Mesto za reklamu
  1. 09. 2020.

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић присуствовала је данас промоцији два нова мастер програма 4.0 – креативна индустрија, који ће бити реализовани на Универзитету у Крагујевцу и на Универзитету уметности у Београду.

Брнабић је на представљању програма у Галерији легату Милице Зорић и Родољуба Чолаковићa истакла да се у такве мултидисциплинарне програме укључује све више факултета у Србији.

Она је објаснила да два нова мастер програма повезују свет технологије и уметности, а њихов циљ је образовање кадра који је неопходан за даљи развој домаће индустрије видео-игара.

Премијерка је изразила задовољство због тога што високошколске установе у Србији разумеју и подржавају реформисани приступ у систему образовања, који ће донети потпуно нову вредност за младе и друштво у целини.

Програм Мастер 4.0 – креативна индустрија уведен је прошле године и успешно се спроводи, подсетила је Брнабић, објаснивши да је таквим програмима Влада настојала да подстакне сарадњу међу факултетима и универзитетима у Србији, као и њихову сарадњу са привредом, али и са предавачима из иностранства и страним универзитетима.

Она је указала на то да у тим програмима учествује приближно 13 државних факултета, више од 300 домаћих и страних предавача и 75 компанија, а да кроз њих студенти добијају много више него у уобичајеним мастер програмима.

Према њеним речима, мастер програми 4.0 укључују потпуно разнолике факултете, попут Факултета уметности и Математичког факултета.

Из тога ће за годину и по дана изаћи потпуно нова вредност за младе и друштво, навела је премијерка, нагласивши да тако млади имају више могућности да остану и раде у Србији.

Брнабић је истакла да Влада настоји да им за то створи најбоље могуће услове, при чему је подсетила на то да су млади који после школовања оснују своје фирме у првих 12 месеци рада ослобођени плаћања пореза и доприноса, а да је припремљен и програм “Моја прва плата” који им пружа шансу да стекну радно искуство и лакше се запосле.

Министар просвете, науке и технолошког развоја Младен Шарчевић поручио је да је мултидисциплинарност нужност савременог света, додајући да је у стратегији образовања до 2027. године, чија је израда у завршној фази, образовање за уметничке групације и занимања све присутније.

Донели смо и Стратегију паметних специјализација у којој је креативна индустрија један од четири велика циља која желимо да остваримо, предочио је Шарчевић.

Ректор Универзитета у Крагујевцу Ненад Филиповић рекао је да је тај универзитет већ годину дана у Мастер програму 4.0, и да су  прошле године уписана 24 студента на програм мастер ИТ 4.0, од којих 80 одсто већ ради у компанијама широм Србије.

Вршилац дужности ректора Универзитета уметности у Београду Мирјана Николић указала је на то да уметност полако постаје саставни део свих привредних и научних области и дисциплина, што даје посебну могућност студентима тог универзитета да искажу своју кретивност и потенцијале.

Николић је објаснила да ће из новог мастер програма проистећи три кратка програма – 3Д моделовање, музика у видео-играма и звук у видео-играма, чиме ће се задовољити велика потреба у креативним индустријама за људима овог профила.

Представник иницијативе Дигитална Србија, генерални директор компаније „Сага“ Небојша Бјелотомић изјавио је да су ИТ и дигитализација нова шанса и за компаније, али и за напредак друштва и прикључивање светској утакмици у конкурентности.

Према његовим речима, за кадрове који прођу кроз два нова мастер програма 4.0 превасходно ће бити заинтересована гејминг индустрија.

„Српска стварност“

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here