Mesto za reklamu
  1. 11. 2018.

У Новом Саду обележава се 100 година од присаједињења Баната, Бачке, Барање и Срема Краљевини Србији. У 10 часова отворен Музеј присаједињења Војводине, у 11 је предеседник Србије свечано открио споменик Краљу Петру Првом у Новом Саду и поручио да “никада никоме, до Србији, Војводина неће припадати”. Откривању споменика присуствовали су и председница Скупштине Србије Маја Гојковић, председник Покрајинске владе Игор Мировић, члан Председништва БиХ Милорад Додик, председница Републике Срске Жељка Цвијановић, градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, као и велики број грађана.

У подне је одржана свечана академија у Српском народном позоришту, коју је РТС уживо преносио.

Синоћ је на централном градском тргу у Новом Саду одржан концерт коме је присуствовао велики број грађана.

Наступили су Звонко Богдан, Здравко Чолић, Војвођански симфонијски оркестар, Биг бенд и Велики тамбурашки оркестар.

Обележавање јубилеја наставља се низом манифестација.

ВУЧИЋ: ТА МАЊИНА НИКАДА ВИШЕ НЕЋЕ ОДЛУЧИВАТИ О ВОЈВОДИНИ

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас су они, који су другима помагали против уједињења Срба у нашој земљи, у огромној мањини и да не одлучују о важним стварима, те да никада више неће одлучивати ни о Војводини и другим деловима Србије.

Вучић је, замољен да прокоментарише критике појединих Срба који су против Војводине у Србији и који говоре да је 100 година много, да је реч присаједињење архаизам и да није коришћена ни 1918, као и бројне плакате по Војводини против уједињења, казао да увек постоје они који су желели да се Срби не уједине, и да им је помагао део нашег народа.

„Што се тиче архаизима, који су говорили да се ради о прикључењу а не присаједињењу, или анахронизам, како год, заборављају да помену Барању”, казао је он.

Што се плаката тиче, Вучић је поручио да нека они раде свој посао, нека лепе плакате…

“А, ми ћемо да подижемо болнице, путеве, школе, да доводимо инвеститоре у Нови Сад. Четрдесет година Нови Сад није имао фабрику, а ми смо довели две, доводићемо и многе друге. Правимо нови Клинички центар, нову РТВ, којој честитам на изванрендом програму што нисам веровао да иједна српска телевизија може да уради. Капа доле за оно што су радили”, истакао је Вучић.

ВУЧЕВИЋ: НОВИ САД ЈЕ ПОНОСАН, КРАЉ ПЕТАР ЈЕ ЖИВЕО ЗА СВОЈ НАРОД

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је, обраћајући се на церемонији откривања споменика Краљи Петру I Карађорђевићу поводом 100 година од присаједињења Војводине Србији, да је Нови Сад поносан што је добио споменик који је трајно сведочанство великом владару.

Додао је да је овај споменик сведочанство и Великом рату из којег је српски народ изашао као победник, али са тугом коју читав век носи због језиве голготе кроз коју је пролазио током рата.

“Овај споменик подсећа на понос и част српског народа, на све који су заједно преживели пакао рата и који су отишли бранећи своју земљу како би ми уживали у слободи”, рекао је Вучевић и додао да споменик подсећа на сваку жртву српског народа.

Говорећи о краљу Петру I Карађорђевићу, Вучевић је рекао да је тај велики владар живео да служи свом народу и симболично дојахао у Нови Сад пре сто година, на данашњи дан, када је на Великој скупштини донета одлука о присаједињењу.

“На споменик су уклесане велике речи краља ослободиоца, да нас од данас па заувек подсећају и уче и да нам не дозволе да одустанемо од најважније борбе, за свој народ, своју државу, достојанство и јединство”, закључио је Вучевић.

ВУЧИЋ И ВУЧЕВИЋ ОТКРИЛИ СПОМЕНИК КРАЉУ ПЕТРУ ПРВОМ

Председник Србије Александар Вучић и градоначелник Новог Сада Милош Вучевић открили су данас споменик краљу Петру Првом Карађорђевићу у Новом Саду, поводом обележавања 100. годишњице присаједињења Војводине Краљевини Србији. Споменик је постављен на Тргу републике и откривен уз песму “Востани Сербие”.

Бронзани споменик је висок четири метра и тежак више од 3,5 тоне, а дело је Унетничке ливнице “Јеремић”. Са постаментом висок је око 10 метара, а има и ћириличке натписе на све четири стране.

На јужној страни пише “Петар Први Крађорђевић 1844-1921”, на северној “Краљ Србије 1903-1918”.

На западној страни је грб Краљевине Србије, а на источној пише “Рума, 24. новембар 1918, Нови Сад, 25. новембар 1918”.

Споменик је израђен по моделу академског вајара Зорана Ивановића.

