- 03. 2021.
Коронавирусом је широм света до сада заражено више од 127 милиона људи, а 2.796.000 инфицираних пацијената је преминуло. Од ковида 19 се опоравило скоро 103 милиона људи.
Русија регистровала “спутњик лајт”, вакцинација једном дозом
Руско Министарство здравља регистровало је за употребу верзију вакцине против ковид 19 “спутњик-лајт”, која се даје у једној дози, јавио је Тас.
Русија је саопштила прошле седмице да је завршила клиничка испитивања те вакцине, која ће моћи да буде привремено решење за земље са високом стопом заразе, пренео је Ројтерс.
Москва је навела да ће њена вакцина “спутњик В”, која се даје у две дозе, остати главна верзија која се користи у Русији.
(Танјуг, Ројтерс)
Ердоган најавио увођење пооштрених мера
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је увођење пооштрених мера против коронавируса, позивајући се на све већи број високо ризичних градова широм земље.
Ердоган је рекао да ће бити уведено потпуно закључавање преко викенда током месеца Рамазана, а ресторани ће служити само доставу и храну и пиће за понети, пренео је Ројтерс.
Полицијски час који је уведен између 21 и 5 сати ујутро широм земље и даље ће се примењивати, истакао је Ердоган.
( Танјуг, Ројтерс )
САД: Детаљна провера извештаја СЗО о пореклу короне
Бела кућа је саопштила да ће амерички експерти детаљно прегледати извештај Светске здравствене организације (СЗО) о пореклу коронавируса, а посебно ће обратити пажњу да ли је истрага спроведена независно и технички прихватљиво.
“Јасно смо најавили да ћемо се фокусирати да утврдимо да ли је истрага била независна и технички исправна, а када прегледамо у потпуности извештај проценићемо који ће нам бити наредни кораци”, изјавила је портпаролка Беле куће Џен Пасаки, преноси Ројтерс.
У заједничкој студији СЗО и Кине о пореклу ковида 19 наведено је да је пренос вируса са слепих мишева на људе преко друге животиње највероватнији сценарио настанка болести, као и да је пропуст у лабораторији мало вероватан узрок, пренео је раније АП делове из нацрта документа у који је имао увид.
Још није познато да ли ће извештај можда бити измењен пре објављивања, али налази које он садржи углавном су били очекивани и оставили су многа питања без одговора, наводи Ројтерс.
Објављивање извештаја је више пута одлагано, а један званичник СЗО је крајем прошле недеље изразио очекивање да ће документ бити спреман за објављивање у наредних неколико дана.
( Танјуг, Ројтерс )
БиХ одобрила “Фајзерову” вакцину
Агенција за лекове БиХ одобрила је употребу вакцине компанија “Фајзер и Бионтек”, пренео је сарајевски портал Кликс.
Контингент од 23.400 доза “Фајзерових” вакцина је дошао путем Ковакс механизма прошле седмице у Сарајево. Након извршеног прегледа документанције, Контролна лабораторија Агенције за лекове је данас одобрила употребу у БиХ.
Када је реч о 26.400 доза вакцина “Астра-Зенека”, које су такође стигле прошле седмице преко Ковакс механизма, чека се комплетна документација како би Агенција за лекове започела процес одобравања.
За кинеске вакцине које су у недељу стигле као донација Турске још није поднет захтев за одобравање.
Џонсон: Не знамо колико је чврста одбрана од новог таласа
Британија још не зна колико ће јака бити њена одбрана од будућих таласа коронавируса упркос успеху спровођења вакцинације, изјавио је британски премијер Борис Џонсон.
“Спровођење вакцинације је било веома импресивно захваљујући свима који имају удела у томе, али оно што ми не знамо је колико су тачно сада наша утврђења, колико је чврста одбрана против другог таласа”, упозорио је Џонсон на конференцији за новинаре, пренео је Ројтерс.
Британски премијер је рекао да се нада да у Енглеској неће морати да буде уведена још једна блокада под условом да јавност буде поштовала правила и ако вакцине против коронавируса и даље буду ефикасне.
“Надам се, тренутно не видим ништа у подацима што би довело до одступања од мапе пута, али морамо да останемо понизни пред природом и морамо да будемо спремни да учинимо све што је потребно да заштитимо британску јавност”, навео је Џонсон.
( Танјуг, Ројтерс )
Британија: 150.000 срца у знак сећања на жртве ковида 19
Група “Ковид 19 ожалошћене породице за правду Велике Британије” почела је да црта 150.000 срца на зиду преко пута Британског парламента, у знак сећања на жртве пандемије.
