- 04. 2020.
Коронавирусом је у свету заражено готово 1.318.000 људи, а до сада је умрло 72.000. Број хоспитализованих у Њујорку смањује се из дана у дан. У САД је преминуло више од 10.000 људи. У Француској су у последња 24 сата умрле 833 особе, што је највећи број преминулих у једном дану од почетка епидемије. Британски премијер Џонсон на интензивној нези у болници.
Корона вирус и последице у свету:
Број преминулих од Ковида-19 у Сједињеним Америчким Државама премашио је 10.000, преноси Си-Ен-Ен. Умрло је 10.335 особа, а заражено је најмање 347.003. На коронавирус су позитивна 173 члана посаде америчког носача авиона “Теодор Рузвелт”, преноси Си-Ен-Ен.
Број умрлих у Француској порастао је у последња 24 часа за 833. То је највећи број преминулих у једном дану од почетка епидемије у Француској. До сада је укупно преминуло 8.911 људи.
Број преминулих од Ковида-19 у Италији достигао је 16.523. У последња 24 сата умрло је 636 људи.
У Турској је број смртних случајева од коронавируса порастао за 75, на укупно 649, навео је на Твитеру турски министар здравља Фахретин Коџа. Коџа је написао да је број новозаражених порастао за 3.148, на 30.217, пренео је Ројтерс. Према његовим наводима, током последња 24 сата у Турској је тестирано 21.400 особа.
Градоначелник државе Њујорк Ендру Куомо каже да се број особа примљених у болнице смањује, што би могао бити добар знак и показатељ да крива новозаражених постаје равнија. У петак је хоспитализовано 1.095 људи, у суботу 574, а у недељу 358, преноси Си-Ен-Ен. Кумо је рекао да је све мањи број заражених резултат мера социјалног дистанцирања и истакао да грађани морају наставити да их се придржавају. Због тога је казне за кршење мера подигао са 500 на 1.000 долара.
Број заражених коронавирусом у Уједињеном Краљевству достигао је 5.373. Британски премијер Борис Џонсон пребачен је на одељење интензивне неге, јавља Би-Би-Си. Он је у недељу примљен у једну лондонску болницу јер је осећао симптоме Ковида-19 и 10 дана након што је откривено да је заражен.
Епидемија коронавируса је под контролом у Норвешкој, рекао је норвешки министар здравља Бент Хоие, указујући на ниску стопу преношења болести. Особа која је заражена у Норвешкој контаминира у просеку 0,7 особа, рекао је Хоие на конференцији за новинаре, а Ројтерс наводи да је циљ владе био да ограничи ширење вируса на максимално једну особу.
Данска премијерка Мете Фредериксен је најавила да ће та земља 15. априла отворити обданишта и школе, ако број заражених коронавирусом остане стабилан. Друге рестриктивне мере ће остати на снази најмање до 10. маја. У Данској има укупно 4.681 заражених и 187 преминулих.
Аустрија је објавила “ред вожње” за излазак из локдауна: од идућег уторка, 14. априла, отварају се мање трговине (до 400 метара квадратних), а од 1. маја све остале, укључујући и шопинг-центре. Хотели и ресторани отварају се средином маја, спортске и културне манифестације остају забрањене до краја јуна.
Коронавирус и последице у региону:
Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је да је у првој фази епидемије Хрватска изузетно добро реаговала јер су правовремене мере успориле ширење коронавируса. Најавио је “релаксирање” рестриктивних мера. Пленковић је након састанка са стручњацима рекао да је у првих неколико недеља епидемије стопа смртности у Хрватској изузетно ниска, преноси портал Индекс.
У Црној Гори је од новог коронавируса оболело још 10 особа, чиме је укупан број заражених порастао на 233, саопштио је црногорски Институт за јавно здравље. Вирус је откривен код осам особа из Никшића и две из Подгорице. Под здравственим надзором налази се више од 6.300 особа.
У Републици Српској је преминула десета жртва коронавируса. Након што су јутрос потврђена два смртна случаја, преминуо je и старији мушкарац у Бијељини. До сада су заражене 304 особе.
У Грчкој је до сада регистровано 1.755 заражених коронавирусом, а преминуло је 79 особа.
„Српска стварност“