- 01. 2019.
Колико сам поносан на економске реформе и очување мира и стабилности у региону, толико нисам поносан због критика на рачун слободе медија у Србији, али сам уверен да ћемо у сарадњи са међународним професионалним удружењима за годину-две постићи напредак у тој области којим ћемо бити поносни, рекао је председник Србије Александар Вучић на Светском економском форуму у Давосу на сесији „Медијске слободе у условима кризе“.
Председник Србије Вучић је указао да је Србија успела значајно да унапреди своју економију, те да је поносан на економске реформе и њене резултате.
„По први пут имамо три године заредом суфицит у буџету, раст БДП-а од 4,5 одсто, што је једна од највећих у региону и у ЕУ, и што је јавни дуг смањен са 79 одсто на мање од 50 процената. Све што се економије тиче, урадили смо добро“, објаснио је он.
Кад је реч о слободи медија у Србији, Вучић је истакао да је главни проблем изразита поларизација медија.
Вучић је подсетио на случај када је Метју Каруан Галиција, син убијене новинарке са Малте и такође учесник панела, на једној конференцији у Пољској, где је добио информације од српских новинара да је стање у медијима у Србији тешко и да се нешто може догодити, реаговао тако да је пренео да ће Србија бити следећа земља у којој ће бити убијен следећи новинар у Европи.
„Међутим, то се није догодило. Десило се у пет земаља ЕУ, као и пуцњава на новинара у Црној Гори. Али, нисам ту да нападам Метјуа“, додао је он.
Пренео је да се у Србији ипак нешто догодило, да је једном новинару, који је написао нешто у једном локалном медију за који он није раније чуо, запаљена гаража, те да се пожар прелио на кућу, па му је читава породица била угрожена.
„Тада сам се сетио Метјуових речи. Мислио сам да се код нас не може тако нешто десити. Ми смо ухапсили починиоце и оног који је дао паре, а и знамо ко стоји иза тога, кога још нисмо ухапсили, али очекујем да ћемо финализирати овај случај за недељу или 10 дана“, рекао је, говорећи о случају угрожавања безбедности новинара Милана Јовановића из Врчина.
После тога, каже, почео је да стрепи.
„Морамо да завршимо овај случај и будемо брутални у сличним случајевима“, поручио је он.
Пренео је да у Србији нису криминализоване лажне вести или кршење стандарда новинарске професије кад је реч о обавези истинитог извештавања.
„Не знам како ћемо то учинити. Погледали смо немачки пример. Ако бисмо урадили исто у Србији, критиковали би нас да ограничавамо слободе“, казао је он.
Рекао је да Србија није добила добре оцене последњих година од „Репортера без граница“, као и „Фридом хауса“, и да није поносан на то.
Међутим, изразио је уверење да ће се то променити.
Пренео је да је јуче разговарао са представницима „Репортера без граница“ и да их је позвао да дођу у Србију и да њихови експерти помогну, посебно када је реч о државној помоћи медијима, пренео је Танјуг.
„Уверен сам да ћемо за годину или две бити поносни и на напредак у области слободе медија“, истакао је он.
„Српска стварност“ / РТС, Агенције /