Mesto za reklamu
  1. 07. 2021.

Едита Братановић (30), докторанд енглеске књижевности на Филолошком факултету у Београду, о свом трошку је последњих година учествовала на многобројним научним конференцијама широм света представљајући Србију и своје истраживачке радове.

Стручна област јој је феминизам у енглеској књижевности, радови су јој донели и престижно признање Distinguished Scholar Award, али упркос томе, Едита већ дуже време не успева да се запосли у Србији и, како каже, своја знања и искуства пренесе другима.

Годинама тражим одговарајући посао, али без успеха. уколико у Србији не буде места за мене, можда ћу морати да одем. Свесна сам ограничавајућих околности за моје квалификације, јер је ускостручна област. Конкурисала сам више пута, али никад нисам била позвана ни на разговор – каже Едита.

Додаје да воли рад са младим људима и размену мишљења о разним критичким темама, као и да јој психички веома тешко пада што не може да нађе посао, али да је ипак оптимиста. Истиче да не би волела да опет оде и живи ван Србије, јер јој је, док је раније боравила у иностранству, било тешко без породице, пријатеља, нашег језика, хране, музике…

Едита је, иначе, после основних студија на Филолошком факултету у Београду 2014. уписала мастер из енглеске књижевности. Већ на првој години мастера отишла је у Абу Даби, где је пет и по година радила као стјуардеса, али за то време је вредно учила, завршила мастер и уписала докторат 2016. Пропутовала је скоро читав свет, што јој је и помогло да добије награду за научни допринос енглеској књижевности. И поред тога, за њу нема посла у Србији.

– На мастеру сам се усмерила на књижевност коју сам заволела од своје шесте године, када сам научила да читам прва слова. Ипак, шест месеци по уписаном мастеру, морала сам да потражим посао. У струци нисам ништа нашла, случајно сам конкурисала и добила посао стјуардесе. Преселила сам се у Емирате и живела у Абу Дабију. Неповезано занимање са мојим факултетом, али познавање енглеског језика ми је била добра улазница за тај свет – каже Едита.

Додаје да је, захваљући послу стјуардесе, успевала да путује широм света и учествује на академским конференцијама.

– Имала сам прилику да одем у Аустралију, Берлин, Дубаи, Оксфорд и тамо сам излагала своје радове. Непосредно пре пандемије сам у Аустралији излагала један од својих радова, који ми је у фебруару донео награду за научни допринос енглеској књижевности –  Distinguished Scholar Award. Драго ми је што је неко признао мој рад јер у Србији то нисам доживела. Надам се да ће се ситуација поправити, да ће студенти који су завршили основе и мастер студије имати посла, а онда и они са докторатом, јер је велика штета да такве младе особе оду из земље – истакла је Едита.

„Српска стварност“ / Курир – Ј.С. /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here