- 04. 2021.
У свету је у последња 24 сата забележено више од 724.000 нових случајева коронавируса, а преминуло је скоро 11.000 људи, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО).
Највише нових инфекциија, 285.133 откривено је у Југоисточној Азији, што је више од 39 одсто свих нових случајева.
Следе Северна и Јужна Америка са 206.984 и Европа са 156.016 новооболелих.
Највише случајева од почетка пандемије регистровано је у САД, више од 31 милиона, а следе Индија са више од 15 милиона и Бразил са више од 13 милиона.
Мађарска: Стижу додатне количине вакцина из Русије и Кине
Мађарски министар спољних послова и спољне трговине, Петер Сијарто, потврдио је за данас испоруку 100.000 додатних доза руске вакцине “спутњик В”.
Сијарто је на Фејсбуку написао и да се владин авион у другој половини недеље враћа из Кине, са новом пошиљком Синофарм вакцина против Ковида-19, а да ће нових испорука вакцина бити и у току следеће недеље, преноси МТИ.
Сијарто је најавио и своје путовање у Швајцарску, за коју је рекао да је важан политички и економски савезник Мађарске, јер се уздржала од подршке Глобалном споразуму о миграцијама Уједињених нација и запошљава хиљаде Мађара кроз велики број инвестиција у земљи.
(Танјуг)
Путин: Ниједна земља не може сама у борби против пандемије
Руски председник Владимир Путин изјавио је данас да је пандемија корона вируса јасно показала да ниједна земља није способна да осигура епидемиолошку безбедност без сарадње са другим народима.
Путин је то рекао у обраћању учесницима и организаторима међународне конференције под називом “Епидемиолошко благостање”, која се данас и сутра одржава у Москви, преноси руска агенција Тас.
“Распрострањена пандемија корона вируса јасно указује да ниједна земља – чак ни оне најразвијеније – не може ефикасно да обезбеди епидемиолошку безбедност сама, без интеракције са страним партнерима”, рекао је руски председник. Путин је нагласио да су руски здравствени радници стекли јединствено искуство у погледу борбе против пандемије корона вируса и других опасних болести, укључујући грип, кугу, ХИВ, морбиле и еболу.
“Наши стручњаци активно деле своје знање, открића, технологију и практични развој са својим страним колегама и вољни су да наставе са ширењем ове врсте сарадње”, рекао је руски председник.
(Танјуг)
Вакцина у Аустрији делује, само 10 одсто новозаражених старије од 65
Вакцинација у Аустрији је почела да делује, а то се види по податку да је актуелно само 10 одсто новоаражених корона вирусом старије од 65 година.
Од 17.135 новозаражених протекле недеље, 10,2 одсто, односно 1.743 било је старије од 65 године, што показује да вакцина почиње да делује.
Код грађана старијих од 85 година актуелно је 71 одсто мушкараца и 65 одсто жена добило најмање прву дозу вакцине.
У старосној групи између 75 и 84 године 69 одсто мушкараца и 67 одсто жена је вакцинисано, а у групи од 65 до 74 године 44 одсто мушкараца и 42 одсто жена.
Укупно је у Аустрији до сада 1,76 милиона грађана добило прву дозу вакцине, што је 23,36 одсто становништва, а 718.314, односно 9,54 одсто, потпуно је имунизовано.
Актуелно од ковид-19 обољевају млади, а највише они до 25 година, чији је удео међу оболелима 30,7 одсто.
У просеку, статистички гледано, старост новоинфицираних у Аустрији прошле недеље била је просечно 37,6 година, а пре годину дана 56,7 година.
(Танјуг)
Француски министар за ублажавање мера локдауна по регионима
Француски министар здравља Оливије Веран заложиће се за ублажавање мера локдауна по регионима које су усвојене с циљем борбе против корона вируса, пише регионални лист Телеграм.
Веран је у интервјуу за тај лист рекао и да, иако постоје сигнали да је најновији пораст епидемије ковид-19 у Француској почео помало да јењава, вирус и даље циркулише на високом нивоу.
Француско министарство здравља је саопштило јуче да је 5.970 људи у јединицама интензивне неге, у односу на 5.893 колико је регистровано дан раније, што је знак да су болнице и даље под притиском, преноси агенција Ројтерс.
Француска је, такође, пријавила 449 нових смртних случајева од ковид-19 у болницама, што је пораст у односу на 140 у недељу. Тиме је укупан број смртних случајева порастао на 101.183 од почетка пандемије.
Влада председника Емануела Макрона нада се да ће убрзање кампање вакцинације, у комбинацији с једномесечном националном блокадом која је на снази од марта, помоћи да се поврати контрола над последњим таласом вируса.
