Mesto za reklamu
  1. 02. 2021.

Коронавирусом је широм света до сада заражено више од 110,43 милиона људи, док су 2.441.044 особе преминуле од последица инфекције. Опоравило се 85,3 милиона заражених пацијената. Активних случајева је 22.665.560.

Највише заражених коронавирусом регистровано је у Сједињенима Америчким Државама – чак 28.453.526. Број преминулих у тој земљи премашио је пола милиона и износи 502.544.

На другом месту је Индија, у којој је скоро 11 милиона људи инфицирано, а број смртнихслучајева достигао је 156.038.

Следи Бразил са 9,9 милиона заражених, па Русија и Велика Британија које имају преко четири милиона.

Кад је реч о броју вакцинисаних на сто становника на првом месту је и даље Израел. Следе Уједињени Арапски Емирати, Чиле, Велика Британија и Србија, показују подаци сајта ourworldindata.org.

У Подгорицу стигао је први контигент од 2.000 доза вакцина “спутњик В” које је Србија донирала Црној Гори.

У међувремену, у Бриселу је представљен план за заштиту Европе од нових мутација коронавируса. Циљ је што раније откривање нових врста, брза припрема прилагођених вакцина и јачање производних капацитета.

Истовремено, британска влада је на свом званичном сајту најавила истраживање под називом “First Covid19 human challenge study” након што је добила зелено светло од етичке комисије.

Истраживање које ће започети у року од месец дана укључује 90 особа које ће се добровољно заразити вирусом како би допринеле развоју вакцине и лечења.

У школама широм Аустрије 536 позитивних

У школама широм Аустрије, од прошле недеље, спроводи се редовно тестирање ђака и наставног особља, а до сада је било 536 позитивних брзих тестова, саопштило је министарство образовања.

По први пут, од када су школе почеле поново да раде, пошто је семестарски распуст завршен у свим покрајинама, тестови су спроведени широм Аустрије.

Од укупно око 1,3 милиона брзих тестова, који се у школама спроводе понедељком и средом, било је 536 позитивних, од којих 364 ђака и 172 наставника.

Највише позитивних тестова регистровано је у Бечу са 250, а на другом месту је Доња Аустрија са 103.

Сви позитивни брзи тестову проверавају се ПЦР тестом, а прошле недеље потврђено је три четвртине.

(Танјуг)

У Бугарској 1.246 новозаражених

Број потврђених случајева коронавируса у Бугарској достигао је укупно 233.342, пошто је у последња 24 сата потврђено 1.246 нових случајева инфекције, објављено је на званичном сајту за праћење пандемије у тој земљи.

Стопа позитивности је 10,79 процената, наводи агенција БТА.

Тренутно је активно 24.710 случајева коронавируса, на болничком лечењу је 3.613 особа, а њих 296 је на интензивној нези.

(Танјуг)

Обавезна тест за улазак у Индију из Велике Британије, Бразила и Јужне Африке

Приликом уласка у Индију, тестови на ковид 19 ће бити обавезни за путнике који долазе директно или индиректно из Велике Британије, Јужне Африке и Бразила, како би се спречило ширење високозаразних сојева из тих земаља.

Индија, која је друга у свету по броју оболелих, иза САД, у јануару је открила четири случаја јужноафричког соја, и овог месеца један случај бразилског соја, пренео је Ројтерс.

Индијска влада је саопштила да јужноафрички и бразилски типови вируса лакше могу да изазову упалу плућа него британски, који је досад забележен код 187 људи у тој азијској земљи.

(Танјуг)

Мађарска:104 преминуло, 2.853 новозаражених

У дану за нама у Мађарској је од последица ковида-19 преминуло 104, углавном старија, хронична болесника, а за 24 сата регистровано је 2.853 новозаражена коронавирусом.

Од почетка епидемије, у Мађарској је од последица ковида-19 умрло 14.035 људи.

Број активних случајева је 78.625, док су се од коронавируса опоравиле 301.363 особе.

На болничком лечењу је 4.021 болесник, док се 332 пацијента налази на механичкој вентилацији.

