- 05. 2021.
Коронавирус је у Србији од почетка епидемије регистрован код 700.408 особа, док је од последица ковида 19 преминуло 6.558 особа. Проценат смртности је 0,94 одсто. На болничком лечењу налази се 3.827 пацијената, од којих је 137 на респиратору.
Према последњем пресеку, још 19 пацијената је преминуло од ковида 19. То је несумњиво велика бројка. Ипак, охрабрује податак да је број новозаражених јуче био мањи од хиљаду – 834.
Једну од четири врсте вакцине грађани могу да приме у домовима здравља, спортским и културним објекатима, на сајмовима, у тржним центрима, али и у медицинским аутобусима.
Амерички портал ПБС је приметио да је Србија постигла запажени успех у вакцинацији свог становништва против коронавируса, понајвише захваљујући испорукама вакцина из Кине и Русије.
Док се бројне земље света довијају како да обезбеде довољне количине вакцина за своје грађане, у Србији се имунизација спроводи чак са четири вакцине: кинским “Синофармом”, руским “спутњиком В”, “Астра-Зенеком” и “Фајзер-Бионтек” авакцином, наводи ПБС.
Директор Клинике за васкуларну и ендоваскуларну хирургију УКЦС Лазар Давидовић рекао је за РТС да све инфламаторне инфекције, укључујући и ковид, доводе до пораста инфламаторних фактора који стимулишу процес згрушавања крви који доводи до тромбозе.
“Како је корона одмицала, протеклих годину и по дана постојали смо свеснији да се не ради само о респираторној инфекцији, да постоје друге бројне системске манифестације укључујући тромбозу венских и артеријских крвних судова од главе до пете који дају различите манифестације у зависности од тога који крвни суд је захваћен”, навео је доктор.
Објашњава да ако су захваћене вене постоји опасност од плућне емболије, ако су захваћене артерије на рукама и ногама, постоји опасност од гангрене прстију, а ако су захваћени крвни судови срца доћи ће до инфаркта крвних судова и мозга – можданог удара.
Истакао је да је важно да су клиничари који лече те болеснике на време уочили коагулације и да применом адекватне терапије тај проблем може да се контролише.
Двоје деце на Институту за здравствену заштиту мајке и детета
Мање је и деце оболеле од коронавируса. Ипак, лекари страхују, да ће повратак у школске клупе после пролећног распуста и празничних дана утицати на епидемијску ситуацију.
Доктор Владислав Вукомановић из Института за здравствену заштиту мајке и детета рекао је за РТС да се у тој установи лече два детета и да је њихово здравствно стање стабилно.
Он је рекао да је једна од најтежих последица ковида 19 код деце мултисистемски инфламаторни систем.
“Један од пацијената има веома тешку последицу, то је хемопареза или шлог, одузетост леве стране тела и то је најтежа неуролошка компликација коју смо имали”, рекао је доктро Вукомановић.
Такође, каже, пацијент је имао и миокардитис, али његово стање се поправља.
“То је клиничка слика ових пацијената, али на крају исход лечења је задовољавајући, видећемо како ће се завршити у овом случају”, рекао је доктор Вукомановић.
Према његовим речима број прегеда деце у Институту за здравствену заштиту мајке и детета се смањује и то је, каже, изузетно добра вест.
Наводи да би требало подстицати и вакцинацију деце од 16 до 18 година, уколико клиничке студије покажу да је вакцина безбедна и да су њени ефекти безначајни.
Окупљање на свадбама можда од јула, али са маскама
Државни секретар у Министарству здравља Србије Мирсад Ђерлек изјавио је да ће заштитне маске морати да се носе бар још три до шест месеци, пре свега зато што неки људи из здравствених разлога не могу да приме вакцину.
Ђерлек је гостујући на ТВ Пинк рекао да се, и ако се постигне колективни имунитете, мора бити опрезан.
Истакао је да ако остваримо циљ да до краја јуна имамо три милиона ревакцинисаних, од јула се можемо надати и нормализацији живота укључујући и одржавање свадби.
“Веома је важно да сада будемо дисциплиновани и да не идемо са пребрзим попуштањем мера јер су неке земље које су имале доста ревакцинисаних а брзо попустиле мере имале проблеме, јер су им остали џепови инфекције”, рекао је Ђерлек.
Оценио је да имунизација иде добро и да је вакцинација најбољи начин да се током лета избегне плаћање скупих пи-си-ар тестова за улазак у неке земље када се крене на летовање.
То према његовим речима, важи и за младе, којима је препоручио да се вакцинишу да би могли да иду на море.
Стабилизује се епидемијска ситуација у Лесковцу
Директор Опште болнице Лесковац Небојша Димитријевић наводи за РТС да је после дужег времена број пацијената хоспитализованих у лесковачкој ковид болници пао испод 199.
Епидемиолог Завода за јавно здравље Лесковац Зорана Кулић изјавила је да епидемиолошка ситуација у Јабланичкомо округу из неповољне прелази у несигурну, али да је дошло до стабилизације, уз благи пад броја оболелих од коронавируса.
“Епидемиолошку ситуацију на подручју Јабланичког округа можемо оценити као несигурну. Значи, са неповољне прелазимо ка несигурној. Видећемо како ће бити даље. Сада ће можда мало утицати и наше понашање, односно видећемо како смо се понашали за време ускршњих и првомајских празника”, наводи Кулићева.
Вакцинација се одвија убрзаним темпом, а заступљене су све старосне групе.
Манастир Дечани од данас прима посетиоце у групама до 5 особa
Манастир Високи Дечани на Косову и Метохији од данас, 10. маја, биће отворен за посетиоце након дужег затварања због пандемије корона вируса.
Дозвољена је посета група до максимум пет лица, објављено је на Фејсбук страници манастира.
Посетиоци морају да користе заштитне маске.
„Српска стварност“