- 04. 2022.
Министарство рударства и енергетике поднело је 20. децембра Тужилаштву за организовани криминал кривичну пријаву против тадашњег в.д. директора ЕПС-а Милорада Грчића зато што је вршећи своју функцију угрозио енергетску и државну безбедности и нанео штету већу од 500 милиона евра, због чега је доведен у опасност буџет Србије.
Пријава је поднета због основане сумње да је у периоду од 19. октобра до 12. децембра 2021, фактички вршећи ову функцију почев од 15. марта 2017. и надаље, искоришћавањем свог службеног положаја и прекорачењем границе свог службеног овлашћења, као и кршењем закона или других прописа, пропуштањем дужности надзора очигледно несавесно поступао у вршењу службе, наводе из министарства за Танјуг, поводом детаља из пријаве које су објавили поједини медији.
Такође, министарство напомиње да је Грчић тако поступао иако је био дужан и могао бити свестан да може наступити тежа имовниска штета и на тај начин угрозио енергетску, а тиме и државну безбедност и нанео штету већу од 500 милиона евра, а чиме је за овој износ штете доведен у опасност и буџет Србије.
У пријави је наведено да се лажним приказивањем председнику Србије, Влади Србије, потпредседници владе и Министарству рударства и енергетике, изјашњавао позитивно о спремности капацитета, тврдећи да су сви производни капацитети, осим једино капацитета у ремонту – ТЕНТ блок Б1, исправни и спремни за предстојећу зимску сезону.
Такође, да су обезбеђене потребне количине угља задовољавајућег квалитета, те да ће производња електричне енергије бити довољна за потребе грађана и привреде на територији Србије,и да је Србија енергетски безбедна и да је у информацијама ЕПС-а наведено да су “на свим угљеним линијама површинских копова РБ Колубара завршени планирани ремонти, тако да производња угља у зимским месецима може несметано да се обавља.
Такође, приликом посете председника Србије ТЕНТ-у Б, 11. новембра 2021. године, в.д. директор ЕПС-а је обавестио присутне да је на депонији ТЕ било 1,5 милиона тона угља прихватљивог квалитета, чиме је гарантовао да систем спреман дочекује предстојећу зиму и да ће рад истог бити поуздан, као и да неће бити потребе за додатним увозом електричне енергије.
То се касније показало као неистинито, јер је супротно извештаваном, криза у којој је у недељу 12.12.2021. дошло до испада свих блокова ТЕНТ (осим блока Б2) и ТЕ Колубара (осим блока А3), показала да су узроци проблема управо недовољне количине угља, лош квалитет тог угља и у неприхватљивој мери помешаност угла са умуљаном земљом која је довела до загушења канала за снабдевање котлова угљем, као и рад неизбалансиране турбине на тек ремонтованом блоку ТЕНТ Б1.
Како је навело министарство, нетачним извештавањем су председник Александар Вучић, влада, потпредседница владе Зорана Михајловић, Министарство рударства и енергетике, доведени у заблуду и на тај начин директно угрожена енергетска безбедност, што је имало за последицу изнуђену куповину – увоз електричне снергије и енергената по изузетно високим ценама (пре свега мазута) ради одржавања у раду блокова у функцији, као и ради покретања блокова ван функције.
Министарство подсећа да је 17. јануара 2022. поднета и кривична пријава Првом основном јавном тужилаштву у Београду против Срђана Алимпијевића, директора организационе целине “Површински копови Барошевац” у Огранку РБ Колубара ЈП ЕПС, као и још три лица из Огранка РБ Колубара.
„Српска стварност“