- 01. 2021.
У свету је потврђено више од 94 милиона случајева коронавируса, од почетка пандемије, тренутно је активно готово 25 милиона. У Европи све више земаља пооштрава рестрикције. У Бразилу је у последња 24 сата регистровано 66.047 нових случајева коронавируса, а умрло је 1.038 особа.
Гутереш: Потребна солидарност да вакцина стигне до свих
Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш позвао је јуче свет да, у тренутку када је број преминулих од корона вирусапремашио два милиона, покаже већу солидарност како би се обезбедиле вакцине за све земље.
Он је у видео-поруци рекао да владе имају одговорност да заштите своје грађане.
“Наука успева, али солидарност пада”, упозорио је Гутереш и додао да вакцине брзо стижу у богате земље, док их најсиромашније немају уопште, преноси АП.
Гутерес је рекао да светске водеће економије имају посебну одговорност да подрже програм Ковакс Светске здравствене организације да купе и испоруче вакцине за грађане најсиромашнијих земаља.
Такође је позвао богате земље да помогну да се вакцинишу сви здравствени радници у свету и тако заштите здравствени системи од пропадања.
У Мађарској 1.438 новозаражених и 87 умрлих
У дану за нама у Мађарској је од последица ковида-19 преминуло 87 углавном старијих, хроничних болесника, а за 24 сата регистровано је 1.438 новозаражених коронавирусом.
Од почетка пандемије, у суседној земљи од последица ковида-19 умрле су 11.264 особе.
Број активних случајева је 111.998, док се од коронавируса опоравило 227.325 људи.
На болничком лечењу је 4.408 болесника, док се 328 пацијената налази на механичкој вентилацији.
У Мађарској је до сада вакцинисано 112.847 људи, углавном здравствени радници и штићеници домова за старије. Због сумње на ковид-19 у обавезном карантину је 24.874 грађана. У Мађарској је до сада на ковид-19 тестирано 2.936.435 људи.
Рестриктивне противепидемијске мере су на снази до 1. фебруара ове године.
Због неношења или неправилног ношења заштитних маски прекршајну казну до сада је платило 19.806 људи, док је због кршења полицијског часа од 20 часова до 5 ујутро мађарска полиција казнила 25.749 људи.
У Шкотској од данас нове строге мере
У Шкотској су ступиле на снагу строжије мере закључавања због пандемије корона вируса и њени становници од данас не смеју да напуштају своје домове или дуже бораве ван њих у било које друге сврхе, осим због основних потреба, пише британски Гардијан.
Шкотска премијерка Никола Старџон потврдила је да полиција новим мерама добија овлашћења да кажњава људе због нечега што се сматра да није основна потреба након што напусте кућу.
Новим мерама је законски регулисано да је рад од куће обавезан за сва предузећа, а само онима који то не могу да спроводе због природе посла, дозвољава се да наставе да одлазе на своја радна места.
Мере предвиђају и строжија ограничења приликом куповину хране и пића, а забрањено је и пијење алкохола на отвореном, наводи британски лист.
( theguardian)
У Републици Српској 115 новозаражених, умрло још 14 људи
У Републици Српској је у последња 24 сата од тестираних 976 узорака нови вирус корона потврђен код 115 особа.
У истом периоду Институту за јавно здравство Републике Српске пријављено је 14 смртних случајева особа које су биле позитивне на корона вирус, преноси портал РТРС.
До сада је у Републици Српској потврђено 38.767 случајева вируса корона, а преминуло је укупно 1.945 особа које су биле позитивне на ковид-19.
У Републици Српској од новог вируса корона до сада се опоравило 25.012 особа, а тестирано је укупно 174.224 људи.
Укупан број хоспитализованих пацијената у Републици Српској је 581.
Хрватска: 763 новозаражена, умрло још 38 људи
Национални штаб цивилне заштите објавио је да су у последња 24 сата забележена 763 нова случаја заразе вирусом Сарс-коВ-2, а да је број активних случајева у Хрватској укупно 4711.
Од њих је 1.760 пацијената на болничком лечењу, а на респираторима су 154 пацијента.
Преминуло је 38 особа, преноси портал Индекс.
У Хрватској је од почетка пандемије потврђено укупно 224.575 случајева корона вируса, од којих је 4.588 особа преминуло, а 215.276 људи се опоравило.
До данас је укупно тестирано 1.113.856 особа, од тога 5.969 у последња 24 сата.
У Аустрији 1.723 новозаражених и 66 умрлих
У Аустрији је, у последња 24 сата, регистровано 1. 723 нова случаја заразе корона вирусом, што је у односу на прошлонедељни просек 500 случајева мање, али и даље изнад очекивања резултата мере закључавања које је имала аустријска влада.
У последња 24 сата умрло је 66 особа, а број хоспитализованих ковид пацијената је опао за 37 на 2.005, а на интензивној нези је број порастао за пет пацијената на укупно 338.
Од почетка пандемије у Аустрији је позитивно на корона вирус тестирано 386.980 особа.
У Италији вакцинисано више од милион особа
У Италији је вакцинисано више од милион особа против ковида19, пренела је агенција Аги.