Мурал би требало да се протеже стотинама метара дуж јужне обале Темзе испред болнице Свети Тома, где је премијер Борис Џонсон био смештен на одељење интензивне неге након што је добио коронавирус прошле године, пренео је Ројтерс.
Група “Ковид 19 ожалошћене породице за правду Велике Британије” затражила је покретање јавне истраге о поступању владе у вези с пандемијом.
“Свако срце је појединачно ручно осликано (и) потпуно јединствено, баш као и вољени које смо изгубили”, изјавио је Мет Фоулер, кооснивач групе.
“Попут размера нашег колективног губитка и овај спомен ће бити огроман”, истакао је он. Британска влада је обећала да ће изградити споменик жртвама након завршетка пандемије.
(Танјуг, Ројтерс)
“Џонсон и Џонсон” ће Африци испоручити 400 милиона доза
Америчка компанија “Џонсон и Џонсон” саопштила је да ће обезбедити афричким државама до 400 милиона доза своје вакцине, која се даје само у једној дози.
Компанија наводи да ће, у складу са споразумом који је постигла с Афричким фондом за набавку вакцина, обезбедити до 200 милиона доза вакцине за 55 држава чланица Афричке уније, а да ће с испоруком почети у периоду од јула до септембра ове године.
Фонд ће моћи да наручи додатних 180 милиона доза од компаније, односно укупно до 400 милиона доза вакцине до 2022. године.
Вакцина te компаније тек треба да добије одобрење од регулатора у афричким државама, иако је Светска здравствена организација већ одобрила њену употребу 12. марта.
( Танјуг )
Позитивни резултати студије о вакцинама “Фајзера” и “Модерне”
Вакцине компанија “Фајзер-Бионтек” и “Модерна” смањују ризик од инфекције коронавирусом до 80 одсто “две недеље или више” после прве вакцинације, наводи се у објављеним резултатима студије спроведене на 4.000 вакцинисаних здравствених радника у САД.
У истраживању које су спровели амерички центри за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) наводи се да се две недеље после вакцинисања другом дозом ових вакцина, ризик од заражавања смањује на чак 90 одсто, укључујући и инфекције које не прате никакви симптоми, пренео је Ројтерс.
“Ова студија је показала да функционишу наши напори да се нација вацинише”, изјавила је директорка тог центра Рошел Валенски.
(Танјуг, Ројтерс)
У Словачкој боља епидемијска ситуација
Министарство здравља Словачке саопштило је да се побољшава епидемијска ситуација у тој држави.
Повољнија ситуација може се делимично приписати чињеници да број вакцинисаних грађана расте, пренео је ТАСР.
“У Словачкој се тренутно крећемо корак по корак ка побољшању ситуације, о чему сведоче и благи пад броја људи у болницама и стални раст броја вакцинисаних”, навела је портпаролка Министарства Зузана Елијасова.
(Танјуг)
Њујорк увео прву дигиталну пропусницу за вакцинисане
У Њујорку је уведена дигитална пропусница за све вакцинисане грађане с циљем да се поново омогући безбедно одржавање концерата, утакмица и других јавних манифестација уз присуство публике.
Гувернер Ендру Куомо је најавио увођење дигиталне пропуснице назване “Екселзиор”, направљење у сарадњи с компанијом Aј-Би-Ем ( IBM ), а која се добија бесплатно и на добровољној основи и прва је таква иновација у САД.
“Питање јавног здравства и економије је отпочетка било погрешно постављено јер одговор мора бити – и једно, и друго”, изјавио је Куомо, преноси портал Форбс.
( Танјуг )
Британија нема вишка вакцина за дељење
Велика Британија тренутно нема вишак вакцина против ковид-19 за дељење с другим земљама, али размотриће како да подели било који вишак у будућности ако буде постојао, изјавио је портпарол премијера Бориса Џонсона.
“Наш први приоритет је заштита британске јавности, а увођење вакцине наставља се у том циљу”, рекао је портпарол новинарима, преноси Гардијан.
Британске власти су овом приликом поручиле и да настављају да разговарају и раде са ЕУ како би осигурале обострано корисне односе и сарадњу против пандемије ковид-19.
“Већ смо раније рекли да је то међународни напор и да ће отвореност и глобална сарадња бити кључни за превазилажење ове пандемије. Тако да се наша сарадња и разговори са ЕУ настављају”, истакао је портпарол.
