- 01. 2020.
Посланици Скупштине Србије на ванредном заседању расправљају о предлогу 13 закона и одлука за области инфраструктуре, грађевинарства и саобраћаја. Добар део времена протекао је у тражењу одговора посланика на питања која се односе на имовину министарке Зоране Михајловић.
Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић рекла је да је главни циљ закона о којима је почела расправа у Народној скупштини, ефикаснија реализација пројеката и наставак реформи.
Зорана Михајловић у Скупштини Србије
“Овај закон треба да омогући да будемо ефикаснији у реализацији инфраструктурних пројеката, посебно имајући у виду да нас чекају бројни нови пројекти у оквиру инвестиоционог плана ‘Србија 2025’. То се посебно односи на брже решавање имовинско-правних односа, с обзиром на то да ће се нови пројекти реализовати на око 50.000 парцела. Такође, усвајање закона ће помоћи да као држава не дајемо основ извођачима за одштетне захтеве и да плаћамо пенале за обавезе које нисмо успели да испунимо”, каже Михајловићева.
Она је подсетила да се у новом инвестиционом циклусу започињу нови пројекти вредни око пет милијарди евра.
Предлог закона о изменама и допунама Закона о претварању права коришћења у право својине на грађевинском земљишту уз накнаду треба да омогући ефикаснију примену законских одредаба у пракси, док ће Предлог закона о измени Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности омогућити да се повећа максимална спратност објеката који се граде у оквиру овог пројекта, са шест на осам спратова.
“Први станови за снаге безбедности биће завршени крајем фебруара, почетком марта у Врању, а почињемо изградњу још близу 8.000 станова и расписујемо тендере до краја априла”, рекла је потпредседница Владе.
Расправа о имовини министарке Михајловић
Расправу у Скупштини Србије обележила је и полемика посланице Српске радикалне странке Вјерице Радете и министарке Зоране Михајловић.
Посланичка група СРС
Вјерица Радета је током расправе, поред критика на предложене законе, више пута говорила о томе колико коштају ташне, рукавице и брош министарке Михајловић, док је она инсистирала да се разговара о предлозима закона.
“Пораз Владе Србије је да је Зорана Михајловић са репутацијом коју има и даље министар”, сматра Радета, која је навела да се неки закони који су данас на дневном реду осми пут мењају, да је пред посланицима поново лекс специјалис којим се, каже, на незаконит начин третира експропријација земљишта.
Радета је рекла да Зорана Михајловић показује своју праву улогу у Влади, а то је, тврди, “класична шпијунажа”. Оптужила је Михајловићеву и да “је свесно ишла на то да што више објеката буде порушено, да је блокирала легализацију, као и катастар”.
Наводећи да је радила искључиво правничке послове више од двадесет година и да је прочитала на хиљаде закона, Радета је казала да “законе какве Зорана Михајловић представља нико живи није видео”, јер, како каже, у њима нема правних норми већ “ћаскања”.
Поново је споменула америчку компанију “Бехтел”, која ће градити Моравски коридор, уз оптужбе да је Михајловићева одговорна за то што ће грађани платити триста милиона евра више.
Посланица СРС-а је навела и да се измене и допуне Закона о планирању и изградњи доносе да би могле да се постављају мале хидроелектране без планске документације.
Радета је питала Михајловићеву какав је њен одговор на оптужбе ухапшеног Мирољуба Јевтића, директора “Инфраструктура железница”, који је осумњичен за примање мита приликом експропријације земљишта и који је, како је казала посланица СРС, у “првом јављању” рекао да је део новца давао Зорани Михајловић, односно њеном партнеру, што је Михајловићева раније дематовала.
“Тражимо да се то утврди и испита и да видимо колико је Зорана Михајловић узела преко Мирољуба Јевтића”, рекла је Радета.
Министарка одбацила критике
Радета тврди да Михајловићева има “ташне у вредности од 10.000 евра, брош од 5.000 евра, привезак од 3.000 евра”, те додала да “радикали нису заборавили како је потрошила око 1,5 милиона динара са картице Министарства на своје приватне трошкове, па је после враћала”.