Влада разматра и ублажавање мера закључавања у мају, под условом да се ситуација с ковидом довољно поправи како би се поново отворила нека предузећа и активности.
САД: Препорука “Не путуј” за 80 одсто земаља света
Амерички Стејт департмент најавио је да ће проширити своју препоруку “Не путуј” на око 80 одсто земаља широм света, којом се грађани САД упозоравају на велики ризик за путовања у иностранство због пандемије ковид-19.
Стејт департмент је већ означио 34 од око 200 земаља као “ниво 4: не путујте”, међу којима су Чад, Кенија, Бразил, Аргентина, Хаити, Мозамби, Русија и Танзанија.
“Новим препорукама доћиће до значајног повећања броја земаља на нивоу 4: „не путујте”, на приближно 80 одсто земаља широм света”, наводи се у саопштењу Стејт департмента, преноси Ројтерс.
Достизање овог процента подразумевало би додавање скоро 130
земаља на листу непожељних земља за путовање, а Стејт департмент је саопштио да тај потез не подразумева поновну процену тренутне здравствене ситуације у неким земљама, већ веће ослањање министарства на постојеће епидемиолошке процене Центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Раније овог месеца, ЦДЦ је поручио да људи који су у потпуности вакцинисани против ковид-19 могу без великог ризика да путују унутар САД, али директорка Рошел Валенски ипак је упозорила Американце да се од тога уздрже због великог броја случајева корона вируса широм земље, а нарочито се то не препоручује невакцинисаним особама.
(Танјуг)
ЕУ: 651.000 вакцина за Западни Балкан, Србији 36.000
Аустрија је потврдила да ЕУ планира да од маја до августа дистрибуира 651.000 доза Фајзер и Бионтек вакцине против корона вируса у шест земаља Западног Балкана, а од тог броја Србији је намењено 36.000.
“Овом иницијативом показујемо да не желимо да регион Западног Балкана заостаје за Европском унијом”, рекао је аустријски министар спољних послова Александер Шаленберг на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.
Европска комисија је у јануару изнела план механизма за поделу вакцина, а Аустрија је потврдила да ће бити координатор те помоћи за Западни Балкан, и да ће ову расподелу можда пратити и неке наредне.
Аустријски министар је рекао и да је вредност испоруке 11 милиона евра и да ће вакцине бити плаћене из фондова помоћи ЕУ земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у Унији.
“Ово нема апсолутно никакве везе са обезбеђивањем вакцина за Аустрију или друге државе ЕУ”, рекао је Шаленберг, чија се влада суочава са све већим јавним незадовљством због спорог темпа вакцинације.
Потврђено је и да ће се вакцине дистрибуирати од почетка маја и да ће Босна и Херцеговина добити 214.000 доза, а затим следе Албанија са 145.000 и Северна Македонија са 119.000, док је за Србију намењео 36.000.
Ројтерс наводи да Србија има једну од највиших стопа вакцинације у Европи, али да се у четири друге земље бивше Југославије и Албанији које нису чланице ЕУ имунизација доста спорије одвија, а да је у Босни и Херцеговини недостатак вакцина изазвао уличне протесте незадовољних грађана.
(Танјуг)
Индија издвојила 610 милиона долара за производњу вакцина
Влада Индије је издвојила 610 милиона долара за Институт за серуме Индије (СИИ) и за компанију Барат Биотек како би повећали капацитете за производњу вакцина, јер се зараза шири рекордном брзином, изјавила је министарка финансија Индије Нирмала Ситараман.
СИИ, највећи светски произвођач вакцина, укључујући и вакцину АстраЗенека, добиће укупно 400 милиона долара, рекла је министарка Ситараман у интервјуу за Си-Ен-Би СИ ТВ18, преноси Ројтерс.
У јеку експоненцијалног пораста броја новооболелих влада се бори да обезбеди вакцине за све федералне државе у Индији у којој живи око 1,3 милијарде људи.
До сада је у Индији администрирано око 112 милиона доза вакцине АстраЗенека, највише у свету, упркос забринутости да ова вакцина може да изазове стварање крвних угрушака.
Средствима које је добио од владе Институт за серуме ће до краја маја повећати свој месечни капацитет производње вакцина са досадашњих 70 на више од 100 милиона доза.
Због повећане домаће потражње за вакцинама Индија је овога месеца извезла свега 2 милиона доза у поређењу са 64 милиона колико је извезла у периоду до јануара до марта.
Институт за серуме је најавио да ускоро почиње са производњом вакцина америчке компаније Новавакс.
(Танјуг)
„Српска стварност“ / Агенције /