Mesto za reklamu
  1. 04. 2020.

Верници широм света данас обележавају Велику суботу, други дан хришћанске жалости после Великог петка – дана распећа Исуса Христа. Велику суботу верници обележавају у молитви и тишини.

На овај последњи дан недеље страдања и смрти верници целивају плаштаницу на Христовом гробу која се на Велики петак свечано износи пред православне олтаре и крајем дана у суботу, пред славље Васкрсења, уз посебан ритуал опхода око цркве уноси у олтар.

Поноћном Васкршњом литургијом завршавају се дани жалости и почиње празник Васкрсења. Свештеници у православним храмовима се у знак васкршње радости и победе над смрћу пресвлаче у светле одежде и у осветљеној цркви читају Јеванђеље о радосној вести анђела.

Почетак васкршњег славља оглашава се звонима на православним храмовима која први пут звоне после дана жалости када се, уместо литургија, служе царски часови, а богослужења најављују дрвеним клепалима.

Народ у храмовима одговара молитвом на хорско појање анђела и са упаљеним воштаницама ишчекује Васкрсење, најрадоснији празник победе живота над смрћу који је основа хришћанске вере.

Овај обред се поштује у свим православним храмовима, а у Јерусалиму се сва догађања везују за цркву Гроба Христовог, где верници сваке године на Велику суботу присуствују чудотворној појави „благодатног огња“.

У храму Светог Гроба у Светој земљи већ вековима јерусалимски патријарх узноси угашено кандило које се само пали и тај огањ преноси на свеће окупљених верника, а они даље својим ближњима и у своје храмове.

Ове године, због пандемије и забране окупљања, церемонија ће бити лимитирана на око 10 православних старешина.

На овај дан завршавају се последње припреме пред највећи празник. Спрема се и чисти кућа, припрема одећа.

У појединим деловима земље меси се колач – васкршњак – окићен босиљком, као и колачићи.

Једина је субота у години када се пост састоји у сухоједењу, односно не једе се кувана храна. Ко није обојио јаја претходна два дана, може и данас.

Не ради се у пољу, нити ручни радови.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here