Mesto za reklamu
  1. 07. 2020.

У Београду се, трећи дан заредом, одржава протест грађана незадовољних мерама због актуелне епидемиолошке ситуација и радом власти. Тренутно је мирно у престоници, као и у другим градовима Србије где су грађани изашли на улице како би изразили незадовољство. Протести су и вечерас одржани у Београду, Новом Саду, Нишу, Крушевцу, Краљеву, Крагујевцу, Чачку, Суботици, Јагодини, Ужицу, Врању … Амнести Интернешнал (АИ), организација за заштиту људских права, изразила је забринутост због насиља на улицама Београда, слика на којима се виде полицајци како испаљују сузавац и бије демонстранте и пролазнике.

Хиљаде грађана су се у Београду окупили испред Народне скупштине, а неки од њих носе транспаренте на којима, између осталог, пише “Хапси хулигане, не туци свој народ”, “Пендрек боли, али издаја ствара дубље ране”.

Већина људи мирно седи испред Скупштине, а присутна је и полиција.

Репортери РТС-а јављају да су примећени и поједини представници опозиционих партија.

Уочи почетка протеста на друштвеним мрежама ширио се позив грађанима који мирно протестују да “седну и не наседају” на провокације, а упућен им је и позив да обуку беле мајице, како би се “разликовали од батинаша”.

У Нишу су око 19.30 сати испред зграде Скупштине града почели протести. Након окупљања, грађани су кренули у протестну шетњу улицама града.

Окупљање у Нишу

Већ од поподнева саобраћајна полиција је на главним градским раскрсницама, јер овај скуп није пријављен, па се не зна којом ће трасом ићи демонстранти.

За сада нема инцидената, а приметно је присуство полиције.

Углавном млади Врањанци протестовали су испред Градске управе, уз повремене узвике против власти и председника државе.

Протестна шетња у Врању

Имали су и пиштаљке и носили пароле на којима је писало “Доле СНС”. Потом су прошетали градским улицама до просторија СНС.

У Крушевцу је и вечерас у 18 часова одржано протесно окупљање грађана крај споменика Косовским јунацима.

Крушевљани који су се одазвали позиву упућеном преко друштвених мрежа, исказали су незадовољство извештавањем РТС-а, захтевали су од власти поштовање закона и заустављање вештачких нереда и напада на грађане и на полицију.

Протест у Крушевцу

Током протестне шетње централним градским улицама позивали су суграђане да изађу и придрже им се, баш као и припаднике полиције током краћег задржавања испред зграде Полицијске управе.

Једночасовни скуп завршен је без инцидената.

И у Краљеву су се око 18 часова, испред зграде градске управе, окупили грађани, међу којима су били и поједини угоститељи.

За погоршање епидемиолошке ситуације окупљени су окривили власт и успротивили су се увођењу полицијског часа и ванредне ситуације.

Протестна шетња у Краљеву

Узвикивали су пароле против председника и чланова Владе, а тражили су и оставку чланова кризног штаба. Затим су окупљени грађани кренули у протестну шетњу централним градским улицама која се завршила поново испред зграде градске управе.

Протест у Краљеву је протекао мирно и без иједног инцидента.

Крагујевчани су се окупили испред Робне куће у центру града, а затим су у колони прешли на плато испред зграде Градске управе.

Како кажу, окупили су се спонтано преко друштвених мрежа и иза њих не стоји ниједна политичка партија или нека друга организација.

Без инцидената и у Крагујевцу

Дошли су да изразе незадовољство због стања у земљи и рада, како кажу, како градске тако и републичке власти. Сматрају да мере у борби против ковида 19, држава доноси онако како јој одговара, а не у складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом.

Протест протиче мирно, нема говорника, а део демонстраната седи на трави.

И у Чачку је вечерас одржан протест грађана. Најпре су се окупили испред зграде Градске управе и блокирали саобраћај у главној улици у Чачку.

Протестна шетња у Чачку, демонстранти каменицама гађали просторије СНС-а

Потом су уз пиштаљке, повике и звиждуке прошетали централним градским улицама, до Полицијске управе и до седишта Градског одбора Српске напредне странке које су гађали каменицама.

Протест је завршен нешто после 21 сат, када је због мањег броја демонстраната, који су остали испред зграде Градске управе, интервенисала и полиција.

Званичне потврде да ли је било ухапшених демонстраната вечерас нема.

Суботичани су се окупили код Плаве фонтане у центру града на протесту који је иницирало удружење грађана “Слободан град”.

Грађани код Плаве фонтане у Суботици

То удружење позвало је Суботичане на миран протест испред Градске куће “због поступања власти током епидемије новог коронавируса, манипулације насиљем и бруталности полиције”.

Најављено је да говорника неће бити, а повремено се чују пиштаљке.

