Mesto za reklamu
  1. 09. 2020.

Председник Србије Александар Вучић састао се данас са српским чланом Председништва БиХ Милорадом Додиком, без присуства сарадника, у вили Мир у Београду и разговарао на актуелне теме.

То је први састанак Вучића и Додика након потписивања споразума о нормализацији економских односа Београда и Приштине у Вашингтону и наставка дијалога у Бриселу.

Иначе, Додик је неколико дана по потписивању споразума у САД, који предвиђа и пресељење амбасаде Србије у Израелу у Јерусалим, упутио захтев за одржавање ванредне седнице Председништва на којој би се искључиво расправљало о иницијативи за премештање амбасаде БиХ из Тел Авива у Јерусалим.

Друга два члана Председнштва, Шефик Џаферовић и Жељко Комшић, одбацују тај предлог и поручују да ванредне седнице неће бити.

На тај Додиков предлог “одговорио” је хрватски члан Председништва БиХ Жељко Комшић, који је Генералном секретаријату Председништва истог дана када је стигао Додиков, предао захтев за сазивање ванредне седнице тог тела на којем би се разматрао предлог одлуке о признавању “независности Репубике Косово”.

После разговора члана Председништва Б и Х са председником Србије Вучићем,  Милорад Додик је одговорио на нека актуелна питања.

На питање како види најаву новог покретања тужбе БиХ против Србије за геноцид, Додик је одговорио да би у БиХ били пресрећни да нема Српске, али да ни Србију не могу „да виде“, без обзира што у дипломатском говору понекад покушавају нешто другачије да кажу.

Република Српска је, рекао је Додик, трн у оку БиХ, а на састанцима у Сарајеву осећа се мржња и према Србији и према Српској.

„Њима је трн у оку Република Српска и чине све што могу и имају разрађену стратегију како би требало елиминисати Србију да не може да помогне Србима у Српској, а они, за не дај Боже, како су говорили раније, хоће да се довољно наоружају и покушају војнички то питање да реше“, рекао је Додик.

Додик истиче да то наравно није могуће, јер не би било легитимитета за било какво ангажовање војске БиХ.

Објашњава да би за то била неопходна одлука Председништва БиХ.

„А, полиција једног ентитета по Дејтону не може да уђе на простор другог ентитета без сагласности и то говори о томе да ако неко хоће на тај начин да решава проблеме онда мора да зна да би нелегитиман упад на простор Српске свакако легитимисао право Србије да она као гарант Дејтона буде тамо“, казао је Додик.

Додао је да је о томе разговарао са председником Србије и да га је Вучић саслушао, пренео је Танјуг.

Говорећи о економском споразуму Београда и Приштине, Додик је истакао да је Вучић урадио добар посао за Србију у Вашингтону.

Истакао је да је разговор са Вучићем био у четири ока, јер је желео и неке друге ствари да пренесе председнику Србије.

Једна од тема било је, рекао је Додик, поновно настојање Бакира Изетбеговића и Бошњака да Бошњаке држе заробљеним сталном темом сукоба са Србијом, те причом о покретању нове тужбе за геноцид.

Додик се осврнуо и на изјаве заменика помоћника америчког државног секретара Метју Палмера који је  рекао у Сарајеву да су Република Српска и такозвано Косово за Сједињене Америчке Државе неупоредиви случајеви, а да је он Палмеру казао да су — упоредиви, а са њим је разговарао током његове посете Сарајеву у среду.

На питање шта му каже међународна заједница када се упореди право на самоопредељење Срба у Републици Српској и Албанаца на Косову и Метохији, Додик је одговорио да су раније били веома ригорозни и одбијали сваку могућност.

„То говори да ми морамо да говоримо да је немогуће да на ужем простору постоји један случај, а да се примењују две праксе, да питамо како је могуће, по којим међународним правилима, да Албанци могу да имају право на самоопредељење, а Срби као конститутивни народ у БиХ то не могу“, рекао је Додик.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here