1. 05. 2019

Три часа и један минут Новак је провео на терену да би се пласирао међу четири најбоља на Мастерс турниру у Риму.

У мечу четвртфинала који је завршен у 01:05х после поноћи Новак је на феноменалан начин спасио две меч лопте и савладао Хуана Мартина дел Потра (7) резултатом 4:6, 7:6 (8:6), 6:4.

Током првих шест гемова Новак је био тај који је био ближи брејку. Ипак, Аргентинац је успео да неутралише све брејк шансе Србина и у седмом гему дође до гема на сервис противника. Тим брејком осигурао је освајање првог сета иако је Новак у последњем гему имао чак три прилике да се резултатски врати.

Српски тенисер је у шестом гему другог сета коначно стигао до брејка, повео са 4:2, потом и 5:2. Успео је дел Потро у наставку да се врати и изједначи резултат на 5:5. Након што су освојиоли наредна два сервис гема, тенисер си сет увели у тај-брејк. При вођству 30-годишње Аргентинца од 4:6, Новак је спасио две меч лопте, везао четири поена и на величанствен начин изборио играње одлучујућег сета.

Само један брејк утицао је на исход трећег сета, самим тим и меча. Новак је у петом гему направио брејк и стигао до 16. победе над дел Потром у каријери. Овим тријумфом одбранио је свих 360 поена освојених прошле године у главном граду Италије.

Статистика: ас поени (6-12), двоструке сервис грешке (3-1), директни поени (43-39), неизнуђене грешке (34-43), број освојених поена (109-104).

Новак ће у полуфиналу Рима у суботу од 20 часова играти против још једног Аргентинца, Дијега Шварцмана (АТП #24), који је елиминисао Кеија Нишикорија резултатом 6:4, 6:2.

Други полуфинални пар чине Рафаел Надал (Шпанија, 2) и Стефанос Циципас (Грчка, 8).