- 10. 2021.
Број оболелих од коронавируса у Великој Британији је поново међу највећима у Европи, чак већи него што је био у ово време прошле године када су делови земљи били под локалним карантином –јављају наши сарадници – лекари из Лондона.
Вакцинација увелико траје, због чега је мање случајева са тешком клиничком сликом. Међутим, што се вирус брже шири то је већа шанса да пронађе начин да пробије одбрану вакцине.
Број хоспитализованих и даље је испод нивоа виђеног прошле јесени, иако постепено расте.
Постоје „бројни разлози“ зашто Велика Британија тренутно има већи ниво инфекције од многих других европских земаља.
Велика Британија је била једна од земаља на свету која је најбрже увела процес вакцинације против короне, што значи да би имунитет оних који су први примили вакцину сада могао да буде нижи.
Што се ипак повећава број новооболелих медицинска струка објашњава да Британија „има нижи функционални имунитет од других западноевропоских земаља“ из више разлога. Између осталог ови разлози укључују увођење вакцине које је почело раније у Великој Британији, него било где у свету и чињеницу да су се највише ослањали на вакцину АстраЗенека.
АстраЗенека је мање ефикасна против делта варијанте коронавируса, која би могла бити делимично крива за повећавање броја случајева.
Студија о резултатима корона тестова вакцинисаних људи који су своје симптоме бележили у апликацији националне здравствене службе НХС, сугерише да након пет или шест месеци заштита од заразе значајно пада. У Израелу, који је био једна од држава која је најбрже вакцинисала грађане, примећен је пораст броја случајева како је имунитет почео да опада, тврде стручњаци. Случајеви су се међутим, ублажили, када су старији људи добили трећу бустер дозу вакцине.
Студија коју је спровео Империјал колеџ у Лондону показала је такође да је разлог већег броја заражених и што становници Велике Британије више не носе заштитне маске, као што то чине људи у Немачкој, Француској, Шпанији и Италији …
Бројна истраживања показала су да маске за лице могу спречити пренос вируса. Међутим, није могуће рећи да је недостатак интереса за ношење маски за лице у Великој Британији баш директно одговаран за пораст броја случајева коронавируса.
Велика Британија била је једна од најбржих западноевропских земаља која је ублажила ограничења, што значи да они који живе у Енглеској, Велсу и Шкотској од лета могу да излазе у ноћне клубове и да присуствују масовним окупљањима. То је било неколико месеци пре других земаља и ту се крију разлози веће заразе.
Подаци из истраживања такође показују да су људи у Великој Британии нешто чешће од својих европских суседа користе јавни превоз. Све више људи у Британији иде на посао, али је број људи у канцеларијма и даље прилично низак, пошто само око половина запослених долази на радно место.
Нови сој вируса који је откривен у Британији и до сада је заразио 10 одсто људи и који је преносивији од оригиналног за 10 до 15 одсто, процењује се да ни он још није довољно крив за пораст броја случајева коронавируса.
Главне разлоге већег броја заражених ипак треба тражити у вакцинисању. Вакцинација у Британији је у застоју последњих месеци, а стопа потпуно вакцинисаних више није у првих десет земаља са најмање милион становника.
У прве две недеље октобра, број становника у Британији старијих од 12 година који су примили бар једну дозу вакцине, тешко да се променио.
Закључак наших лекара у свету јесте управо оно што и медицинска струка Србије упорно понавља да је доследно спровођење мера у овом тренутку можда најважније. Нараво и вакцинација је прави пут за смањење броја заражених, али то чак и у Беитанији не иде жељеним темпом – кажу наши угледни лекари који живе и раде у Лондону.
„Српска стварност“ / Ј. С. /