01.05.2021.
Директорка КБЦ “Бежанијска коса” Марија Здравковић каже за РТС да нас је пандемија коронавируса научила да морамо бити јаки, да је организација изузетно битна и да је јако важно поштовање мера.
Докторка Марија Здравковић рекла је у Дневнику РТС-а да здравствени радници сматрају да је ово била најтежа година коју памте.
“Кад вам то каже неко ко је ове године отишао у пензију, а прошао је и бомбардовање и све тешке ситуације, онда знате да је то заиста тако. Ово је болест која је пре свега била изазов за све нас, јер је била непозната. Морали смо да учимо о њој, да спроводимо мере превенције, заштите нас самих и заштите пацијената”, истиче Здравковићева.
Каже да је свим здравственим радницима било најтеже када су гледали огроман број људи који стоји испред амбуланте и чекају резултате са великом зебњом.
“Када гледате младе људе који се боре за живот, који после пуно наше посвећености и залагања губе битке… Не постоји нико ко није изгубио ове године некога ко му је био драг и близак”, каже докторка Здравковић.
Сматра да нас је пандемија научила да морамо бити јаки, да је организација изузетно битна и да је јако важно поштовање мера.
“Можда можете да преварите некога ко вас контролише, али вирус не можете преварити”, наглашава докторка Здравковић.
Истиче да се у током празника морамо придржавати мера које су, како каже, одлично дизајниране.
“То значи да треба што мање да будемо у затвореном простору, да морамо носити заштитне маске, како у затвореном, тако и на отвореном кад смо у групама”, објашњава докторка Здравковић.
Од недеље у седам сати КБЦ “Бежанијска коса” излази из ковид система и поново прима пацијенте који немају симптоме повезане са коронавирусом.
Докторка Здравковић каже да коронавирус напада све органе и да постоји широка лепеза повезаних пулмолошких поремећаја са продуженим тегобама, као и кардиоваскуларних тегоба са разним аритмијама.
“Код пацијената који су имали ковид уочили смо повећан број пацијената који долазе са новонасталим аритмијама, са миокардитисима, који долазе са једном новом категоријом промена на срчаном мишићу, што представља инфламацију срчаног мишића”, наводи Здравковићева.
Каже да те тегобе обичнпо трају између три и шест месеци и нису повезани са претходном тежином болести.
Докторка Здравковић апелује на све људе да се вакцинишу против коронавируса и истиче да нико није премлад да прими вакцину.
„Српска стварност“