- 12. 2020.
Велика Британија је прва у свету одобрила за широку употребу вакцину против корона вируса коју производе америчка компанија Фајзер и немачки Бионтек, а Др Мања Ерлик, која живи у Лондону, јавља да су пријављивања за вакцинацију у току. То је несумњиво обрадовало не само Британце него и друге народе, па и нас, јер је и Србија итекако заинтересована и за ту вакцину и разговори су већ започели.
Др Мања Ерлик је професор на Медицинском факултету Империјал Колеџа у Лондону и тим поводом преноси да је Британска Регулаторна агенција за лекове и медицинска средства (МХРА) саопштила је да је вакцина безбедна и да може да се дистрибуира од следеће седмице. Вакцина Бионтека и Фајзера нуди заштиту од Ковида-19 у 95 одсто случајева. Имунизација приоритетних група становништва би могла да почне за неколико дана. Британија је наручила 40 милиона доза, што је довољно за вакцинацију 20 милиона људи. Од тога ће око 10 милиона ускоро бити доступно, а првих 800.000 доза стиже у Британију наредних дана. Ради се о најбрже развијеној вакцини против корона вируса, која је у 10 месеци прошла развојни пут који иначе траје деценију.
Министар здравља Велике Британије Мет Хенкок написао је на твитеру: „Помоћ стиже. Национална здравствена служба је спремна да крене са вакцинацијом почетком следеће недеље.”
Др Мања Ерлик каже да је пријављивање за вакцинацију већ почело, да ће због великог интересовања трајати и да ће вероватно потрајати до новембра.
Око 50 болница је спремно за почетак процеса, а почело је и отварање центара за вакцинацију.
Зато каже др Ерлик, без обзира на скори почетак вакцинације, људи и даље треба да се што више крећу и да се придржавају противепидемиолошких мера. Људи морају да се крећу, јер ако то не чине добиће емболију плућа. Ја идем улицом са једне стране, мој комшија иде са друге стране. Не идемо истом страном улице. Он када ме види на истој страни, пређе улицу, Ако ја њега видим ја, такође, пређем улицу.
С обзиром да је обезбеђено доза за 20 милиона људи, а потребе су веће, многи се сада питају по ком критеријуму ће се вакцина добијати, односно ко су приоритети.
На врху листе су, поред медицинског особља, најстарији, они са преко 80 година и то најпре они у домовима за старе, али иза те одлуке која би могла да делује неочекивано, је смишљена стратегија, објашњава др Мања Елрик.
Како каже, Британија се на тај потез одлучила јер су ти старији људи под највећим ризиком да оболе од ковида 19.
“Енглеска спасава популацију која је пред крајем живота зато што су ти људи под највећим ризиком од ове болести. Друго, зато што су ти људи провели последњих осам месеци закључани, не виђајући своје породице. Треће – ако њихов имуни одговор на вакцину буде позитиван то значи да су – прво, они безбедни, а друго, значи да ће млађе генерације имати далеко бољи одговор на вакцину”, објашњава Елрикова.
Додаје да је масовна имунизација људи старијих од 50 година и млађих особа које одраније имају здравствене проблеме могућа након тога.
“После тога су на реду људи испод 80, па група испод 70 година, па математички даље. Људи који су на дијализи и људи који имају медицинске проблеме у позадини који су опет под већим ризиком од тога да добију лошији облик коронавируса. Лични пример – моја ћерка има кардиолошки проблем и она је, пошто има испод 25 година је у групи шест, тако да она неће доћи до вакцине до негде новембра следеће године”, наводи професорка на Империјал колеџу у Лондону.
Објашњава и да је дозвола енглеског регулаторног тела да пристане да се ова вакцина користи у Великој Британији привремена.
“Ово није нешто што се десило сада и од сада за вјек и вјекова ми ћемо имати ову вакцину. Тренутно се користи, тренутне су дефиниције, све је још увек у флуидном облику. Тако да, отприлике тренутно постоји између осам и 15 група. Међутим, та дефиниција ће се поново разматрати следећег месеца и следеће године неколико пута пре него што се све дефинише.”
Наглашава и да су Британци који нису склони паници, уплашени и да желе да се вакцинишу.
“Сви ово озбиљно схватају, сви желе да се вакцинишу. Постоји мала група људи која повремено демонстрира, међутим то је нешто испод хоризонта. Нормалан британски становник једва чека да добије вакцину”, наводи Елрикова.
Додаје да људи у овом тренутку желе да добију бар вакцину против обичног грипа јер, како каже, желе да на тај начин смање ризик.
“Отишла сам у локалну апотеку у октобру, жена иза мене пита да ли имате термине да добијем вакцину за грип, не за корону већ за најобичнији грип. Апотекарка се окрене и каже – ми немамо термина до марта следеће године.”, објашњава професорка на Империјал колеџу у Лондону и додаје да је то нечувено за Енглеску.
“То значи да су људи овде не само уплашени већ хоће да приме било коју вакцину како би смањили ризик. Јер ако имате грип истовремено када добијете корону ваша шанса за преживљавањем су јако мале”.
Наравно да ћу примити вакцину против ковида 19. Пријавила см се и то је довољно. Уследиће позив када дођем на ред. Иначе, овде имам право на тестирање једном недељно. Док не добијем вакцину максимално ћу се чувати да се не заразим. То је задатак сваког.
У очекивању да добију вакцину Британци у Уједињеном Краљевству желе да се то што пре догоди и помало у страху воде свакодневни живот. У много чему постоје разна ограничења, па је мало радњи отворено. Људи се ипак ограничено крећу и оно што је важно углавном држе дистанцу. Поручује да су дистанца и одржавање хигијене главни алати у борби против коронавируса.
“Држите се даље од два метра, носите маске. Ако ви не мислите својом главом нико други неће мислити на вас. Гужва, затворене просторије и прљаве руке су ваши највећи непријатељи”, поручује наша др Мања Ерлик, професорка на Медицинском факултету Империјал колеџа у Лондону.
„Српска стварност“ / Ј. С. /