Сви медији дају значај овој вести, али следи друга мање добра – произвођач Фајзерове вакцине, једине која се за сада користи у Италали, објавио је да од понедељка смањује испоруку доза за 30 одсто.
И не само да производзач једнострано смањује количину доза, већ је произвољно и сам одлучио којим италијанским регијама ће смањити испоруку вакцина.
Владин комесар за ванредне прилике Доменико Аркури је оценио је да је реч “о озбиљном проблему” и посло је формални упит произвођаћу таржећи објашњење.
Према ранијем саопштењу европске агенције за лекове (ЕМА) хакери су “провалили” у систем Агенције и украли документе који се односе на вакцину Фајзер.
Онлајн новина Еуропе тодај, преноси тврдње Агенције да су неки од објављених украдених докумената “измењени да би се подстакло неповерење према вакцини”.
Наиме прама објављеним, украденим документима изгледа да је компанија производзач вакцине притискала Агенцију да што пре изда дозволу за употребу вакцине Фајзер.
Медији истичу како је Италија прва по броју вакцинисаних особа, али упркос бројкама кампања имунизације становништва не иде како је планирано.
На то је указао и познати лекар болнице “Сако” у Милану, примаријус Масимо Гали који је написао да спаде у категорију особа које су, према владином програму, требале већ бити вакцинисане (здравствени радник, старија особа и сл), али да он лично до сада није видео у болници у којој ради “ни трага од вакцине”.
Агенција Анса пише о случајуј лекара, хирурга у болници у Мантови, 64 године, који је умро након што је примио вакцину. Лекар је патио од неких хроничних болести, а тачан узрок смрти ће показати аутопсија, пише агенција.
У Русији јуче 24.092 нова случаја ковид-19, преминуло 555
Русија је протеклог дана пријавила 24.092 нова случаја ковид-19, чиме је укупан број случајева достигао је 3.544 623 , а стопа раста нових случајева износи 0,7 одсто, саопштили су данас из руског кризног штаба.
Још 27.311 пацијента са дијагнозом корона вируса отпуштено је јуче из болница у Русији, а укупан број опоравка достигао је 2.936 991. па је стопа опоравка од ове болести премашила 82 одсто свих оболелих, што је највећи број од почетка пандемије, наводе руски званичници, преноси Тас.
Број преминулих од последица ковид-19 у Русији порастао је протеклог дана за 590, у односу на јуче пријављених 555 смртних случајева , и то је највећи број од почетка године.
Тиме је достигнут и број од укупно 65.085 умрлих, а стопа морталитета порасла је на 1,84 одсто, наводи кризни штаб.
Бajден жели вакцинисати 100 милиона Американаца у прва три месеца
Новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Џо Бајден представио је план како намерава вакцинисати 100 милиона Американаца у првих три месеца свог мандата, пише Гардијан.
Амерички председник је обећао отварање 100 локација за вакцинацију, у школама, на спортским стадионима. Запослиће неколико хиљада здравствених радника, а све ће финансирати савезне државе. Осврнуо се и на угрожене групе људи казавши како ће се потрудити да сви они добију вакцине.
У целу причу планира укључити и апотеке, чији би задатак био да дистрибуишу вакцине. Осим тога, очекује се и да ће Бајденова администрација реши проблем мањка вакцина тако што ће радити на томе да се одобри употреба других вакцина против коронавируса.
( theguardian)
Индија: Почела вакцинација здравствених радника
У Индији је данас вакцинацијом здравствених радника стартовала највећа кампања имунизације становништва на свету.Индијски премијер Нарендра Моди покренуо је највећу на свету кампању за вакцинацију против ковид-19 како би се епидемија коронавируса довела под контролу.
Моди се обратио видео-поруком здравственим радницима и изјавио, између осталог, да се он лично за сада неће вакцинисати јер приоритет су медицински радници на првој линији фронта против ковида-19, преноси Ројтерс.
Индија је највећи глобални произвођач вакцина, а власти у тој земљи са 1,4 милијарде становника надају се да ће успети да вакцинишу око 300 милиона људи и 26 милиона деце.
У ову групу спада и 30 милиона лекара и другог медицинског особља, као и 250 милиона људи старијих од 50 година или оних који су због хроничних обољења осетљивији на корона вирус, преноси АП.
У Русији ускоро почиње примена тестова на нови сој короне
У Русији ће се наредних недеља појавити системи за тестирање који ће моћи да открију нови коронавирус са мутацијама, изјавила је директорка Савезне службе за фитосанитарни надзор (Роспотребнадзор) Ана Попова.
“Сада можемо да добијемо систем за тестирање, то ће трајати највише 2-3 недеље, који ће разликовати вирус од вируса са мутацијама. Набавили смо инструмент који одређује одређене промене вируса,” рекла је Попова на састанку заменице руског премијера Татјаном Голиковом са водећим епидемиолозима и виролозима, преноси Спутњик.
Русија има више од 600 узорака соја вируса корона, више од 400 их је декодирано, изјавила је потпредседница руске владе Татјана Голикова.