На свечаности је глумац Лазар Ристовски говорио монолог краља Петра Првог.Бележимо и речи председника Вучића приликом откривања споменика:

“Добродошао кући. Извини што нам је 84 године требало да схватимо да си ти онај који је победио и да ти коначно подигнемо споменик”, поручио је Вучић у обраћању и додао:

– „Хвала краљу ослободиоче, хвала за слободу, а такву слободу какву си изборио, зелимо такву и никоме је не дамо. У Новом Саду, у коме су слободни људи одлучили да буду део слободне Србије, драги краљу добродошао кући. Споменик су подигла твоја дела, а ми смо се сетили да га поставимо, да нас подсети да ништа важније и прече од Србије немамо”, поручио је Вучић.

ВУЧИЋ: НИКАД НИКО НИЈЕ ПОКОРИО СРБИЈУ, ПА НЕЋЕ НИ ДАНАС

Председник Србије Александар Вучић поручио је и да нашу земљу нико никада није успео да покори и да то неће успети ни они који то данас покушавају.

Затим је наставио речима:

“Осетили сте да је Србија данас притиснута са различитих страна,да су разне птице црне боје кренуле да зобају све што стигну о нашој лепој Србији, а ја, уз поштовање великом и старом нашем краљу, само једну реченицу да кажем – Србија зна своју снагу и знамо да нисмо највећи, ни међу највећима али знамо да Србију никад нико није успео да покори, неће ни они који то данас покушавају”.

Председник Вучић се захвалио грађанима на одлучности да буду уз своју државу, свој народ и што знају да од Србије нема ништа прече.

Такође је поручио да “никада никоме, до Србији, Војводина неће припадати”.

ОТВОРЕН МУЗЕЈ У НОВОМ САДУ

У Новом Саду је отворен је и Музеј присаједињења Војводине Краљевини Србији, унутар којег се може видети богата историјска поставка.

Поставка садржи 500 артефаката, а у електронској форми биће их приказано још неколико стотина. Ово ће бити први пут да су на једној адреси књиге, фотографије и други сведоци вишевековне, неретко и безизгледне борбе Срба за опстанак у моћном аустроугарском царству и сједињење са Србијом.

Мировић је истакао да је тренутни простор Музеја присаједињења привремено решење, али “симболички значајно, јер ћемо први пут на једном месту имати простор на коме ћемо обележити вишевековну борбу за самосталност, политичка права и очување језика и писма”.

ГОЈКОВИЋ: ИСТОРИЈСКА ОДЛУКА О ПРИСАЈЕДИЊЕЊУ ВОЈВОДИНЕ СРБИЈИ

Председница Скупштине Србије Маја Гојковић истакла је на отварању Музеја присаједињења у Новом Саду поводом обележавања 100 година од присаједињења Срема, Бачке, Баната и Барање Краљевини Србији 1918, да смо и данас поносни на велику победу коју су извојевали наши преци и историјску одлуку о присаједињењу које су донели пре једног века.

“Музеј присаједињења, у коме данас сви уздигнуте главе стојимо, има огроман национални значај, представља симбол њихове неустрашиве борбе за слободу, као и да ће као вечно подсећање на ту борбу остати новим покољењима”, рекла је Гојковићева, истакавши да су се Велика народна скупштина у Новом Саду и Велики народни збор у Руми водили начелима и идеалима слободе, равноправности, напретка и развоја свих грађана који живе на овом простору.

 ИСТОРИЧАР ПЕТАР ЂУРЂЕВ: ЈАША ТОМИЋ ИНСИСТИРАО ДА НЕ ДОЂЕ ДО РЕВАНШИЗМА

Историчар Петар Ђурђев рекао је за РТС да се у хотелу “Слобода” 25. новембра 1918. године одржала Велика народна Скупштина Срба, Буњеваца, Хрвата, Словака и Русија на којој је решено да се области Бачке, Барање и Баната припоје Краљевини Србији.

Истакао је ту тежњу српског народа још од 19. века када је укинуто Војводство Србија и тамишки банат као и војна граница. Подсетио је и на насилни процес мађаризације када су укинути последњи остаци српске аутономије у Аустроугарској.

Како је рекао, словенство се ујединило у циљу да затражи уједињење са краљевином Србијом.

Ђурђев посебно истиче да је вођа српског народа Јаша Томић инсистирао да не сме доћи до реваншизма, убијања цивила и да све оно што није признавано српском народу у оквиру Аустроугарске мода да се признаје другим народима.

 ПОПОВИЋ: УЗОР ДА САЧУВАМО КОСОВО

Присједињење Бачке, Баната, Срема и Барање Србији било је остварење вековних тежњи српског народа да живе слободно у сопственој отаџбини, изјавио је министар у Влади Србије и председник Српске народне партије (СНП) Ненад Поповић.

У саопштењу достављеном медијима, а поводом стогодишњице од присједињења Војводине Краљевини Србији, Поповић наводи да је воља предака да живе у слободи исказивана некада мудром политиком и стрпљењем, некада бунама, некада књигама, позоришним представама и штампом, али је била упорна, доследна и никада није престајала.

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here