- 06. 2020.
Излечених пацијената у Србији од ковида 19 за само један дан више је за 4.000. Заменица директора Института “Батут” Дарија Кисић Тепавчевић одговара да нема никаквих изванпрофесионалних, односно немедицинских разлога за то. Неки стручњаци су јавно оспорили такав административан начин приказивања резултата.
Дарија Кисић Тепавчевић каже да је разлог за нагли скок броја излечених од ковида 19 у суботу нова рекласификације позитивних на вирус у Србији.
Наводи да је у петак на седници Кризног штаба донета одлука да се досадашњи “строг” приступ надзора над ковидом 19 “релаксира”.
Наиме, како каже за Танјуг, на седници Кризног штаба је одлучено да је код асимптоматских пацијената довољан један негативан пи-си-ар тест, уместо досадашњих два, да би се особа сматрала здравом, као и да је време праћења тока болести, код тих пацијената, скраћено.
На сајту covid19.rs у петак је објављено да је број излечених 6.931, док је дан касније тај број износио 11. 056.
“Имајући у виду све повољнију епидемиолошку ситуацију у нашој земљи, која се пре свега огледа у предоминантним асимптоматским облицима инфекције, јер више од 75 одсто не би било oткривено да интензивно не трагамо за њима, ми смо на Кризном штабу у петак донели одлуку да су се стекли услови за мање строг приступ надзора”, наводи Кисић.
Објашњава да то сада подразумева да особе код којих се утврди присуство вируса, а немају знакове болести, након клиничког прегледа иду у кућну изолацију, а не у привремену болницу.
У кућној изолацији, додаје, остају 14 дана, а ако до тада не развију ниједан симптом болести, раде ПЦР тест и ако су негативне означавају се као здраве.
“У складу са новим критеријумима направљена је и рекласифиакција статуса свих позитивних случајева”, каже Кисић Тепавчевићева.
Истиче да је Србија од момента шире доступности пи-си-ар тестирања имала један од “најконзервативнијих” приступа у надзору над ковидом 19, укључујући, подсећа, и интензивно трагање за свим потенцијалним носиоцима инфекције.
Подсећа и да је у фази највеће активности вируса одлучено да се изолују сви потврђени случајеви, без обзира на тежину клиничке слике.
У складу са критеријумима СЗО, додаје, прихваћено је и да је за излечење од ковида 19 потребно најмање два негативна пи-си-ар теста и истиче да Србија никада није користила брзе тестове у ту сврху, као што су радиле друге земље.
У једном моменту, одлучено је, каже Кисић Тепавчевићева, да пацијенти који током хоспитализације имају повлачење свих симптома у трајајњу од најмање седам дана и једног негативног пи-си-ар теста, слати су на кућну изолацију од две недеље, након чега би поново радили пи-си-ар тест, који ако је негативан, означавали би се као здрави.
Некада је статус пацијента означеног као оболео трајао и два месеца, указује Кисић Тепавчевићева, имајући у виду, додаје, да је време хоспитализације траје од две до три недеље, плус време које потребно за чекање пи-си-ар теста и време кућне изолације од 14 дана.
Како је за један дан у Србији број заражених коронавирусом смањен za 10 пута односно за више од 4.000 заражених објашњава и Др Предраг Кон:
“То су заражени који су отпуштени са јединим негативним налазом, а прошло је 28 дана”, рекао је епидемиолог Предраг Кон.
Други епидемиолози упозоравају да је ипак те пацијенте требало још једном тестирати како би сви били сигурни да код њих вируса више нема.
“Јасно је да они нису током 24 часа тестирани и добили негативан налаз него су они отписани потезом пера, то је административна одлука”, сматра угледни епидемиолог проф. др Зоран Радовановић, који има низ сумњи зашто је то урађено.
„Српска стварност“