У Мађарској је до сада вакцинисана 365.021 особа, док је 141.023 грађана примило и другу дозу цепива.

Због сумње на ковид-19 у обавезном карантину је 22.893 грађана.

У Мађарској је до сада на ковид-19 тестирано 3.434.878 људи.

Због неношења или неправилног ношења заштитних маски прекршајну казну до сада је платило 25.933 грађана, док је због кршења полицијског часа од 20 часова до 5 ујутро мађарска полиција казнила 39.341 особу.

Стручњаци тврде да треба направити већи размак између две дозе “Фајзерове” вакцине

Канадски епидемиолог из Центра за контролу болести у Британској Колумбији, Данута Сковронски, и епидемиолог Националног инстита у Квебеку Гастон де Серес, апеловали су на владе света да направе већи размак између давања две дозе “Фајзерове” вакцине, пошто тврде да су установили да је после давања једне дозе ефикасност 92,6 одсто.

Они су своја открића предали америчкој Агенцији за храну и лекове, јавио је Ројтерс.

Епидемилиози су нагласили да би давање друге дозе месец дана након прве повећало корист вакцинације што већег броја људи, бар на одређени временски период.

“С обзиром на застој у дистрибуцији вакцина, одлагање друге дозе је питање претње по националну безбедност, која, ако се игнорише, сигурно ће за резултат дати бројне хоспитализације и на хиљаде смртних случајева ове зиме у САД”, упозорили су аутори.

У одговору, компанија “Фајзер” је поручила да алтернативно дозирање вакцине још није процењено и да одлука да се уради тако нешто је на здравственим радницима земаља које користе њихову вакцину.

(Танјуг)

У Немачкој више од 10.000 новозаражених, 534 преминулих

Број потврђених случајеви коронавируса у Немачкој повећан је у последња 24 часа за 10.207 – на 2.360.606, показују најновији подаци Института Роберт Кох.

Од коронавируса умрле су још 534 особе, а од почетка пандемије укупан број преминулих је 66.698, преноси Ројтерс.

(Танјуг)

У Мексико стиже први контигент руских вакцина

Прва контигнет руске вакцине “спутњик” требало би да стигне у Мексико у суботу, потврдио је замемик министра здравља те земље Хуго Лопез.

Мексичка влада договорила је 24 милиона доза вакцина против коронавируса.

(Гардијан)

Бразил: Истрага након давања “празних” вакцина

Полиција у Рио де Жанеиру покренула је истрагу због извештаја да су једном броју људи из ризичних група вакцине даване “у празно”.

Након што су се на друштвеним мрежама појавили снимци здравствених радника који вакцинишу старије људе потпуно празним шприцом, полиција је апеловала на локалне власти и здравствене званичнике да помогну у настојањима да се схвати шта се заиста догодило с вакцинама намењеним старијим особама, преноси Ројтерс.

У држави Рио забележена су најмање три случаја онога што локални медији називају “ињекцијама ваздуха”, а у којима су здравствени радници вакцинисали из празних шприцева.

Особље умешано у ову превару је добило отказе, а старији људи који су примили лажне вакцине касније су вакцинисани, саопштиле су здравствене власти.

Ако полиција утврди да су вакцине преусмерене на неку другу страну, умешани у тај скандал би могли бити кривично гоњени због проневере, за шта је предвиђено до 12 година затвора.

(Танјуг)

У Северној Македонији половина оболелих у јануару заражена британским сојем

У Северној Македонији је половина оболелих у јануару заражена британским сојем, рекао је министар здравља Венко Филипче.

Он је навео да је од хиљаду мутација откривених у свету, 30 регистровано у Северној Македонији, пренела је МИА.

Министар сматра да строже мере не би имале ефекта на заустављање ширења вируса, али и да је још рано за опуштање.

“Увели смо избалансиране мере које су омогућиле контролу ширења вируса, а резултат је пад броја оболелих. Морамо бити свесни да рестрикције утичу и на ментално здравље и на друге аспекте живота, а да су нам досадашње мере дале одличне резултате”, рекао је Филипче и додао да нема потребе за додатним ограничењима.

(Танјуг)

„Српска стварност“ / Агенције /

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here