- 12. 2020.
Тужбу коју је Врховном суду САД поднела савезна америчка држава Тексас у којој оспорава изборне процедуре у савезним државама Џорџији, Мичигену, Пенсилванији и Висконсину подржало је још седам држава. Тексас је по економској снази друга водећа држава САД.
До сада су тужбу подржале савезне државе Луизијана, Арканзас, Алабама, Флорида, Кентаки, Мисисипи, Јужна Каролина и Јужна Дакота, а републиканац Алан Вест рекао је да ће се још држава прикључити том процесу пред Врховним судом.
„Мислим да ћете видети да десет држава покреће тужбу. Знам то јер Луизијана управо то чини“, навео је он.
Државни тужилац Луизијане Џеф Ландри потврдио је да та држава подржава тужбу коју је покренуо Тексас.
И државни тужиоци Аркансаса и Алабаме кренули су стопама Луизијане подржавајући напоре Тексаса да оспори резултате председничких избора у Пенсилванији, Мичигену, Џорџији и Висконсину пред америчким Врховним судом.
„Након разматрања захтева који је Тексас поднео Врховном суду САД, утврдила сам да ћу подржати тај захтев на све законски одговарајуће начине. Интегритет наших избора је важан део наше нације и мора се подржати“, најавила је државни тужилац Аркансаса Лесли Ратлеџ.
Државни тужилац Алабаме Стив Маршал такође је изјавио да подржава напоре свог тексашког колеге Кена Пакстона, рекавши да „неуставне радње и преварантски гласови у другим државама не погађају само грађане тих држава, већ и грађане свих држава“.
„Сваки пребројани незаконити глас или законити глас који није пребројан обесхрабрује и умањује грађанске слободе“, навео је он.
Четири „кључне“ савезне државе прогласиле су демократу Џоа Бајдена победником на основу великог броја гласачких листића пристиглих поштом пребројаних након дана избора.
Маршал је рекао да очекује да ће Врховни суд брзо одлучити да ли ће покренути случај и да ће та одлука усмерити Алабаму како да настави борбу како би сачувала интегритет избора.
Мејнстрим медији и друштвене мреже пожуриле су да прогласе Бајдена победником на изборима оспоравајући све што доводи у питање ту победу, посебно америчког председника Доналда Трампа, преноси РТ.
За разлику од случајева које су покренули сами Трампови адвокати и сарадници, у тужби коју је поднео Тексас не говори се о изборној превари већ је аргументовано да је било нерегуларности тоиком избора у четири државе, као и незаконитих радњи и измена изборног закона, па чак и могућност незаконитог утицаја на гласове републиканаца.
„Ови потези кумулативно спречавају спознају ко је легитимно победио на изборима 2020. године и прете да баце сенку на све будуће изборе“, наведено је у захтеву који је поднео државни тужилац Тексаса Кен Пакстон Врховном суду.
Пакстон тврди да је проглашење Бајдена победником у четири државе „незаконито“ и требало би да га размотре државни законодавци, који према Уставу имају моћ да сами именују електоре.
Врховни суд дао је рок туженим државама до четвртка поподне да поднесу одговоре на тужбу.
„Српска стварност“