“Зорана Михајловић је једини члан Владе који себи може да приушти фризера и козметичара сваки дан, стилисту, па се још хвали да је специјално дизајнирао сукњу за њу. Утоплили сте прстиће у рукавице од ‘малих јагањаца’ које коштају 30.000 динара, а погледајте моје, купљене за 300 динара на земунској пијаци, али су топле”, рекла је Радета, те тврди да министарка на пословне ручкове троши између 150.000 и 200.000 динара.
Предложила је члановима Владе да када говоре о минилацу убудуће причају “сада је минималац мало мањи него што коштају Зоранине рукавице”.
Министарка је одбацила критике које је Радета упутила на предлоге закона.
“Све друго што сте говорили нема везе са законима, а сагласна сам да постоје институције које треба да испитају све везано за железницу и моје име. Што се тиче мог рада, све то виде грађани”, рекла је Михајловићeва.
Оптужбе посланика СРС Немање Шаровића
У поподневном делу седнице настављена је расправа о сету закона из области саобраћаја, али и полемика између посланика радикала и министарке Зоране Михајловић, овог пута, питања у вези са њеном имовином поставио је посланик СРС Немања Шаровић.
Шаровић је рекао министарки да дугује грађанима објашњење од чега живи и упитао је како је могуће да један министар живи “тако луксузно”, затим да ли је легализовала стан и да ли поносна што је учествовала у изградњи “једног таквог кредибилног универзитета као што је “Мегатренд”.
“По мом мишљењу и то би био довољан разлог да поднесете оставку. Ако је за вас кредибилан, за нас из СРС је то највећа срамота на просветном небу Србије. Срамота је да неко ко је у влади изабере да новац прима из универзитета где се ‘штанцују лажне дипломе’, а не од грађана”, рекао је Шаровић.
Михајловићева је констатовала: “Ко о чему радикали о Зорани. То је у реду” и навела да Шаровић има право да поставља питања и да одговоре на то може да да Агенција за борбу против корупције, али да није у реду да се служи, како је рекла, лажима и полуистинама.
“Постоји Агенција за борбу против корупције и све што Зорана Михајловић и њена породица раде је јавно. Када је реч о мом стану, он се од 1999.године градио, још увек нема употребну дозволу. Тада се дограђивала зграда, дата је грађевинска дозвола, али ја као министар грађевинарства још немам употребну дозволу”, рекла је она.
Додала је да, по њеној оцени, није у реду да она као министар улази у причу око легализације и да ће са озакоњењем наставити када не буде била на том месту.
Шаровић је негодовао јер му је министарка казала да се служи лажима и одговорио јој је да је непристојна, наводећи да је није увредио, већ је тражио одговоре на легитимна питања.
Шаровић: Замолите министра да остави мобилни телефон
У расправу се укључио посланик СНС-а Александар Марковић, који је приметио да Шаровић није изнео никакве аргументе о законима, по чему се, каже, може закључити да су закони добри.
Посланик радикала му је поручио да стање у скупштини никада није било горе, да се никада неквалитетније расправе нису водиле о законима, да је владајућа коалиција обесмислила подношење амандмана.
“Замолите министра да остави мобилни телефон”, прекинуо је своје излагање Шаровић обраћајући се председавајућем Владимиру Маринковићу.
“А шта вама смета?”, питао је Маринковић на шта се Шаровић гласно насмејао и упитао:”Шта мени смета? Па, нека изађе напоље. Смета ми што се не баве законима, што телефонирају и ћакулају са вама, јер је то непристојно, а много је озбиљније питање зашто вама то не смета”.
Марковић је приметио да Шаровић, не само да није говорио о закону, већ, каже, није ни поменуо реч закон, оценивши да је посланик радикала нервозан, јер су по важећем цензусу испод њега.
“Ако Шаровић настави да се појављује, неће помоћи ни да га смањимо на један одсто”, рекао је Марковић.
Шаровић је узвратио Марковићу да и он долази из СРС и да је “продао веру за вечеру”, као и да мисли да је заклетва “конзерва паштете која има рок трајања”.
„Српска стварност“