- 04. 2020.
На Конференцији за медије у Палати Србија објављене податке коментарисали су чланови Штаба Др Зоран Гојковић и Др Дарија Кисић Тепавчевић. Највећу пажњу посветили су новом жаришту корона вируса у Неготину и умрлима у герентолошком центру у Нишу.
Oдговарајући на питање новинара да прокоментарише то што је Србија данас послала помоћ у заштитној опреми Италији, а да неки медији тврде да наши лекари немају опрему, Др Зоран Гојковић је рекао да Србија има два преминула од ковида 19 на 100.000 становника, што је, на пример, 10 пута нижа смртност него у Швајцарској и да тиме најбоље демантујемо да наше здравство није имало опрему за своје лекаре. Ми данас имамо резултате који су у том сегменту међу најбољим, не само у Европи него и шире”, истакао је Гојковић
Др Гојковић истиче и да је то резултат политике државе Србије и заслуга здравства и њених радника, као и грађана Србије.
“То не може нико да оспори, могу само појединци да оповргавају, али не знам на који начин”, казао је Гојковић
Нагласио је да је држава Србија од почетка кризе и њено руководство успело да уради све што је неопходно за здравствени систем и здравствене раднике и обезбеди опрему и да то управо показују резултати.
“Може свако да пише шта жели и има коментар који жели, али резултати су јасни”, рекао је он.
Гојковић подсећа да је Италија велики пријатељ државе Србије, који нам је први помогао када смо имали поплаве 2014. године.
“Пријатељства треба ценити, не знам се када ће неко неком у животу затребати”, додао је Гојковић.
Гојковић је потом рекао да ће део болничких капацитета бити полако враћан у основну сврху.
Упитан за затварање привремених болница, Гојковић истиче да су много већи капацитети припремљени за тежи удар корона вируса, и додао да смо још далеко од тога да будемо у безбедној зони.
Заменица директора Института „Батут“ Др Дарија Кисић-Тепавчевић рекла је да се не могу рећи датуми затварања привремених ковид болница, јер то зависи од динамике отпуштања пацијената.
„У Нишу, када смо видело да има 31 пацијент у Чаиру, који су чекали резултати, и да је било слободних капацитета у болницама, онда је било логично да се врши прерасподела и затвори Чаир. Надамо се да ће се то десити у свим привременим центрима. Не можемо унапред најавити датум“, подвукла је она.
На питање да ли је Кризни штаб захтевао од владе покретање домаће стратешке производње Н95 маски и провидних визура, како би медицинском особљу обезбедили заштиту у случају поновне појаве ванредних догађаја, уз констатацију да је приметан велики број медицинског особља позитиван на ковид или у карантину, Гојковић је казао да наше фирме већ увелико раде на производњи заштитне опреме, да ће радити све више и да Србија има капацитете да снабде своје здравствене раднике.
Казао је да нема потребе да се обуче 120.000 здравствених радника у заштитне “скафандере” да би се показало да имамо опрему.
Указао је да је нормално да има један део инфицираних вирусом међу здравственим радницима, јер долазе у контакт са болеснима.
„Међутим сви они имају адекватну заштиту везано за профил свог рада и део система у којем раде“, нагласио је он.
Гојковић је рекао да га такве приче о наводном недостатку опреме подсећају на приче које имају за циљ само да људе уплаше.
Постављајући своје питање Џон Боснић, представљајући се као новинар радија „Дир“ из Руме, рекао је да је председник Александар Вучић изјавио да је влада потрошила 370 милиона евра на опрему током кризе, што је, како је срачунао, на 7.500 инфекција око 50. 000 евра по инфицираном или у случају 150 умрлих око 2,5 милиона евра по смртном случају, и додао да се чује да држава још није поделила бесплатне маске грађанима, нити лекарима обезбедила одговарајуће Н95 маску и визире.
Др Гојковић је на то одговорио да, као лекар, може рећи да би дао „цео буџет да се спаси само један људски живот“.
„Људски живот нема цену, није статистика. Џаба сви новци ако немамо људе који ће да живе, раде и привређују“, казао је он.
Кисић-Тепавчевић захвалила се новинару што је изнео ове податке, јер се на основу броја лабораторијски потврђених инфицираних и умрлих заправо види да је већина средстава била усмерена на превенцију болести.
„То јесте била суштина свега и ја се захваљујем на питању. Ове бројке указују на једно рационално, по индикацијама контролисано, тестирање, а не тестирање због тестирања. Показујем да су сви ресурси били усмерени ка превенцији ове болести“, подвукла је она.
Др Зоран Гојковић је говорио и о новом жаришту корона вируса у Србији у Неготину и о смрти више старих лица у герентолошком центру у Нишу. Рекао је да је у последњих 24 сата откривено 26 позитивних случајева на корона вирус у Неготину, који је постао ново жариште корона вируса, као и да је до заразе дошло у геронтолошком центру “Радост” у Неготину.
То је тренутно проблем и епидемиолошке екипе су у Неготину и истражују одакле тако велики број заражених на ковид19, рекао је Гојковић.
“Иза нас је можда најтежа ноћ од почетка кризног периода, пошто је само током ноћи седам грађана изгубило живот”, рекао је Гојковић додајући да током дана није било смртних случајева.
Четири од седам преминулих особа у Србији у последња 24 сата су били корисници Геронтолошког центра у Нишу, саопштила је заменица директора Института „Батут“ Дарија Кисић-Тепавчевић.
Она је казала да ти подаци показују оно на шта је упозоравано недељама, а то је да је ова популација најосетљивија, јер дође до компликација и смртног исхода, чак и у ситуацији када је у нашој популацији дошло до слабљења способности вируса да изазове тешке болести.
Без обзира што на почетку имају благе симптоме, и што су одмах након добијања резултата хоспитализовани, према њеним речима, пацијентима се брзо погорша стање, што јасно показује непредвидивост вируса међу старијим становништвом, које има често придружена обољења.
“То нам показује да све мере које су усмерене ка заштити најстаријих сегмената становништва јесу најзначајније мере када је у питању превенција ширења вируса“, подвукла је Кисић-Тепавчевић.
Др Гојковић, је изнео податак да је у последњих 24 сата тестирано по први пут више од 5.000 људи.
“Јасно се показује колико је удео свих здравствених институција и државних структура допринео томе да убедљиво највише тестирамо од свих у региону. То је наша недвосмислена политика да нећемо ништа да кријемо. Желимо да што више грађана тестирамо и зато и отварамо додатне капацитете”.
Гојковић истиче да ће се на томе и даље инсистирати, као и да имамо веома добру ситуацију у Новом Саду, да се у Београду стабилизовала ситуација, али да је и даље далеко од идеалне, као и да имамо под контролом ситуацију у Нишу.
“Иако морамо још више да радимо у Нишу и да тестирамо, као и да имамо још већу одговорност грађана на југу Србије”, додао је Гојковић.
Кисић Тепавчевић је саопштила и да је установама социјалне заштите, вирус корона регистрован код укупно 531 корисника и 131 запосленог.
„Српска стварност“