Mesto za reklamu

07.08.2019.

Ако најјачи политички лидер у региону – председник Србије Александар Вучић – искаже јасно и недвосмислено приврженост своје земље Западу, односно ЕУ и САД, онда би та његова посвећеност имала огроман, позитиван ефекат по БиХ и Косово, сматра професор Универзитета Џон Хопкинс Едвард Џозеф.

Он је у интервјуу радију Слободна Европа оценио да је „смешсно да Вучић који има тако моћну позицију не може да реши проблем Косова“ и додао да је он у прилици да повуче такав историјски и стратешки потез.

„У том случају, остао би упамћен у српској историји као одлучни вођа. Вучић има прилику да издејствује решење за Србе, којим би сачували своје достојанство и трајну везу са Косовом и, истовремено, то би оснажило БиХ. То може да учини ако жели. Међутим, уколико жели да настави да игра и на карту Запада и Русије, Србија ће и даље трпети због те политике јалове двосмислености“, рекао је Џозеф.

Према његовим речима, Вашингтон и европске престонице желе да помогну Београду и Приштини да пронађу решење, али оно које ће водити стабилности.

Упитан да ли би евентуални долазак саветника америчког председника за националну безбедност Џона Болтона могао да помогне изласку из ћорсокака, Џозеф каже да не зна колико је његов долазак реалан али каже да је Болтонова подрша идеји размене територија опасан сценарио којим се не би решио спор у односима Београда и Приштине.

„Напротив, закомпликовао би ситуацију, готово би сигурно окончао присуство Срба на југу Косова, угрозио би статус Дечана, Грачанице и других значајних српских задужбина. Тиме би се одмах отворила шира регионална питања, као што су статус Санџака и Републике Српске“, рекао је Џозеф истичући да у америчкој администрацији постоје различити ставови и да Стејт департмент наглашава да било које решење за КиМ треба да води рачуна о регионалној стабилности.

Говорећи о изборима на КиМ он каже да ће они бити делимично и референдум о појединим опцијама за решење, попут размене територија.

„Србија је у другачијој ситуацији јер је позиција председника Александра Вучића веома јака. Суочава се са слабијом позицијом чак него Слободан Милошевић на врхунцу моћи. Контролише владу, има огроман утицај на медије, ужива подршку Русије. Дакле, има веома снажну позицију која му омогућава постизање споразума о Косову“, сматра Џозеф.

Када се ради о бившем премијеру привремених институција у Приштини Рамушу Харадинају Џозеф каже да је његова политичка будућност сада у рукама Суда у Хагу и да се он најпре суочава са правним питањима, пре него што се усредсреди на политичка.

„Морамо да видимо како ће се судски процес одвијати. Није мала ствар поднети оставку на премијерску позицију и бити испитиван“, сматра Џозеф.

Говорећи о таксама које је Приштина увела на робу из Србије, он каже да су око тог питањапостојале несугласице између Приштине и САД које су тражиле њихово укидање.

„У том смислу и прелазна влада привремено може да суспендује царине под одређеним условима, укључујући спремност Београда да допринесе позитивном развоју и успеху дијалога“, рекао је Џозеф.

Упитан да прокоментарише утисак да лидери Србије прећутно доживљавају Републику Српску као неку врсту компензације за Косово, Џозеф каже да треба да се престане да се говори о томе и да се ради на афирмацији права Срба и њиховој перманентној вези са Косовом.

„Дакле, треба осигурати достојанствене и снажне везе Србије са целим Косовом, нарочито на југу где се налази њена најзначајнија верска и културна баштина и живе Срби.

Зато треба осигурати суверенитет тим српским верским средиштима, што би био снажан сигнал тамошњим Србима да остану и граде своју будућност. Такође, да користе остале заштитне механизме за очување својих интереса“, сматра Џозеф.

„Српска стварност“ / novosti.rs /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here