Пooштрена ограничења на словеначким границама
Пооштрена ограничења на словеначким границама ступила су на снагу данас пре 11-дневног закључавања које почиње 1. априла.
Затварање неких граничних прелаза већ ствара проблеме Словенцима који свакодневно прелазе границу, пренела је СТА.
Осим веома малог броја изузетих, забрањена су путовања у све земље које су означене као црвене на листи, а на списку су сви суседи Словеније, и обавезан је десетодневни карантин по уласку из таквих земаља.
Сви путници из земаља са црвене листе мораће у карантин уколико не покажу Пи-си-ар тест урађен у ЕУ или некој од држава шенгенске зоне у последњих 48 сати.
Сертификат о имунизацији вакцинама “Фајзер-Бионтек”, “Модерне” или “АстраЗенеке” или доказ да је особа имала ковид-19 у последњих шест месеци, такође, је довољан, под условом да је издат у земљи ЕУ или у шенгенској зони.
У Словенију без обавезног карантина или тестирања могу ући међународни превозници, превозници који напуштају земљу или улазе у њу на највише осам сати, особе у транзиту, дипломате и деца до 13 година која свакодневно путују у школу и њихови возачи.
Без карантина, али са брзим или ПЦР тестом који није стар више од седам дана, у Словенију могу ући лица која свакодневно прелазе границу, особе старије од 13 година које прелазе границу да би ишле у школу и њихови возачи, власници земљишта са обе стране границе и особе које одлазе на хитна путовања.
( Танјуг )
У Црној Гори преминуло 11 особа
У Црној Гори је у претходна 24 часа од ковида-19 преминуло 11 особа, док је новозаражених 335, саопштио је Институт за јавно здравље те државе.
Од почетка пандемије у Црној Гори је од последица коронавируса умрло укупно 1.256 људи, док је регистровано 90.418 заражених.
Примена сертификата ЕУ од јуна, могућности и за грађане Србије
Европска унија планира да од јуна почне са применом дигиталних зелених сертификата, који би требало да садрже информације о вакцинацији, негативном тесту или присуству антитела, ради лакшег путовања унутар ЕУ.
У Бриселу наглашавају да ће и грађани трећих земља, укључујући и Србију, имати начина да добију овај докумет, којим би требало да се олакша слободно кретање унутра Европске уније у току пандемије.
Нема преминулих од ковида 19 у Лондону, први пут после шест месеци
Први пут након шест месеци прошао је дан током којег није било преминулих од ковида 19 у Лондону, преносе британски медији.
Дан без смртних исхода међу ковид пацијентима у Лондону последњи пут је забележен у септембру.
Лондон је током првог таласа у Уједињеном Краљевству био епицентар епидемије, а 12 одсто преминулих од ковида 19 умрло је управо у главном граду.
(Гардијан)
У Босни и Херцеговини преминуле 93 особе
И Босни и Херцеговини су током протекла 24 сата преминуле 93 особе заражене коронавирусом, а регистровано је 856 новоинфицираних. Тестиран је 3.071 узорак.
У Федерацији БиХ је су регистроване 653 новозаражене особе, а 64 особе су преминуле.
До сада је тестирано укупно 534.975 узорака, а вирус је потврђен код 108.973 особе.
Закључно са данашњим даном, у Федерацији БиХ је излечен 87.221 пацијент. Тренутно су активна 17.762 случаја.
Током протекла 24 сата у Републици Српској су регистроване 192 особе заражене коронавирусом, а 22 особе су преминуле од ковида 19.
У Брчко дистрикту је регистровано 11 нових случајева заразе коронавируом. Преминуло је седам особа.
(Кликс)
У Републици Српској заражене још 192 особе, 22 преминуле
Током протекла 24 сата у Републици Српској су регистроване 192 особе заражене коронавирусом, а 22 особе су преминуле од ковида 19. Тестирана су 685 узорка.
До сада је у Републици Српској потврђено 52.259 случајева заразе коронавирусом, а преминуло је укупно 2.611 особа.
До сада су се опоравиле 38.132 особе, а тестирано је укупно 228.928 људи.
Укупан број хоспитализованих у Републици Српској је 1.222, у Универзитетском клиничком центру Републике Српске 485, а у осталим болницама 737. На респиратору је 98 особа.
Под здравственим надзором тренутно је 8.829 особа, а надзор је завршен код 149.906.
(РТРС)
„Српска стварност“ / Агенције /