Mesto za reklamu
  1. 02. 2021.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је данас, након састанка са премијером Чешке Андрејем Бабишом, да две земље имају изванредне односе, који се рефлектују у трговинској и економској сарадњи, која је 2020. године износила 1,2 милијардe евра.

Брнабић је на заједничкој конференцији за новинаре навела да је фокус данашњих разговора делегација двеју земаља био на здравству, односно борби против коронавируса, оценивши да је тренутно најзначајније питање масовна вакцинација.

Председница Владе Србије је указала на то да су од јутрос српска и чешка експертска делегација разговарале о систему за пријављивање еУправе за масовну вакцинацију, као и утврђивању приоритета у оквиру тог процеса.

Ми смо до сада десет пута мењали протокол за лечење заражених коронавирусом, истакла је Брнабић, оценивши да баш због тога Србија бележи успех у борби против тог вируса.

Председница Владе Брнабић је указала на то да успех у тој борби у Србији обезбеђује и велики обим хоспитализације, који је много већи од оног у земљама Европе и света.

Сада је најважнија масовна вакцинација, а наше је да у тешким временима поделимо све што можемо са пријатељима и партнерима, поручила је премијерка.

Она је истакла да се одлични односи Србије и Чешке одржавају кроз редовне посете и састанке на највишем нивоу, подсетивши на њен састанак са Бабишем у Прагу 2018. године, затим учествовање на састанку Вишеградске групе 2019, као и на присуство председника Александра Вучића на Самиту Вишеградске групе.

Премијерка је најавила да ће крајем марта у Београд допутовати чешки министар иностраних послова са делегацијом коју ће чинити привредници.

Брнабић је подсетила и на то да је председник Вучић одликовао чешког председника Милоша Земана, додавши да се уговара термин посете председника Србије Чешкој.

Председница Владе је истакла да је Чешка један од највећих промотера политике проширења ЕУ, када је у питању Западни Балкан, и додала да је та земља већ објавила платформу за њено председавање ЕУ 2022. године у којој је један од приоритета управо проширење.

Према њеним речима, добри односи се рефлектују у трговинској и економској сарадњи, а 2020. године трговинска сарадња износила је 1,2 милијарде евра.

Бележимо суфицит, то говори о нашој сарадњи и присуству чешких инвеститора, рекла је премијерка и у том смислу навела да је једна од највећих инвестиција преузимање „Теленора“ у износу од 2,8 милијарди евра.

Према њеним речима, број инвестиција и велико интересовање чешких инвеститора за улагања у Србији говори у прилог и политичким и економским односима.

Брнабић је рекла да је у свим билатералним или разговорима са чешким партнерима на маргинама скупова и конференција охрабрена ставом те земље у вези са европским интеграцијама Србије и читавог Западног Балкана.

Она је изразила захвалност Чешкој јер даје огроман подстрек Србији и Западном Балкану да наставе свој европски пут, додавши да та земља редовно и брзо даје сагласност за отварање свих поглавља, за која смо ми спремни.

Мислим да је и Чешка незадовољна брзином отварања поглавља или тиме колико брзо иду наше интеграције, рекла је председница Владе, оценивши да није фер то што прошле године није отворено ниједно поглавље.

Премијерка је оценила да то није била одлука која осликава све што је наша земља урадила, поручивши да то неће обесхрабрити Србију, јер се реформе спроводе због наших грађана и привреде.

Она је изразила наду да ће ова година у том смислу бити другачија, при чему је пренела захвалност и европском комесару Оливеру Вархеију на помоћи, као и неким појединачним земљама чланицама, попут Француске, која је предложила нову методологију, која ће ако буде примењена, помоћи да све земље Западног Балкана иду брже ка ЕУ.

Премијер Чешке Андреј Бабиш оценио је да су односи између две земље пријатељски и да је Србија дугорочно важан партнер Чешке, која подржава њен европски пут.

Он је предочио да је данас са Брнабић разговарао о систему вакцинисања у Србији и њеним искуствима у борби против COVID-19, што је од изузетног значаја за експертски тим који је у Београд дошао са њим.

Најбитнија тема нашег састанка била је вакцинација. Србија је вакцинисала више од пола милиона људи, друга је у Европи по томе и седма у свету. Дневно се овде 30 до 40.000 људи вакцинише и очекује се да ће се тај број повећати јер долази ревакцинација, навео је премијер Чешке.

Бабиш је указао на то да је на састанку било речи и о економским односима, при чему је навео податак да међусобна трговинска размена у последњих 10 година расте.

Брнабић je, говорећи о имунизацији, саопштила да је наша земља у преговорима са руским Институтом „Гамалеја“ у вези додатним количинама вакцина „Спутњик В“, али и о набавци нове вакцине „Спутњик лајт“.

Премијерка је додала и да Србија преговара са партнерима из Руске Федерације о производњи вакцине „Спутњик“ на Институту Торлак.

Она је најавила да сутра у Београд стиже делегација из Русије како би се наставили разговори о томе, изразивши наду да ће Србија бити једна од земаља која ће производити вакцину против коронавируса.

Премијерка је пренела да Србија има искуство са три врсте вакцина, а то су Фајзер-Бионтек, Спутњик и Синофарм, додавши да не може да процењује која је боља, али да јој се чини да су све једнако добре.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here