Mesto za reklamu
  1. 03. 2021.

Од почетка епидемије у Србији је регистровано 478.878 случајева коронавируса, а од последица ковида-19 преминуло је 4.525 особа. На болничком лечењу је 4.161 пацијент, од којих су 166 на респиратору, показују подаци са сајта covid19.rs.

Пре годину дана у Србији је регистрован први случај коронавируса, а у питању је био је о 43-годишњи мушкарац из Бачке Тополе који је боравио у Будимпешти.

Према последњим подацима у Србији је од тада регистровано 478.878 случајева коронавируса, а од последица ковида-19 преминуло је 4.525 особа. На болничком лечењу је 4.161 пацијент, од којих су 166 на респиратору, показују подаци са сајта covid19.rs.

Због погоршања епидемијске ситуације, Влада Републике Србије, на предлог Кризног штаба за заштиту здравља становништва од заразне болести ковид-19, усвојила је нове мере за сузбијање епидемије, које се односе на викенд који је започео – 6. и 7. март.

Од данас у подне до понедељка у 6 ујутру моћи ће да раде само продавнице хране, апотеке и пумпе. У ски центрима, ове мере трајаће до понедељка.

Ученици средњих школа од понедељка, 8. марта, прећи ће на онлајн наставу.

Члан Кризног штаба др Предраг Кон рекао је за РТС да ограничења која су уведена за дане викенда не могу много да побољшају епидемијску ситуацију, али да је “у сваком случају боље него да их немамо”.

“Побољшаће у сваком случају. Они који би дошли у контакт у том периоду, на тим местима, неће бити у могућности и то је врло значајно”, рекао је Кон током гостовања у Дневнику РТС-а.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић изјавио је да је медицински део Кризног штаба незадовољан мерама које су данас усвојене на седници, јер је требало да буду забрањени контакти на три недеље, да би преношење вируса било спречено.

“Забрана кретања никада није била опција, не можемо зауставити живот, али морамо да обезбедимо да не функционише онај део где се трансмисија вируса преноси неограничено и без икакве препреке”, истиче Тиодоровић.

На београдски аеродром “Никола Тесла” синоћ је слетео авион са 500.000 доза вакцине кинеског произвођача “Синофарм”. Председник Александар Вучић, који је дочекао пошиљку,  поручио је  да сада имамо укупно 2.620.000 вакцина, те да је уговорено укупно 13.350.000 доза.

Удовичић: Ако се настави овако, имаћемо велики проблем

Доктор Иво Удовичић, координатор ВМЦ Карабурма, изјавио је да су у тој здравственој установи пацијенти са тежом клиничком сликом, као и да због тога мора да се отвори још један део болнице са 50 кревета.

“Медицинско особље је исцрпљено и разапето између нековид болница и ковид болница где се ми налазимо, а које се непрекидно пуне новим пацијентима. Овде имамо више од 170 људи који су дошли са Војномедицинске академије. Бићемо у великом проблему већ од понедељка, ако наставимо овако”, истакао је Удовичић за ТВ Прва.

Додао је да се десетак пацијената заразило после прве дозе “Синфорамове” вакцине и апеловао на грађане да се чувају јер је друга доза неопходна како би се стекао имунитет против коронавируса.

(Танјуг)

У Пчињском округу 159 новозаражених

Према последњим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, од 458 узорака из Пчињског округа, 159 је позитивних на коронавирус.

Од тог броја 97 је из Врања, 10 из Сурдулице, 21 из Владичиног Хана, 9 из Трговишта и по 11 из Бујановца и Прешева.

У суботичкој болници 99 пацијената, десет на респиратору

Др Гордана Кртинић, епидемиолог, помоћник директора Опште болнице у Суботици каже за РТС да се прати тренд погоршања епидемиолошке ситуације.

Према њеним рећим, ана је у граду ванредна, а бележи се, наводи, погоршање болничких епидемиолошких показитеља.

“Број пријема је два до три пута већи него број отпуста, он се креће и до 20 у 24 сата. Тренутно нам 99 пацијената лежи у ковид јединицама, од тога 10 на респиратору”, навела је др Кртинићева.

Србија друга у Европи према броју вакцинација на милион становника

У Србији су, према најновијим подацима Владе, извршене 1.618.754 вакцинације против коронавируса, а обе дозе вакцине примилo је 593.617 грађана.

Према броју вакцинација на милион становника, Србија је друга у Европи, после Велике Британије, а према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника прва је у Европи. После Србије су Малта и Исланд.

У свету је Србија на седмом месту по броју вакцинација на милион становника, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, Велике Британије, САД и Малдива.

Према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника у свету, Србија је четврта, после Израела, Сејшела, Уједињених Арапских Емирата, а испред САД.

Према укупном броју вакцинисаних у региону, Србија се налази на другом месту. Прва је Румунија, а иза Србије су Мађарска, Бугарска, Хрватска и Словенија.

Србија је на првом месту у региону према броју грађана који су примили обе дозе вакцине на милион становника.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here