“Након што су се у Русији појавили пацијенати са короном, наши научници су изоловали своје сојеве тог вируса. Сада имамо више од 600 – мислим на 600 узорака, од којих је код више од 400 одређена комплетна геномска секвенца,” саопштила је Голикова.
Она је додала да Русија активно учествује у проучавању генетске разноликости и еволуције пандемијског потенцијала ковида-19.
Директор Централног научно-истраживачког института за епидемиологију Роспотребнадзора Василиј Акимкин саопштио је да је овај Институт развио систем за тестирање који може да смањи време добијања резултата на сат до сат и по.
“Наши стручњаци су заједно са стручњацима из других института практично развили и испробали тест који може да смањи време истраживања… Време откривања (вируса) износи од 60 до 90 минута,” истакао је Акимкин.
Због мутација вируса САД морају да удвоструче напоре заштите људе
Претња нових, заразнијих варијанти коронавируса значи да САД морају да удвоструче напоре да заштите људе док велики број не буде вакцинисан, саопштили су амерички Центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Варијанта која је први пут идентификована у Великој Британији, позната као Б.1.1.7, налази се и у САД, а моделирање указује да би могла погоршати ионако ужасно ширење вируса широм земље, наводе из ЦДЦ, преноси Си-Ен-Ен.
“Вишеструки докази указују да се Б.1.1.7 ефикасније преноси од осталих варијанти САРС-коВ-2”, наводи се у недељном извештају те агенције.
Упозорава се и да варијанта Б.1.1.7 “има потенцијал” да повећа обим америчке пандемије у наредним месецима.
То значи да људи морају да учине више како би били сигурни да сви користе маске, више се труде да одрже социјално дистанцирање и предузму друге мере за које је познато да смањују ризик од преноса.
“Можда ће бити потребно да се више људи обухвати вакцинацијом како би се заштитила јавност”, додали су научници.
Поред тога, ЦДЦ је уговорио неколико великих комерцијалних клиничких лабораторија за брзо секвенцирање на десетине хиљада позитивних узорака САРС-коВ-2 сваког месеца и финансирао је седам академских институција за спровођење геномског надзора у партнерству са агенцијама за јавно здравље.
У Албанији више од 600 нових случајева, преминуло четворо
У Албанији је од четвртка тестирано 3.530 грађана, од којих је на коронавирус позитивно 641, што је 18 одсто тестираних.
Укупно је заражено 66.635 људи, а тестирано 307.638, јавља агенција МИА.
За последња 24 сата преминуло је још четворо оболелих, саопштило је Министарство здравља.
Од почетка пандемије, од последица инфекције коронавирусом преминуло је 1.265 људи.
Активних случајева је 25.745, а 60 одсто оболелих налази се у албанској престоници, која је и највеће жаристе епидемије.
У четири ковид болнице налази се 280 пацијената. На интензивној нези лечи се 33 оболелих, од којих је шесторо на респираторима.
У току је вакцинација здравствених радника који су директно укључени у лечење ковид пацијената, преноси МИА.
Немачка: Више од 18,5 хиљада новозаражених, још 980 умрлих
Број потврђених случајева корона вируса у Немачкој повећан је за 18.678 – на 2.019.636, показују данашњи подаци Института “Роберт Кох”.
Од корона вируса умрло је још 980 људи, а од почетка пандемије укупан број преминулих је 45.974, наводи Ројтерс.
Мексико: Више од 21.000 новозаражених, умрло још 1.106 људи
Мексико је пријавио 21.366 нових случајева корона вируса, а од последица те инфекције умрло је још 1.106 људи, показују подаци министарства здравља те земље.
У Мексику је од почетка пандемије потврђено укупно 1.609.735 случајева заразе корона вирусом и 139.022 смртна случаја, преноси Ројтерс.
Стварни број заражених и умрлих је вероватно знатно већи од званичних података због малог броја тестираних.
Мексико је по укупном броју умрлих од ковид-19 на четвртом месту у свету, после САД, Бразила и Индије.
У Бразилу више од 66.000 новозаражених, умрло више од 1.000
У Бразилу је у петак регистровано 66.047 нових случајева корона вируса, а умрло је 1.038 особа, саопштило је министарство здравља.
Бразилско министарство здравља затражило је данас хитну испоруку шест милиона доза вакцина кинеског произвођача Синовак како би имунизација почела већ следеће недеље, преноси Ројтерс.
Од почетка пандемије заражено је више од 8,3 милиона грађана, а умрло је 208.133 пацијената.
Бразилски председник Жаир Болсонаро изјавио је да постоји мало тога што би он могао да уради поводом епидемије коронавируса и да би он сам “радије био на плажи”.
Најавио је да ће кроз два или три дана послати авион у Индију како би се допремиле вакцине против корона вируса, иако је влада раније најавила да ће авион полетети 15. јануара, преноси Ројтерс.
Бразил је у петак имао више од хиљаду умрлих од коронавируса, четврти дан заредом, док Светска здравствена организација упозорава на веома тешко стање у тој земљи.
„Српска стварност“ / Aгенције /