- 01. 2022.
За разлику од свих претходних таласа у овом, највећи притисак трпи примарна здравствена заштита, а стручњаци нису оптимисти када је реч о успоравању епидемије. Јавност са великом пажњом ишчекује сутрашњу седницу Кризног штаба и могуће пооштравање мера, због драстичног погоршања епидемијске ситуације.
Још нема великих студија везаних за клиничке слике које даје омикрон, али постоје индиције да он не напада плућа и да се задржава у горњим респираторним органима, што је добра вест. Оно што забрињава стручњаке, јесте могућност истовременог заражавања са делта и омикрон сојем, што је недавно пријављено на Кипру.
Честа имунизација није одржив систем, сматрају европски стручњаци, док су поједине земље, попут Израела и Канаде већ увеле четврту дозу, а у Америци се та идеја разматра.
*****
Епидемиолошка ситуација, могли бисмо рећи, да је алармантна. Ми смо још далеко од пика и тешимо се да ооболели најчешће немају тешку клиничку слику. Такве, иако су позитивни, лекари шаљу кући, са одговарајућом терапијом. И они немају избора. Уколико живе сами, они најчешће морају да излазе да би се снабдевали, па су самим тим у прилици да заразе све оне које срећу. Уколико живе у породици, самим тим заразиће све чланове своје породиве и уколико је породица бројнија, мултипликација је утолико већа. Зачарани круг се континуирано повећава. Тога су сви свесни и лекари и пацијенти, али се сви праве као да то није тачно. Зна се шта је изолација, па и тамо где је под надзором стручњака, вирус успева да пронађе слабости и да зарази и друге.
Када се говори о зараженима број стварно заражених је неупоредиво већи од оних исказаних у односу на број тестираних. То управо говоре наши најистакнутији вирусолози и епидемиолози. Неки су чак и у Кризном штабу. Они то говоре јавно, у ударним медијима. Нико их ни не демантује. То није ни могуће, јер је тачно. Зато се од осталих чланова који су већина и који немају слуха за апеле медицинске струке да њихове иницијативе прихвате. Медицинска струка преноси затеве својих колега, што је у интересу свих.
Тако бисмо барем донекле зауставили рапидно ширење пандемије, које се тешко могу прикрити и чије су последице немерљиве. Само на тај начин можемо ублажити најаву експерата Светске здравствене организације који тврде да је добар део европских земаља већ озбиљно угрожен и да ће у скорој будућности више од половине становништва оболети. Оно што посебно забрињава јесте да се тај талас убрзано прелива на Балканске земље. Такође, светски експерти упозоравају и на могуће последице, посебно дугорочне последице омикрон соја и да није примерено оцењивати ситуацију која није довољно изучена ни у најмоћнијим земљама у којима се у моћним лабораторијама у које се сливају милијарде евра.
Отуда Кризни штаб треба да уважи мишљење својих медицинских стручњака, који свакако прате сазнања мединских експерата из света.
„Српска стварност“