Друго вече заредно и у центру Јагодине се протестовало уз гласно скандирање против актуелне власти. Учесници скупа кренули су затим у протестну шетњу главном градском улицом која је иначе од 20 часова затворена за саобраћај и пуна шетача и деце.

Други дан протеста у Јагодини

Инцидената није било као ни претходне вечери, а није било ни припадника полиције у униформама. На раскрсници испред зграде Основног суда у Јагодини протесна поворка је застала, а учесници скупа сели су на коловоз.

Мирни протести и у Смедереву. Грађани су се нешто после 20 часова окупили на градском тргу.

Грађани седе на улици у Смедереву

Уз пиштаљке и узвикивање, упутили су се у шетњу, најпре су отишли до зграде општине, а затим и до представништва Српске напредне странке, којег су гађали јајима.

Није приметно присуство полиције.

Грађани су се и вечерас окупили у Чачку и Новом Саду, где је синоћ дошло до нереда.

Грађани на тргу у Новом Саду

На друштвеним мрежама је најављивано и позивано на окупљање у Шапцу, али се то није догодило.

Градоначелник Небојша Зеленовић позвао је све суграђане да поштују прописане мере штаба за ванредне ситуације и да се суздрже од окупљања и других актовности које би додатно утицале на лошу епидемиолошку ситуацију у граду.

Поручио је да ни он, нити странка на чијем је челу, као ни политичке организације са којима сарађује, не организују било какав протест у Шапцу и да је “данас у Шапцу најважнија борба против епидемије”.

Млади Лесковчани на протесту на Широкој чаршији

На Широкој чаршији у Лесковцу протестовали су углавном млади Лесковчани. Није било шетње, обраћања нити присуства политичара и полиције.

Протести почели у уторак 

Први протест пре два дана почео је око 19 часова, недуго након обраћања председника Александра Вучића и најаве да ће у Београду бити уведен полицијски час.

Незадовољни грађани мирно су протестовали, али је касније током вечери дошло до нереда, упада дела грађана у Скупштину Србије.

Протест је настављен и у среду увече. Иако су у престоници протести почели мирно, полиција је реаговала након што су је демонстранти гађали димним бомбама, флашама и бакљама.

Нападнуте су екипе РТС-а у Новом Саду и Нишу.

Директор полиције Владимир Ребић рекао је да је за два дана протеста и нереда повређено укупно 118 полицајаца, додајући да је насиље недопустиво и а да ће изгредници бити приведени правди.

Током дводневних сукоба на улицама, повређено је и више десетина грађана.

Због нереда на синоћњим протестима у просторије БИА приведена су два држављанина Израела.

У видео-поруци током лета за Париз председник Вучић поручио је грађанима Србије да ће држава заштитити мир и замолио их да се не супротстављају “батинашима”.

Нереде на протестима осуђује и Влада Србије.

Лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас каже да Савез за Србију није организатор демонстрација, али да ће, уколико се они наставе, бити уз грађане. Лидери Савеза за промене су на Конференцији за новинаре јавност упознали са суровим обрачуном полиције са учесницима демонстрација и то илустровали снимљеним филмским документарним материјалом. Они су оптужили власт да је организовала групе провокатора који су стварали инцидентне ситуације у договору са полицијом, како би она имала повод да се обрачуна са мирним грађанима и да су том приликом примењивали непримерену силу.

Заштитник грађана саопштио је данас да је утврђено директним увидом на терену током јавног окупљања грађана у среду у центру Београда да полиција није користила прекомерну силу према учесницима.

У саопштењу Заштитника грађана се наводи да је прекомерна сила коришћена у појединачним случајевима због којих је он покренуо поступке контроле законитости и правилности рада Министарства унутрашњих послова (МУП).

Амнести Интернешнал (АИ), организација за заштиту људских права, изразила је забринутост због насиља на улицама Београда, слика на којима се виде полицајци како испаљују сузавац и бије демонстранте и пролазнике.

„Власт је одговорна да обезбеди јавни ред и да реагује на појединачне насилне инциденте, али прекомерна употреба силе није оправдана“, рекла је Јелена Сесар из огранка АИ за Балкан.

„Оштре реакције које смо видели у претходна два дана представљају кршење права мирних демонстраната, доводе до повећања напетости и ескалације насиља“, рекла је Јелена Сесар из огранка АИ за Балкан.

Она је додала да власт у Србији мора да се суздржи од даљих оваквих акција, да гарантује безбедност људима на улицама и омогући им да мирно протестују без страха од одмазде.

„Додатну забринутост изазивају информације да полиција користи камере за препознавање лица да индентификује демонстранте. АИ се противи овој технологији надзора. Ове технике још нису ни правно регулисане и на непропорционалан начин циљају одређене групе људи“, додала је она.

„Српска стварност“ / РТС, Агенције /

 

POSTAVI ODGOVOR

Please enter your comment!
Please enter your name here