- 01. 2021.
Од почетка пандемије у свету број заражених коронавирусом премашио је 99,7 милиона, а од последица болести преминуло је готово 2.140.000 људи.
Највише заражених и преминулих од последица ковида 19 на свету налази се у САД са више 25.700.000 људи, односно 429.490.
На другом месту по број инфицираних је Индија са 10.668.674 случајева, док је на трећем Бразил где је регистровано више од 8,8 милиона заражених коронавирусом.
Следе Русија с више од 3,7 и Велика Британија са преко 3,6 милиона, док Француска има нешто преко 3.000.000 заражених од почетка пандемије.
Шпанија, Италија, Турска, Немачкаи Колумбија имају више од два милиона оболелих, а више од милион заражених утврђено је у Аргентини, Мексику, Пољској, Јужној Африци, Ирану, Украјини и Перуу.
Што се тиче преминулих, на другом месту, после САД, је Бразил са 217.081 смртним случајем, а на трећем Индија са 153.508 жртава последица заразе ковидом 19.
Велика Британија бележи највећи број преминулих у Европи, 97.939.
У Турску стигло шести по милиона доза “Синовакове” вакцине
Турска је примила 6.500.000 додатних доза вакцине против коронавируса, коју је произвео кинески “Синовак Биотек”, пренели су тамошњи медији.
До сада је од претходне пошиљке од три милиона доза вакцинисано је 1.245.000 људи, углавном здравствених радника и старијих грађана.
Државна телевизија ТРТ Хабер наводи да је најновија пошиљка део друге транше од укупно дест милиона доза, стигла на истанбулски аеродром рано ујутро летом компаније “Туркиш ерлјанз” из Пекинга.
(Гардијан)
Више од 28.000 новозаражених у Бразилу, умрло скоро 600
У Бразилу су у протекла 24 часа од последица коронавируса преминула 592 пацијента, а регистровано је још 28.323 новооболелих, саопштило је тамошње Министарство здравља.
Од почетка пандемије у Бразилу је заражено скоро 8,9 милиона људи, преноси Ројтерс.
Досад је од коронавируса умрло 217.037 пацијената.
(Танјуг)
Пекинг пријављује раст броја новозаражених
Кинеске власти саопштиле су да расте број нових случајева коронавируса изазваних наглим порастом инфекција међу раније асимптомтским пацијентима у североисточној провинцији Ђилин.
Укупан број потврђених случајева на попео се на 124, са 80 колоко је регистровано у недељу, наводи се у саопштењу Националне здравствене комисије, усред најгорег таласа нових инфекција које је Кина видела од марта 2020. године.
Од 117 нових локалних инфекција, Ђилин чини 67 случајева.
Укупан број потврђених случајева инфекције у континенталној Кини је 89.115, док број умрлих остаје непромењен и износи 4.635.
(Танјуг)
У Немачкој потврђено нових 6.729 случајева
Институт за инфективне болести “Роберт Kох” саопштио је да је у Немачкој је у току претходног дана потврђено нових 6.729 случајева заразе.
У истом периоду преминуло је 217 особа, преноси Ројтерс.
Од почетка пандемије од коронавируса у Немачкој је оболело укупно 2.141.665 особа, док је 52.087 пацијената преминуло.
(Танјуг)
Од данас у Аустрији пооштрене мере – обавезна ФФП2 маска
У Аустрији су, од поноћи, ступиле на снагу нове пооштрене мере у борби против коронавируса.
Након што је дневни број новозаражених у Аустрији остао на константно високом нивоу, али и због појаве британског соја коронавируса, аустријске власти донеле су одлуку о пооштравању досадашњих мера закључавања, па од поноћи сви грађани старији од 14 година морају да носе ФФП2 маске високог нивоа заштите.
ФФП2 маске морају се носити у продавницама, јавном превозу, свим јавним установама, код лекара, али и код аутомеханичара.
Ова врста маске мора се носити на пијацама, биле оне на отвореном или у затвореном простору, али и ако се лице вози аутомобилом са другом особом која није из његовог домаћинства.
Од ове мере изузети су једино труднице и особе које из здравствених разлога маску не смеју да носе.
Kо прекрши обавезу ношења ФФП2 маске мораће да рачуна са новчаном казном у износу од 25 евра.
Поред тога, одлуком Владе повећана је обавеза дистанца између особа различитих домаћинстава са једног на два метра.
Такође, одлуком Владе, проширен је и круг професија у којима запослени морају недељно да се тестирају на коронавирус.
Тако поред медицинског особља и неговатеља сада на редовно, једнонедељно тестирање, морају запослени у продавницама, наставници, радници у складиштима, особе у јавним службама које примају странке, али и професионални спортисти.
Kо се не буде тестирао мораће на послу да носи ФФП2 маску, док ће за тестирана лица бити довољна досадашња маска.
Медицински радници и неговатељи, и поред тестирања мораће да носе ФФП2 маске.
(Танјуг)
Аустралија одобрила “Фајзерову” вакцину
Медицинско регулаторно тело у Аустралији издало је формално одобрење за употребу вакцине против коронавируса компаније “Фајзер-Бионтек”.
Премијер Скот Морисон рекао је новинарима да је вакцину привремено одобрила Управа за терапеутску робу (ТГА) за Аустралијанце старије од 16 година, преноси Ројтерс.
Очекује се да ће вакцинација приоритетних група почети крајем фебруара, са 80.000 доза недељно.
Биће потребне две дозе – у размаку од најмање 21 дан, наводи се у владином саопштењу и додаје да ће Аустралија применити обе дозе вакцине у препоручено време.
Аустралијски министар здравља Грег Хант упозорио је да постоје ограничења у погледу могућности вакцина и да вакцинација неће значити укидање рестрикција на границама.
(Танјуг)
Енглески сој вируса откривен и у Словенији: Носилац мушкарац са Косова
Словеначки премијер Јанез Јанша саопштио је данас да је у тој земљи откривен први случај тзв. енглеског соја корона вируса код мушкарца са Косова који има привремено пребивалиште у Словенији, а који се вратио из Белгије.
О овом случају обавештене су белгијске власти.
Оболели је за улазак у Словенију користио негативан тест иако је имао и други који је био позитиван, па је сада стављен у изолацију и проверавају се његови могући контакти, рекао је Јанша на ванредној конференцији за новинаре, преноси Хина.
Због могућности да је у Словенији у већем броју присутан тзв. енглески сој коронавируса словеначка влада ће следеће недеље поново размотрити одлуке о попуштању противепидемијских мера, најавио је Јанша.
„Српска стварност“ / Aгенције /