Новом саду, је подсетио да је Петер Хандке велики пријатељ Србије.
“Био је на страни Србије и српског народа када нам је било тешко у изразито тешким тренуцима у новом добу. Због својих ставова Петер Хандке је био мета напада и оспоравања. Његове представе су биле скинуте са репертоара чувеног француског позоришта Комеди Франсес почетком 21. века због његових политичких ставова, што је велика срамота и за француску културу и за комплетну европску културну јавност”, сматра Вукосављевић.
Додељивање Нобела Хандкеу разбеснело Србомрсце
Приштинска Газета Експрес је пренела да је Хандке познат по својим везама са Србима и оштро се, како кажу, противио НАТО бомбардовању 1999. године које је донело “слободу Косову”.
Подсећају и да је Хандке пре неколико година боравио на Косову када је, како наводе, Србима из Велике Хоче донирао 50.000 евра за изградњу базена.
На друштвеним мрежама, Фејсбуку и Твитеру, објављено по више стотина коментара у којима културни посленици из целог света честитају Хандкеу на овом признању.
Има и оних, међутим, који пишу да је Хандкеово име везано за његово јавно залагање у име одбране Слободана Милошевића, некадашњег председника СРЈ и Србије. Подсећају и да је Хандке говорио на скупу Милошевићевих присталица окупљених на сахрани у Пожаревцу.
Неки се сећају да је Хандке проглашен за почасног грађанина Београда 2015., као и да је 2012. постао инострани члан Српске академије наука и уметности.
Албанка Вљора Читаку је и на твитеру и на фејсбуку објавила исту поруку, оценивши да је нешто “озбиљно пошло по злу”.
Амбасадорка Косова у УН написала је један од Хандкеових цитата: “Понекад бих волео да сам српски православни свештеник који се бори за Косово”, а затим додала: “У свету пуном брилијантних писаца, Нобелов комитет је одлучио да награди пропагандисту етничке мржње и насиља. Нешто је озбиљно пошло по злу!”
Косовски новинар Адриатик Кељменди је на свом фејсбук профилу написао да је додела Нобелове награде Ханкеу “срамота”.
“Ово је срамота. То је исто као кад би писац који је прославио Хитлера (Адолфа) добио Нобелову награду за књижевност”, написао је Кељменди.
Вршилац дужности министра спољних послова Гент акај је, пак, оштро реаговао на одлуку о додели Нобелове награде Хандкеу.
Он је на свом фејсбук профилу излио своју љутњу оценивши да је Хандке, познат по својој отвореној подршци Слободана Милошевића, те додао да је као љубитељ књиге разочаран одуком да “Нобела ове године добије човек који негира геноцид”.
“Као човек страствен за вечну лепоту и моћ књижевности да би обогатио људско искуство и као жртва етничког чишћења и геноцида, узнемирен сам одлуком да Нобелову награду за књижевност додељена човеку који негира геноцид. Какав бесмислен и срамотан чин”, написао је Чакај на твитеру.
Новинарка Уна Хајдари је написала да они који подржавају доделу Нобелове награде Хандкеу, а да притом не спомињу чињеницу да је говорио на Милошевићевој сахрани, да је сведочио у процесу против Милошевића у Хагу – увреда је за новинарство.
Срби су се увек дицили Хандкеу, а сада се њиме посебно поносе
Најшира српска јавност је увек била захвална Хандкеу што је дизао глас у свету против НАТО агресије и што је по цену сопствене жртве био на њиховох страни. Због тога су га волели и обични људи и интелектуалци, а посебно његове колеге књижевници, јер су били свесни његове стваралачке вредности и тужни што су свтески моћници својим утицајем осујетили да му се ускрате највиша светска књижевна признања.
Београдски писац, Драган Великић, сматра да је Нобелова награда за књижевност “сада дошла у праве руке”.
“То је правда за Хандкеа”, написао је Великић и додао:
“Кад погледамо низ писаца који не могу да се пореде са њим као писци, а који су добили Нобелову награду, мислим да је он апсолутно заслужио, ту нема спора. Мени је драго да је добила и Олга Токарчук која је заиста сјајан писац, тако да је ове године избор свим познаваоцима књижевности то ће бити задовољавајуће”.
Великић је окоментарисао и политичке реакције поводом доделе Нобела Хандкеу и истакао да ће их “свакако бити”, те додао да мисли да ће то овом аустријском писцу да прија, јер, како каже, “такав је човек”.
„Српска стварност“